Wydarzenia

1 / 3

Marcin Brdak strażakiem miesiąca (foto)

26.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. urząd marszałkowski
Nie zawahał się i ruszył na pomoc młodemu mężczyźnie, który targnął się na swoje życie. Natychmiastowa reanimacja, prowadzona aż do przyjazdu karetki zapobiegła nieodwracalnym zmianom w organizmie poszkodowanego. Za szybkie i profesjonalne działanie wyszkowski strażak Marcin Brdak otrzymał tytuł „Strażaka miesiąca lipca 2017”. Dziś nagrodę druhowi wręczyła wicemarszałek województwa Janina Orzełowska.
Druh Marcin Brdak jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie, a od niedawna także członkiem OSP Rybno. Gdy 23 lipca po godz. 6 przejeżdżał przez Wolę Rasztowską, zobaczył leżącego przy drodze człowieka, przy nim starszego mężczyznę. Druh zatrzymał samochód i zaoferował pomoc. Okazało się, że młody mężczyzna próbował popełnić samobójstwo. Strażak rozpoczął akcję reanimacyjną, którą prowadził aż do chwili przyjazdu pogotowia. - Nie dawał oznak życia, więc przekręciłem go na plecy, rozpiąłem koszulę, sprawdziłem funkcje życiowe. Niestety nie miał ani oddechu, ani tętna. I przystąpiłem do resuscytacji – relacjonuje.
Stojącemu obok mężczyźnie polecił zadzwonić na numer alarmowy. Zatrzymało się też zaniepokojone młode małżeństwo. - Resuscytowałem go przez ok. 20 minut, do przyjazdu pogotowia ratunkowego – mówi Marcin Brdak. - Gdy usłyszeliśmy nadjeżdżające pogotowie, odzyskał świadomość, wszystkie funkcje życiowe, nawet z nami rozmawiał. Nie czuję się bohaterem. Po prostu zrobiłem to, co potrafiłem. W PSP szkolimy się w kwalifikowanej pierwszej pomocy, więc byłem do tego przygotowany. Cieszę się, że udało się pomóc. Z tego, co wiem, chłopak ma się dobrze.
O życiu ludzkim często decydują sekundy, tak było również w tym przypadku. Dzięki natychmiastowej pomocy druha Brdaka udało się przywrócić młodemu mężczyźnie wszystkie funkcje życiowe i jeszcze tego samego dnia mógł opuścić szpital. - Najważniejsze to się zatrzymać i pomóc w jakikolwiek sposób, nawet zadzwonić na numer alarmowy. Nie bać się reagować – apeluje młody strażak.
Za postawę pełną profesjonalizmu i determinacji w ratowaniu życia Maciej Brdak otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca lipca 2017”.
Tym, którzy chcieliby zostać strażakami, radzi: - Najważniejsza jest sprawność fizyczna. Teraz duży nacisk kładzie się na przedmioty ścisłe, chemię, fizykę. Trzeba to po prostu lubić, trzeba mieć pasję ratownictwa i pomagania.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną