Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Wydarzenia

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

17.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie ustawionym za urzędem miejskim odbędą się w dniach 2, 3, 4 oraz 13, 14 marca.
Niespełna 39,4 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek - podkreśla dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka.
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu
lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Badania mammograficzne w mammobusie ustawionym za urzędem miejskim odbędą się w dniach 2, 3, 4 oraz 13, 14 marca. Panie proszone są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58-666-24-44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. 
Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, należy przynieść zdjęcia lub płyty z poprzednich mammografii.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: Gorączka sobotniej nocy

INTERWENCJA: Gorączka sobotniej nocy

Wieczorami, gdy na ulicach zamiera ruch, tłoczno zaczyna robić się w szpitalu. Nasza czytelniczka, którą choroba dziecka zmusiła do wieczornego przyjazdu do szpitala jest oburzona, że w Nocnej Pomocy Lekarskiej pomocy udziela tylko jeden lekarz, a pediatra przyjmuje tylko niemowlaki.
- Inna organizacja jest możliwa… gdybyśmy dostali większe pieniądze – odpowiada dyrektor szpitala.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Jaki jest pożytek z tego, co trudne i niechciane?

ŻYCIE W PEŁNI: Jaki jest pożytek z tego, co trudne i niechciane?

Kim jest osoba szczęśliwa? Wiele osób powie: to osoba uśmiechnięta, promieniująca radością i dobrą energią. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie szczęście w dużej mierze definiowane jest właśnie w taki sposób. Dziecko, które jest smutne i zawstydzone, od razu jest rozweselane. W ten sposób uczone jest, że taki stan jest niepożądany, że nie powinno go być. Ale skoro jest… to jest po coś. 
zobacz więcej
Bycie żołnierzem to… (foto)

Bycie żołnierzem to… (foto)

Przez cały tydzień wojsko prowadziło w wyszkowskich galeriach handlowych kampanię rekrutacyjną „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. - Przybliżanie służby wojskowej ma sens – przekonuje komendant WKU w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek.
zobacz więcej
Uczmy się działać wspólnie i pomagać z radością  (foto)

Uczmy się działać wspólnie i pomagać z radością (foto)

apelowała Para Prezydencka podczas sobotniego pikniku “Pomagam z radością” w Brańszczyku. Piknik inaugurujący akcję pod takim właśnie tytułem był okazją do promowania charytatywnej działalności księży orionistów i wolontariatu, ale też spotkania z głową państwa i jego małżonką. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili większość stoisk, zapoznawali się różnego rodzaju akcjami społecznymi, smakowali lokalnych przysmaków i z serdecznością pozowali do zdjęć. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku