Litwa, Łotwa, Estonia – perełki na mapie turystycznej Europy

Wydarzenia

Litwa, Łotwa, Estonia – perełki na mapie turystycznej Europy

23.08.2019
autor: materiał zewnętrzny
Często uznaje się, że wszystkie nadbałtyckie kraje są identyczne, dlatego wystarczy poznać jedno. Zupełnie się z tym nie zgadzamy. Owszem, Litwę, Łotwę oraz Estonię łączy wiele. To państwa posiadające czarujące miasta, zabytki, zielone tereny i położone są w niedalekiej odległości od Polski, ale trzeba wiedzieć, że każde z tych miejsc ma własną tożsamość i zapewnia wiele niespodzianek potrafiących na dłużej zatrzymać turystów.


Ciekawa, zaskakująca Litwa

Litwa składa się z ponad stu przeważnie niewielkich miast. Tu znajdują się informacje na ten temat - https://www.worldmap.pl/litwa/. W kraju wyraźnie czuć kameralną atmosferę. Jest to oczywiście olbrzymi plus. Każdy, kto zamierza się tam wybrać, powinien odwiedzić przede wszystkim stolicę – Wilno z zabytkami z rozmaitych okresów oraz Troki z imponującym zamkiem. Warto znaleźć czas na największy nadmorski kurort – Pałągę, gdzie mieści się jedno z najpopularniejszych na świecie muzeów bursztynu. Zachwyt wzbudzi Mierzeja Kurońska z wędrującymi wydmami. W planie wycieczki należy również ująć Kłajpedę, w której zlokalizowane jest m.in. delfinarium.


Łotewskie cuda

Ryga – to chyba pierwsze skojarzenie z Łotwą. Oczywiście stolica kraju nie zawiedzie. Oferuje piękną architekturę, muzea, a starówka wpisana została na listę UNESCO. Jednak na mapie kraju jest wiele innych, niesamowitych zakątków - https://www.worldmap.pl/lotwa/. Uwagę przyciąga Windawa. Spore, nowoczesne miasto portowe, w którym można poczuć wyjątkowy klimat, zobaczyć zabytkowe okręty i odwiedzić Muzeum Kotwic. Kolejną miejscowością wartą zainteresowania jest Jurmała. To uzdrowisko gwarantujące solidny wypoczynek i możliwość nabrania pozytywnej energii.


Nadmorskie skarby Estonii

Estonia jest nadal mało popularnym kierunkiem. Co zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Tallin, jako stolica prezentuje się bardzo ciekawie. Posiada średniowieczny klimat, który już jest powodem do wizyty. Zabytki położone są dość blisko siebie, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Wciągającym zakątkiem jest starówka. Miejsce pełne romantycznych uliczek zachęca do długich spacerów. Estonia, to jednak nie tylko wyjątkowy Tallin.

Kiedy uznamy, że dość już poznawania zabytków i miejskiego zgiełku, wybierzmy się do Parku Narodowego Lahemaa. Szlaki, puste plaże, lasy – to znakomite miejsce, by oderwać się od rzeczywistości i nabrać dystansu do wielu spraw. W otoczeniu zieleni, cudnej przyrody o relaks nietrudno! Spektakularne krajobrazy, to niejedyne zalety tego miejsca. W drewnianych chatach czekają ciekawe ekspozycje dotyczące okolicy i życia dawnych mieszkańców. Warto wstąpić do nich i przenieść się w przeszłość.

Kiedy najlepiej odwiedzić Estonię? Lato jest tam dość łagodne, zima natomiast długa i niekiedy bardzo mroźna. Dobrym pomysłem jest wizyta w okresie od kwietnia do września. Choć trzeba przyznać, że pokryte białym puchem zabytki i uliczki, mają swój niepowtarzalny urok. Na stronie https://www.telepogoda.pl/estonia/ zamieszczane są wszelkie szczegóły na temat warunków pogodowych, należy się z nimi zapoznać planując podróż, aby po przybyciu nie było niemiłego zaskoczenia.

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wokół Enigmy w Poznaniu (foto)

Wokół Enigmy w Poznaniu (foto)

„Wokół Enigmy. Od narodzin kryptologii matematycznej i złamania szyfrów Enigmy do rewolucji informatycznej” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 4 marca w Bramie Poznania. Prelekcje wygłosili m.in. dr Marek Grajek, prof. Grzegorz Nowik, prof. Magdalena Jaroszewska, Mirosław Zientarzewski oraz sir Dermot Turing, bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga, który również pracował nad Enigmą. W konferencji wzięła udział delegacja z Wyszkowa.
zobacz więcej
Jesteśmy im to winni (foto)

Jesteśmy im to winni (foto)

Mimo mroźnej aury władze powiatu, piłsudczycy z Wyszkowa i Pułtuska oraz młodzież odwiedzili kilka miejsc, by oddać hołd ofiarom powstania styczniowego, w 154. rocznicę jego wybuchu. – Jesteśmy im to winni – podkreślał Konrad Wróbel, prezes wyszkowskiego Związku Piłsudczyków. Wokół pomników, pamiątkowych tablic i krzyży gromadzili się również mieszkańcy odwiedzanych miejscowości. 
zobacz więcej
A jeszcze nie tak dawno w błocie… (foto)

A jeszcze nie tak dawno w błocie… (foto)

Miłą uroczystość, choć pogoda nie sprzyjała, zorganizowali mieszkańcy Lucynowa i Lucynowa Dużego, gdzie przed kościołem powstał spory parking.
zobacz więcej
„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

Na scenie WOK „Hutnik” mogliśmy oglądać już dziesiątki wspaniałych sztuk teatralnych. Spektakl „Smok”, który miał premierę w niedzielę 28 stycznia, jest jednak wyjątkowy i bezwzględnie wart obejrzenia. Po pierwsze to mądra opowieść dla dorosłych, po drugie doskonale przygotowana przez samych wyszkowian.
zobacz więcej