Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

Wydarzenia

Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

10.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
9 września 2018 r. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński pobłogosławił nową świątynię w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. – To dzień wyjątkowy, który zapisze się w historii i sanktuarium, i diecezji, i Mazowsza – podkreślił. Na uroczystość przybyło kilka tysięcy pielgrzymów, m.in. z diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, warszawsko-praskiej, szeroko rozumiana rodzina loretańska, zastępy służby papieskiej ze sztandarami.
W Loretto od rana witano przybywających pielgrzymów. Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Loretańskiej rozpoczęły się o godz. 8 Mszą św. Potem śpiewano m.in. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, odmówiono różaniec, była prezentacja 90-letniej historii sanktuarium. 
O godz. 13 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego, z pobłogosławieniem  nowego  kościoła. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra.
Liturgię rozpoczął obrzęd pobłogosławienia wody i pokropienia nią ścian świątyni i nowego ołtarza.
- To dzień wyjątkowy, który zapisze się w historii i sanktuarium, i diecezji, i Mazowsza – mówił ks. biskup. – Któż mógł przewidzieć, że na ubogich terenach nadbużańskich i nadliwskich, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia, rozkwitnie miejsce, które stanie się, znakiem Bożej łaskawości i szczególnej miłości matczynej świętej Bożej Rodzicielki? Błogosławiony ojcze Ignacy, dziękujemy ci za twoje zawierzenie.
Do zgromadzonych rodzin ks. biskup skierował słowa o potrzebie jedności wspólnoty małżeńskiej i rodzicielskiej, która przekłada się na pomyślność w rodzinie. Zwrócił też uwagę na świętowanie niedzielnej Eucharystii.
- Wielka Pani Loretańska! Od niedawna Cię tu znamy, a już tak gromadnie przybywamy. Pani Loretańska, Matko nasza i ojcze Ignacy, przez Wasze pośrednictwo pragniemy podziękować gospodyniom tego miejsca, naszym siostrom loretankom, iż trwają na modlitwie i służbie, i dbają o sanktuarium i pielgrzymów, w ten sposób służąc Kościołowi, wspólnocie diecezjalnej i naszej ukochanej ojczyźnie.
Następnie ks. biskup pobłogosławił ołtarz i umieścił w jego mensie relikwie założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek – bł. Ignacego Kłopotowskiego.
Liturgię eucharystyczną rozpoczęła procesja z darami dla nowej świątyni, m.in. Siostry Loretanki przyniosły obrus, którym został nakryty ołtarz, przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Jacek Bachański ofiarował puszki na Najświętszy Sakrament, fundatorzy świątyni Regina Katner i Andrzej Jaczewski przynieśli dary chleba i wina do sprawowania Najświętszej Ofiary. 
Uroczystości odpustowe zakończyły Nieszpory i Anioł Pański.
 
90 lat Loretto 
W maju 1928 r. ksiądz Ignacy Kłopotowski, dziś błogosławiony, założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, kupił 130-hektarowy majątek Zenówka, miesiąc później otrzymał zezwolenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej na zamieszkanie tu sióstr i otwarcie kaplicy. W marcu 1929 r. zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto. Pielgrzymki do Loretto rozpoczęły się 30 lat temu z inicjatywy ks. Mariana Marczewskiego, ówczesnego dziekana jadowskiego.
Dziesięć lat temu, podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej, ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski mówił o potrzebie wybudowania w Loretto kościoła, który by pomieścił narastającą liczbę pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Budowa nowej świątyni rozpoczęła się w 2013 r. 7 września 2014 r. w budowaną nową świątynię ku czci Loretańskiej Pani wmurowano kamień węgielny, uroczystości przewodniczył ks. abp Henryk Hoser.
Elewacja budynku wykonana jest z dwóch kamieni. Pierwszy to chiński granit „Yellow Rock”, montowany jako pierwsza warstwa od dołu. Na pozostałej elewacji montowany jest bułgarski wapień VRATZA. Zwieńczenie wieży kościelnej pokryto szkłem, a na szczycie umieszczono krzyż.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość