Kwesta na cmentarzu

Wydarzenia

Kwesta na cmentarzu

10.10.2019
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie, fot. Elżbieta Szczuka
1 listopada odbędzie się doroczna zbiórka na rzecz odrestaurowania najstarszych, opuszczonych nagrobków na wyszkowskim cmentarzu parafialnym.
 
Pieniądze zbierane będą w godz. 8 - 15 przy dwóch bramach wejściowych od ul. Białostockiej i Nadgórze oraz furtce przy od ul. Spokojnej. Do udziału w kweście zgłosić może się każdy. Zapisy i szczegóły pod numerem 29-743-77-13, email: promocja@wyszkow.pl. Natomiast osoby odwiedzające 1 listopada groby bliskich zmarłych organizatorzy zachęcają do wrzucenia do puszki datku na ten szczytny cel.
Przypominamy, że podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano rekordową kwotę: 8.267,08 zł. Była to największa suma zebrana od początku wyszkowskiego kwestowania, czyli od 2006 r.
Po wykonanej przez fachowca wycenie okazało się, że za sumę zebraną w 2018 roku nie będzie jednak możliwe przeprowadzenie prac remontowych na wytypowanych (znajdujących się obecnie w najgorszym stanie) nagrobkach. Po tegorocznej zbiórce i zsumowaniu kwot datków z 2016, 2017, 2018 roku renowacji zostanie poddany nagrobek Jana Lewandowskiego, zmarłego w 1933 r. sędziego i posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej). Jeśli wystarczy pieniędzy odrestaurowany zostanie oryginalny secesyjny, wykuty z czerwonego piaskowca nagrobek Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”) - położony tuż przy kaplicy cmentarnej.
Kwestę organizują wspólnie: Urząd Miejski w Wyszkowie - wydział promocji, kultury i sportu, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej w Wyszkowie. W kwestowaniu pomagają również wolontariusze z wyszkowskich szkół podstawowych. W tym roku już zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5.
AKFinanse 728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom