Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Wydarzenia

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

17.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie ustawionym za urzędem miejskim odbędą się w dniach 2, 3, 4 oraz 13, 14 marca.
Niespełna 39,4 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek - podkreśla dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka.
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu
lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Badania mammograficzne w mammobusie ustawionym za urzędem miejskim odbędą się w dniach 2, 3, 4 oraz 13, 14 marca. Panie proszone są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58-666-24-44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. 
Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, należy przynieść zdjęcia lub płyty z poprzednich mammografii.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku