Mastektomia to nie koniec świata (foto)

Wydarzenia

Mastektomia to nie koniec świata (foto)

23.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowskie Amazonki podsumowały projekt „Mastektomia to nie koniec świata”, realizowany od 1 kwietnia. W ramach projektu odbyły się pogadanki na temat profilaktyki raka piersi, Amazonki uczestniczyły w turnusie rehabilitacyjnym.
 
Klub Amazonek w Wyszkowie, organizacja, która skupia kobiety po doświadczeniu raka piersi, w marcu br. zawarł ze Starostą Powiatu Wyszkowskiego umowę na realizację projektu w zakresie promocji i ochrony zdrowia „Mastektomia to nie koniec świata”. Podsumowanie wykonania tego projektu odbyło się 17 października. Termin nie był przypadkowy - październik od lat jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi, nowotworu najczęściej występującego wśród kobiet i najczęstszej przyczyny zgonu. Od 2008 roku 15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi - ma przypominać o wpływie stylu życia na zdrowie w przyszłości, o możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi i roli wczesnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania. Międzynarodowym symbolem tej walki jest różowa wstążka.
Podsumowanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu Amazonek. Gości przybyłych do restauracji „Pod Jesionem”: Rafała Jaźwińskiego – naczelnika wydziału promocji w wyszkowskim starostwie, Wiesławę Oleksiak z PWiK, Sylwię Wojciechowską z Zespołu Szkół nr 1, Marię Ślubowską – współzałożycielkę wyszkowskiego Klubu Amazonek, Danutę Lisiecką i Anetę Stankiewicz z Uniwersytetu III Wieku oraz Mirosławę Muszyńską, współwłaścicielkę Biura Rachunkowego, która nieodpłatnie prowadzi dokumentację Klubu, przywitała Arleta Ponichtera, przewodnicząca zarządu klubu. 
- W dniu dzisiejszym mam ogromną przyjemność oficjalnie ogłosić projekt pt. „Mastektomia to nie koniec świata” za zakończony.
Przypomniała, że wartość realizowanego projektu wyniosła 24500 zł, w tym środki z wyszkowskiego starostwa to 10800 zł.
 
Każda kobieta powinna regularnie badać piersi
 - Rak piersi jest najczęściej nowotworem złośliwym diagnozowanym u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta. W Polsce co roku rozpoznaje się ok. 18 tys. nowych przypadków. Najczęstsze ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w wieku 50-69 lat. Coraz częściej rak piersi bywa rozpoznawany również u młodszych pacjentek w przedziale wiekowym 20-49 lat.
Profilaktyka raka piersi polega na wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma objawów choroby, oraz prowadzeniu aktywnych działań  w celu jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu. Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna regularnie badać piersi, by możliwie wcześnie wykryć nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Dzięki systematycznemu badaniu piersi można zwiększyć swoje szanse na wyleczenie nowotworu piersi. Dzięki profilaktycznym badaniom coraz częściej udaje się go wykryć we wczesnym stadium, gdy szanse na pełne wyleczenie są zdecydowanie większe.  
Poinformowała, że w ramach projektu pogadanki na temat profilaktyki raka piersi ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie przeprowadzały Sabina Rytelewska i Teresa Tomaszuk. W pierwszym tygodniu września członkinie Klubu Amazonek uczestniczyły w turnusie rehabilitacyjnym w Ciechocinku. Koordynatorem projektu była Danuta Kozicka. Za pomoc podziękowała Marii Ślubowskiej (tworzyła ten Klub już w 1998 r.) i wicestaroście Leszkowi Marszałowi, który Amazonki wspierał jeszcze jako naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego.
- Wasza pomoc ułatwia nam realizację naszych celów statutowych i pomaga być wśród ludzi bliżej i na co dzień – zwróciła się do gości. - Nasz Klub liczy obecnie 37 kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Nasze działania zmierzają do ułatwienia kobietom powrotu do zdrowia oraz uzyskanie możliwie najlepszej jakości życia – kontynuowała przewodnicząca. – To dzięki państwa wsparciu możemy wyjeżdżać na turnusy rehabilitacyjne, które są dla nas niezbędne. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia prowadzą do zwalczania obrzęków, zwiększania zakresu ruchu w stawie barkowym strony operowanej, korekcji zmiany postawy występujących w wyniku usunięcia piersi, poprawy krążenia krwi oraz przemieszczenia płynów ustrojowych w kończynie i okolicy po zabiegu. Podczas turnusów dbamy również o poprawę naszego samopoczucia psychicznego. Uczęszczamy we wtorki na basen i 2 razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, na ćwiczenia w budynku SPZZOZ przy ul. 1 Maja. 
Przewodniczącej w imieniu Amazonek podziękowała Sabina Rytelewska: - Gdyby nie ta siła, to na pewno nie byłoby takiego działania, takiej atmosfery.
 
Będziemy nadal wspierać
Głos zabrali też goście. Naczelnik Jaźwiński pochodzi z rodziny, która jest doświadczona chorobami nowotworowymi. – Taka hardość ducha, pasja, którą tu widzę, to są te podstawowe cechy, które w tak trudnych czasach pozwalają zrobić coś fajnego, coś ważnego, coś, co czyni panie osobami wyjątkowo silnymi. Życzę kolejnych tak wspaniałych projektów, które coś wnoszą dla dobra ogółu.
- Podziwiam panie – rozpoczęła Danuta Lisiecka. - Dotknięte tak poważną chorobą dajecie sobie radę, wspieracie się przez działalność w tym klubie. Dążycie do tego, by przekazywać własne doświadczenia, przez co nabieracie wiedzy i przekazujecie innym osobom, jak u nas, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wszystkiego dobrego.
- W imieniu swoim i męża nadal składam deklarację nieodpłatnej pomocy – zapewniła Mirosława Muszyńska. - Dobro zawsze wraca podwójnie, miejmy nadzieję, że tak zostanie.
- Będziemy wspierać bardziej, mocniej – w imieniu PWiK zadeklarowała Wiesława Oleksiak - bo widzę, jak panie wiele dobrego robią.
- W przyszłym roku również zakładamy środki na promocję i ochronę zdrowia – zaznaczył wicestarosta Leszek Marszał, który dołączył do zgromadzonych.
- Jeśli macie panie znajome, które są dotknięte chorobą nowotworową, to przekażcie, że zapraszamy do Klubu – zachęcała Arleta Ponichtera. - Bo wiemy, że jest bardzo dużo osób, które wstydzą się otworzyć, ukrywają swoja chorobę, a to żaden wstyd. A my tworzymy taką fajną rodzinę.
Klub ma siedzibę przy ul. Prostej 7a. Zainteresowani członkostwem w Klubie lub pomocą mogą dzwonić na numer 696-702-182.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość