Mamy modę na Wyszków (foto)

Wydarzenia

Mamy modę na Wyszków (foto)

10.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
… jeśli chodzi o budowę nowych mieszkań. Wiele się zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Ale wiele jeszcze trzeba zmienić, szczególnie w centrum – mówił Wojciech Chodkowski, przewodniczący Osiedla nr 7 podczas zebrania z mieszkańcami 8 maja. Co planuje zmienić gmina, a co zmieniliby mieszkańcy?
Pełnomocnik burmistrza ds. senioralnych Lidia Stępkowska zaprosiła na najbliższe wydarzenia organizowane z myślą o seniorach, naczelnik wydziału promocji Leszek Marszał – na organizowane przez gminę imprezy plenerowe.
Sekretarz gminy Anna Gołębiewska poinformowała o nowym podziale gminy na okręgi wyborcze i gdzie będą znajdowały się lokale wyborcze na terenie Osiedla na 7. - Całe osiedle znajduje się w okręgu nr 3 - podkreśliła. – Na dzień 31 marca liczba mieszkańców na terenie osiedla wynosiła 2.844. To obecnie największe osiedle.
Mieszkańcy osiedla będą głosowali w trzech lokalach wyborczych:
nr 8 w Powiatowym Urzędzie Pracy: ulice Bankowa, Bema, Daszyńskiego, Chopina, Joselewicza, Kościuszki od ronda ks. Szulca do ronda ks. Mieczkowskiego, Pułtuska od Świętojańskiej do 11 Listopada, Ratuszowa, Sowińskiego od Kościuszki do Pułtuskiej, Strażacka, Szkolna, Wąska
nr 13 w Bibliotece Miejskiej: ulice 11 Listopada 17, 23, 25, 27, 29, 31, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 46, 49
nr 14 w Szkole Podstawowej nr 1: ulice Kościuszki od ronda ks. Szulca do torów kolejowych, 11 Listopada 52, 54, 54A, 56, Okrzei od Kościuszki do Pułtuskiej, Pułtuska od 11 Listopada do Okrzei
Gmina zakończyła konsultacje w sprawie zmiany nazwy Osiedla nr 7 (proponowana nazwa to Centrum) i zmian w statutach pozostałych osiedli.
- Najwyższy czas zakończyć tę dyskusję, na następną sesję rady miejskiej przedstawić uchwałę – apelował Jan Abramczyk.
- Faktycznie, mamy blisko rok od pojawienia się inicjatywy – przyznała sekretarz gminy. – Podczas konsultacji wpłynęło kilka wniosków, które nie dotyczą osiedla, w którym dana osoba mieszka. Jest głos na temat Osiedla nr 7, ale nieformalny, bo od mieszkańca innego osiedla.
Efektem konsultacji jest natomiast propozycja zmiany nazwy kolejnego osiedla – nr 2, którego mieszkańcy chcą nazwać je Zapole. 
W zebraniu wziął udział również dzielnicowy policji mł. asp. Mariusz Krupa. Większość interwencji dotyczy zakłócania spokoju przy nocnym sklepie z alkoholem w „Galeo”. Policja prowadzi postępowanie m.in. w sprawie sprzedaży alkoholu nietrzeźwym.
Sporo skarg jest również na złe parkowanie na ul. Ratuszowej i zachowanie młodzieży przy herbie w parku miejskim. – Ale ostatnio były też dwa zgłoszenia ze Strażackiej, że przeszkadza ćwicząca orkiestra – dodał dzielnicowy. – Generalnie nie jest to osiedle problematyczne.
Jan Abramczyk zwrócił się do policji o częstsze patrole między garażami na Norwida: - Młodzież jeździ, tylko gwizd idzie.
 
Gmina inwestuje w centrum
- Mamy modę na Wyszków, jeśli chodzi o budowę nowych mieszkań. Wiele się zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Ale wiele jeszcze trzeba zmienić – zauważył Wojciech Chodkowski.
O planowanych inwestycjach mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. W najbliższym czasie gmina przystąpi do budowy pl. Miejskiego. – Jest szansa na uzyskanie w tym tygodniu pozwolenia na budowę, w przyszłym ogłosilibyśmy przetarg – planuje burmistrz.
Do 15 września na ul. Chopina pojawią się nasadzenia, umowa z wykonawcą zadania opiewa na 379 tys. zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu zieleni miejskiej, na który gmina pozyskała dofinansowanie.
Na początku czerwca na pl. Wyzwolenia stanie pomnik upamiętniający Stanisława Wolskiego, przedwojennego burmistrza Wyszkowa. Środki na nową zieleń na placu gmina chce pozyskać w II etapie zagospodarowywania zieleni miejskiej, również zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie. 
W dalszych planach jest II etap przebudowy stadionu miejskiego: kortów, boiska głównego, bieżni, toalet. Szacowany koszt - 19 mln zł. - Złożyliśmy wniosek do ministerstwa sportu, żeby zadanie wpisać do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. To pierwszy etap przed wnioskowaniem o dotację. Przy tak dużej inwestycji warunkiem jest pozyskanie środków zewnętrznych – dodał Grzegorz Nowosielski.
Do powstającego przy ul. Okrzei budynku trzeba doprowadzić, za 200 tys. zł, kanalizację sanitarną.
Gmina ma również projekt i pozwolenie na budowę dróg łączących ul. Pułtuską z Bankową. - Nie jesteśmy właścicielami gruntów. Z różnych przyczyn nie możemy ich pozyskać w drodze zakupu, musimy to zrobić w drodze decyzji administracyjnej – dodał burmistrz. Koszt - 1 mln 200 tys. zł. Ta inwestycja ucieszy nie tylko mieszkańców osiedla, ale też innych kierowców. Wojciech Chodkowski apelował, by do tego czasu gmina poprawiła ten odcinek. - Można uszkodzić samochód – zauważył.
- Rzeczywiście błoto straszne – dodał Arkadiusz Główczyk.
Tematem spotkania był również bałagan na działkach prywatnych przy ul. Bankowej, Wąskiej i Szkolnej. - Wycięcie tych krzaków spowodowałoby, że to miejsce nie byłoby szaletem miejskim i miejscem picia alkoholu – o Bankowej mówił przewodniczący osiedla.
- Papa spada, płot się przewraca, wysypisko śmieci. Jest po prostu strasznie – o niedokończonych od lat budynkach mówiła z kolei Danuta Kukwa.
- Faktycznie jest problem, bo z właścicielami niektórych nieruchomości ciężko dojść do porozumienia – przyznał naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Robert Garbarczyk -. Z pomocą straży miejskiej staramy się porządkować.
- Na kolejne spotkanie można zaprosić przedstawiciela nadzoru budowlanego – zaproponował burmistrz.
 
Już teraz ciężko wyjechać
Na informację o remoncie czekali mieszkańcy ul. Daszyńskiego. Wicestarosta Adam Mróz zapowiedział, że w tym roku powiat oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadzą dokładną inwentaryzację nie tylko chodników i murków, co do których jest najwięcej uwag, ale też sieci podziemnych. - W kolejnym roku być może pochylimy się nad przebudową tej ulicy. Jest nadzieja, że wróci do swojej świetności – dodał Adam Mróz.
- Cieszy mnie ta inwentaryzacja – przyznała Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor wyszkowskiego sanepidu, który siedzibę ma właśnie przy ul. Daszyńskiego. - Większość wody z ulicy przelewa się przez naszą bramę, przy naszej siedzibie jest chyba największe zapadlisko chodnika. 
Mieszkańcy rozmawiali również o słabym skomunikowaniu niektórych fragmentów osiedla, m.in. os. Norwida. Zdaniem Adama Mroza, jednego z mieszkańców, gmina powinna zastanowić się nad przebudową uliczki dojazdowej między SP1 a przedszkolem. Dojazdowej nie tylko do osiedla, ale również stadionu. Od kilku lat dopuszczone jest tam parkowanie skośne. – Powstał budynek wielorodzinny, planowane są kolejne . Musimy się wszyscy zastanowić, jak to osiedle będzie skomunikowane. Już teraz czasem ciężko wyjechać. Może trzeba będzie zakazać parkowania skośnego i pomyśleć o chodniku, może uszczuplić powierzchnię przedszkola. Osiedle jest duże, a dróg komunikacyjnych mało – zauważył Adam Mróz.
- Trzeba dopilnować, żeby wykonawca oddał drogę w takim stanie, jak zastał. Cały ciężki sprzęt chodził po tej jezdni, kostkę połamali, doły się porobiły. Ten problem też trzeba rozwiązać – dodał Jan Abramczyk.
Mieszkańcy skarżyli się również na „pseudo sklepy w barakach w centrum miasta”: - Czy nie ma sposobu, żeby się ich pozbyć? 
- Jesteśmy przeciwnikiem tymczasowości. Nie mamy uprawnień do kontrolowania budynków, ale jest nadzór budowlany. Słyszałem, że jest tam jakieś postępowanie – odpowiedział Grzegorz Nowosielski.
- Park jest modernizowany, miasto pięknieje, a toalety są tylko w prywatnych galeriach – zauważyła dyrektor sanepidu. – Nie mamy szaletu miejskiego, tylko toi toie, ale, szczerze mówiąc, ciężko do nich wejść. 
- Obiecuję, że postawimy kontener z podłączeniem do kanalizacji sanitarnej – zadeklarował burmistrz.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom