Miejcie nadzieję… (foto)

Wydarzenia

Miejcie nadzieję… (foto)

21.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
O przełomowych momentach w polskiej historii i bohaterstwie, ale też codziennej, często niedocenianej, bo z pozoru mało ważnej trosce o Ojczyznę można było posłuchać podczas refleksyjnego spotkania 17 sierpnia w kościele św. Wojciecha: Mszy św. za Ojczyznę oraz patriotycznego koncertu Kuby Michalskiego.
Na wyjątkowe popołudnie pod hasłem „Miejcie nadzieję…” zaprosili burmistrz Wyszkowa i proboszcz parafii św. Wojciecha. - Bóg, Honor, Ojczyzna – to słowa silnie zespolone, testament pokoleń Polaków, którzy przelewali krew za ojczyznę. Testament, powołanie, które musimy podjąć, troszcząc się o Ojczyznę – w kazaniu mówił ks. Zbigniew Borawski.
Dziś na szczęście nie musimy przelewać za nią krwi, co nie znaczy, że nie mamy wobec niej obowiązków. - Troszczyć się o Ojczyznę, miłować ją to mieć świadomość, kim jestem, być dumnym, że jest się Polakiem. To walczyć ze swoimi przywarami i słabościami – wyliczał ks. Zbigniew. - Troszczyć się o Ojczyznę to także chodzić na wybory i wybierać mądrze. To być uczciwym Polakiem, płacić podatki, nie śmiecić, nie niszczyć mienia publicznego. Ojczyzna to przecież nasz wspólny dom.
O budowaniu wspólnoty, zapraszając na koncert, mówił również burmistrz Grzegorz Nowosielski: - Największą mądrością jest umieć jednoczyć, a nie rozbijać. Największą sztuką jest umieć ze sobą rozmawiać w szacunku, skupieniu, często różniąc się, ale nie walcząc. Zgoda jest najlepszym murem obronnym dla kraju, miasta, rodziny. I za tę zgodę, za wzajemne zrozumienie, za życzliwość i w duchu miłości do naszej Ojczyzny i bliźniego modliliśmy się dzisiaj. Bo nie chcemy, żeby człowiek człowiekowi był wielkie. By przy rodzinnych stołach poglądy, przekonania dzieliły najbliższych sobie ludzi. Żeby ktoś był lepszy, ktoś gorszy – bo wszyscy jesteśmy równi. Chcemy kraju, chcemy Wyszkowa, w którym nie tylko siebie słuchamy, ale też słyszymy i chcemy zrozumieć. W którym, tak jak przez ostatnie lata, dobro miasta i jego mieszkańców jest dobrem najwyższym, osiąganym ponad wszelkimi podziałami. Jesteśmy rodziną - jedną wielką ludzką, jedną polską i jedną wyszkowską rodziną. Wierzę, przy wszystkich dzielących nas różnicach, że łączą nas wspólne wartości.
Słowo Ojczyzna bardzo często przewijało się podczas nastrojowego koncertu pt. „Miejcie nadzieję”. Kuba Michalski wybrał repertuar nawiązujący do różnych przełomowych momentów w polskiej historii i patriotycznych idei, w dużej mierze utwory Jacka Kaczmarskiego i wiersze, do których sam napisał muzykę. - Polacy przetrwali dzięki walce, ale i kulturze – podkreślił.
Artysta ma koncie wiele nagród muzycznych, albumy solowe i z zespołem Cotton Cat, którego jest założycielem. Solo występuje z balladami Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego.
Z utworów barda Solidarności na koncert w Wyszkowie wybrał m.in. „Samosierrę”, „Arkę Noego”, „Barykadę”, „Obławę”, „Źródło”. W muzycznej interpretacji Kuby Michalskiego można też było usłyszeć znane wiersze polskich poetów, np. XXV z Pieśni Jana Kochanowskiego („Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?”), „Moją piosnkę” Cypriana Norwida („Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba / Podnoszą z ziemi przez uszanowanie / Dla darów Nieba... / Tęskno mi, Panie...”), „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka, „Wilki” Zbigniewa Herberta. Były więc piosenki o bohaterstwie, miłości do Ojczyzny, upadkach i wzlotach, a także nadziei. – To uczucie czyniło ludzi zdolnymi do działania – mówił.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe to jedne z wielu zagadnień, którymi zajmują się rzecznicy patentowi z profesjonalnej kancelarii. Coraz większe grono klientów korzysta z usług dotyczących wyceny lub rejestru znaku towarowego, czy też zgłoszenia patentowego. Czego dotyczą te pojęcia? Czym jest patent i jakie daje możliwości? Co trzeba wiedzieć o znakach towarowych?
zobacz więcej
Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Wybór odpowiedniego płaszcza damskiego to decyzja, która może całkowicie odmienić wygląd i poczucie stylu każdej kobiety. Ten niezbędny element garderoby nie tylko zapewnia ochronę przed chłodem, ale też stanowi kluczowy akcent w kreowaniu osobistych stylizacji. W poniższym artykule przedstawiamy przewodnik po najpopularniejszych fasonach, podpowiadając, jak wybrać model idealny dla siebie.
zobacz więcej
Rada powiatu ustanowiła stypendium im. Jerzego Różyckiego

Rada powiatu ustanowiła stypendium im. Jerzego Różyckiego

Stypendium im. Jerzego Różyckiego rada powiatu ustanowiła z myślą o uczniach szkół podstawowych, którzy mogą poszczycić się sukcesami w przedmiotach ścisłych. Stypendium będzie wynosiło 2 tys. zł.
zobacz więcej
Popularny sprzęt skatingowy dla dzieci

Popularny sprzęt skatingowy dla dzieci

Zainteresowanie sprzętem skatingowym u najmłodszych staje się coraz większe. Obecnie nie dziwi już widok dziecka poruszającego się np. na hulajnodze elektrycznej lub klasycznych rolkach. Dzisiaj przybliżymy temat tych najchętniej wybieranych przez dzieci produktów.
zobacz więcej