Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą (foto)

Wydarzenia

Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą (foto)

17.07.2018
autor:
30 uczniów z polskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce na Litwie rozpoczęło właśnie kolonie w Wyszkowie. - Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą. Ciągnie nas tu – mówi ich nauczycielka.
Młodzież przyjechała do Wyszkowa 16 lipca w ramach współpracy samorządu ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Goście mają od 10 do 16 lat, towarzyszy im troje opiekunów. - Mieszkamy pod Wilnem. Nasze gimnazjum liczy 265 uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Panuje sielankowa atmosfera. Nasza szkoła ma religijne tradycje, dążymy do miana gimnazjum katolickiego. Nauczanie odbywa się w języku polskim. Młodzież intensywnie uczy się języka litewskiego, ale również rosyjskiego i angielskiego – opowiada ich nauczycielka Bożena Olechnowicz.
Uczniowie gimnazjum w Jałówce często przyjeżdżają do Polski, ale w Wyszkowie są po raz pierwszy. – My jesteśmy Polakami. Jako nauczycielom zależy nam, żeby dzieci poznawały język polski, żeby zawiązywały się przyjaźnie z polską młodzieżą. Jak to mówią: Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą. Ciągnie nas tu. Jesteśmy polskim gimnazjum. Skoro rodzice chcą, żeby ich dzieci uczyły się polskiego, to o czymś świadczy – dodaje Bożena Olechnowicz.
Młodzież z Litwy gości schronisko „Jowisz”. We wtorek 17 lipca podczas spotkania w urzędzie miejskim o Wyszkowie opowiedziała gościom zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska.
Wizyta potrwa do 26 lipca. W programie jest zwiedzanie Wyszkowa (m.in. poprzez udział w grze miejskiej „Eskapada”). Goście odwiedzą również Gulczewo i Kamieńczyk, Kuźnię Kurpiowską w Pniewie i Skansen w Brańszczyku, pójdą do kina i na basen. Obowiązkowy jest również wyjazd do Warszawy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan