Legalnie zatrudniają nianie

Wydarzenia

Legalnie zatrudniają nianie

12.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Jeśli rodzice zdecydują się na legalne zatrudnienie niani, ubezpieczenie może zapłacić państwo. Może to być babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. Obecnie z takiej możliwości na terenie Inspektoratu ZUS w Wyszkowie korzysta 14 rodziców.
Umowę – zlecenie można zawrzeć, gdy dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do 4 lat, jeśli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej). Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zgłaszając siebie jako płatnika składek (formularz ZUS ZFA) oraz opiekunkę jako osobę ubezpieczoną (formularz ZUS ZUA - jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu). 
Nianie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oficjalnym płatnikiem składek jest jeden z rodziców dziecka, ale w praktyce składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe niań finansuje budżet państwa. Ewentualną składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansuje zatrudniona opiekunka. Rodzic potrąca tę składkę z pensji i odprowadza do ZUS. Oczywiście niania obowiązkowo podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu, a składkę tę finansuje budżet państwa.
ZUS opłaca za nianię składki, gdy rodzice mają umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy agencyjnej, umowy zlecenia), prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub prowadzą działalność rolniczą (z wyjątkiem osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik). 
- Niestety - koszt wynajęcia odpowiedniej opiekunki do dziecka jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców – podkreśla regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński. Na terenie wyszkowskiego inspektoratu ZUS z tej możliwości korzysta 14 rodziców.
Co ważne, nianią nie może być żaden z rodziców ani osoba niepełnoletnia; może - babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. Budżet państwa finansuje tylko składki obliczone od pensji niani nie przekraczającego kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli niania zarabia więcej, nadwyżkę opłaca rodzic.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyciągarka samochodowa - jak dobrać odpowiedni rodzaj wyciągarki?

Wyciągarka samochodowa - jak dobrać odpowiedni rodzaj wyciągarki?

Pracownicy straży pożarnej czy służb leśnych nie wyobrażają sobie swojej pracy bez wyciągarki samochodowej. Jednak taki sprzęt może przydać się każdemu kierowcy. Nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie nam wyciągać swojego samochodu z błota lub śniegu…
zobacz więcej
Rannych czworo młodych ludzi

Rannych czworo młodych ludzi

Czworo młodych ludzi trafiło do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek 9 lipca ok. godz. 20 w gminie Długosiodło, na drodze z Sieczych do Nowej Wsi.
zobacz więcej
By było nas widać i słychać

By było nas widać i słychać

Odbyło się pierwsze po wyborze nowego zarządu spotkanie Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po wykładzie dr. Leszka Zakrzewskiego nt. islamu zebrani omówili najważniejsze sprawy. – Postarajmy się tak działać, by było nas słychać i widać. Składamy nasze serce w wasze ręce, wspólnie możemy więcej – mówiła prezes Barbara Rytelewska.
zobacz więcej
Nasza sonda: Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?

Nasza sonda: Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w ordynacji wyborczej zmiany, które wydłużyłyby do 5 lat kadencję w samorządach, ale za to ograniczyłyby sprawowanie funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta tylko do dwóch kadencji. Niedawno pisaliśmy, co o tych zamiarach sądzą nasi włodarze. Dziś pytamy naszych czytelników: czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom