Miasto buduje i wydaje

Wydarzenia

Miasto buduje i wydaje

19.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
O ponad 20 mln zł (do kwoty 63,4 mln zł) rada miejska zwiększyła wydatki inwestycyjne na ten rok. Wraz z rozszerzaniem się planów, rośnie zadłużenie. Ten rok Wyszków może zakończyć w kwotą 28 mln zł na minusie.
Zmiany w wydatkach inwestycyjnych zwiększyły deficyt o 10 mln zł. W tym roku gmina zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 17 mln zł. - Obciążenia nie są drastyczne – zapewnił skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. – Rok, w którym jest aż tyle inwestycji, wymaga mocnego wsparcia kredytami.
Rok 2017 gmina zakończyła z zadłużeniem w wysokości 13,3 mln zł. Zadłużenie prognozowane na koniec tego roku to 28,2 mln zł, ale w kolejnych latach ma się zmniejszać.
O 6,2 mln zł (do kwoty 11,2 mln zł) gmina zwiększyła tegoroczny plan dochodów ze sprzedaży mienia. Prawie 3 mln zł uzyskała już ze sprzedaży dwóch nieruchomości przy ul. Pułtuskiej (tam, gdzie planowano budowę stadionu). Działki pod budynki wielorodzinne kupili developerzy. W sumie ze sprzedaży do gminnej kasy wpłynęły dotychczas ponad 4 mln zł.
 
Matejki i Okrzei
Rada miejska wprowadziła do budżetu 8 mln zł na rozbudowę ul. Matejki (w tym 3 mln stanowi dofinansowanie) i 7 mln zł na budowaną obwodnicę śródmiejską (to głównie środki z ubiegłego roku).
Jedną z nowych inwestycji w tegorocznym budżecie jest przebudowa ul. Okrzei na odcinku Kościuszki – 3 Maja (na fot.) z kwotą 500 tys. zł. Przypomnijmy, że w grudniu, podczas uchwalania budżetu ta inwestycja została „wyparta” przez drogi w Skuszewie.
Rada miejska zgodziła się również na udzielenie powiatowi dotacji w wysokości 200 tys. zł na budowę chodników wzdłuż dróg powiatowych w Drogoszewie i Leszczydole-Pustkach.
Nowym zadaniem jest też rozbudowa ul. Centralnej na odcinku Geodetów – Sikorskiego z kwotą 70 tys. zł na projekt. - Chcemy tę inwestycję zgłosić do tzw. schetynówki. Droga jest mocno zniszczona, chodniki też nie są w idealnym stanie – zauważył Dariusz Korczakowski.
 
Kalkulacje
W kilku przypadkach radni musieli zwiększyć wydatki na zaplanowane inwestycje z uwagi na większe niż przewidywano oferty przetargowe. O prawie 5 mln zł (do kwoty 14,9 mln zł) wzrasta koszt realizowanego z dofinansowaniem projektu tzw. multimodalności, w ramach którego powstaje m.in. kładka dla pieszych i rowerzystów przez Bug. Po otwarciu ofert przetargowych okazało się, że pieniędzy brakuje na budowę parkingu typu parkuj i jedź przy ul. Leśnej i przebudowę tej ulicy (wraz z budową ronda). Aż 4 mln zł (!) brakuje na przebudowę ulic Dworcowej i Sowińskiego, gdzie ma powstać rondo i dodatkowe miejsca parkingowe. Gmina deklarowała 2,3 mln zł, tymczasem jedyna oferta firmy PORR Polska (wykonawcy obwodnicy śródmiejskiej) opiewa na 6,4 mln zł. Problem polega na tym, że gmina, by utrzymać dofinansowanie w wysokości 8 mln zł, nie może zrezygnować z żadnego elementu projektu zakładającego kilka inwestycji.
Radni stanęli przed dylematem: wyłożyć z budżetu gminy 7 mln i otrzymać 8 mln zł lub zrezygnować z projektu, a kładkę przez Bug wybudować z własnych środków. - Jaka jest wartość kładki, może opłaca się przy tym zostać? – zastanawiał się Adam Szczerba. 
Sama kładka będzie kosztowała 2,5 mln zł, ale chodzi też o inne ważne inwestycje, które mają być realizowane w ramach projektu. - Mamy wysyp dotacji unijnych. Otwarcie worka z dotacjami spowodowało wzrost cen wykonawstwa. Do tego wzrost cen materiałów budowlanych, płacy minimalnej, ale i brak rąk do pracy. Już obawiamy się o ul. Matejki, bo to też bardzo droga inwestycja – skomentował burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Ten program generalnie jest konieczny do wykonania. Można się zastanawiać nad parkuj i jedź, ale upieram się przy ul. Sowińskiego, gdzie powstaną miejsca parkingowe. Ta ulica jest tak droga, bo przebudowa będzie kompleksowa, trzeba wymienić wszystkie sieci podziemne. Wiem, że pozostaje pewien niesmak, ale ten program jest trafiony, cenny i warto go zrealizować.
- Nie mówię o tym, żeby nie robić tej ulicy – zastrzegł Adam Szczerba - tylko kalkuluję w związku z tymi poprawkami.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 20 lutego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Projekty domów z katalogu - czy warto?

Projekty domów z katalogu - czy warto?

Wielu ludzi, którzy zdecydowali się na budowanie domu, zastanawia się, czy inwestować swoje pieniądze w projekt indywidualny domu, czy zakupić gotowy projekt z katalogu. Zdania są podzielone, a obie opcje posiadają swoje zalety, jak i wady. Musimy pamiętać, że projekt domu z katalogu nie jest w żaden sposób gorszy jakościowo od domu projektowanego indywidualnie i ma naprawdę szereg zalet, dlatego też jest to o wiele częściej wybierana opcja.
zobacz więcej
Tato – odkrywca talentów

Tato – odkrywca talentów

Inicjatywa Tato.Net we współpracy z Gminą Wyszków zapraszają ojców z Wyszkowa i okolic na kolejne warsztaty, tym razem pod hasłem „Tato – Odkrywca Talentów”. To wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą nauczyć się, jak odkrywać i rozwijać talenty swoich dzieci. Spotkanie odbędzie się w dniach 12-13 maja (piątek godz. 18-21, sobota godz. 9-18) w Przystanku Twórczej Edukacji w Wyszkowie przy ul. Chopina 9/4U. Pierwszego dnia w warsztacie mogą wziąć udział także mamy.
zobacz więcej
Kolęda w wyszkowskich parafiach

Kolęda w wyszkowskich parafiach

Porządek wizyt duszpasterskich w wyszkowskich parafiach w najbliższych dniach:
zobacz więcej
LIST DO REDAKCJI: W Rybienku zamiast sosen palmy

LIST DO REDAKCJI: W Rybienku zamiast sosen palmy

Rybienko Leśne robi się coraz oryginalniejsze. Zamiast polskiej rozłożystej zielonej sosny pojawiły się tu bowiem palmy. Niektórzy właściciele posesji zapragnęli, nie ruszając się z miejsca, przenieść się w tropiki i ogołocili swoje sosny tak, że sterczą jak zapałki z kitką zieleni na czubku. O gustach się nie dyskutuje, ale o zdrowym rozsądku — tak! Tlenu, tak niezbędnego dla życia, dostarczają zielone szpilki, a nie goły najwyższy nawet pień drzewa. Ucięte zielone gałęzie już nie odrosną, sosna to nie wierzba. Szpilki sosny wydzielają tlen, olejki eteryczne, pochłaniają dwutlenek węgla i pyły (smog). Nauka wyraźnie o tym mówi. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne. Padły piękne sosny, stare dęby i brzozy.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom