Kredyt gotówkowy na mieszkanie – czy się opłaca?

Wydarzenia

Kredyt gotówkowy na mieszkanie – czy się opłaca?

31.10.2019
autor: materiał zewnętrzny
Zakup mieszkania wiąże się z dużymi środkami pieniężnymi dla nabywcy. Nie każdy ma wystarczające możliwości finansowe, by móc od razu spłacić mieszkanie. W tej sytuacji pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest kredyt hipoteczny. Według wielu klientów jest to najbardziej rozsądne opcja. Jednak instytucje finansowe oferują także kredyt gotówkowy, za który będziemy w stanie sfinansować zakup nieruchomości. Czy kredyt gotówkowy się opłaca? W jakiej sytuacji warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

 

Kiedy kredyt gotówkowy na mieszkanie się opłaca?

Wiele osób twierdzi, że zakup mieszkania powinien być sfinansowany z kredytu hipotecznego. Uważa się, że jest on bardziej korzystny dla kredytobiorcy, ze względu na przede wszystkim wysokość rat. W praktyce okazuje się, że koszt całkowity kredytu hipotecznego jest wyższy, niż w przypadku gotówkowego. W tym wypadku kredyt gotówkowy na mieszkanie to dobry sposób na oszczędności. Polecany jest dla osób, które mają większe środki pieniężne na swoim koncie i brakuje im kilkudziesięciu tysięcy złotych, lub pożyczony kapitał chcą przeznaczyć na wykończenie lub remont mieszkania. W takie sytuacji, po szczegółowej analizie warunków kredytowania oraz niezbędnych kalkulacji, może się okazać, że kredyt gotówkowy to lepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Dobrym pomysłem jest porównanie ofert kredytu gotówkowego w celu wybrania najtańszej opcji.

Mniejszy czas oczekiwania na kredyt

Nie każdy chce czekać na długi okres przyznawania kredytu hipotecznego. Od kredytobiorcy wymaga się spełnienia wielu formalności. Jest to między innymi przedłożenie niezbędnych dokumentów osobiście w placówce bankowej. Okres oczekiwania na decyzję jest długi ze względu na to, że bank dokładnie analizuje zdolność kredytową, historię kredytową oraz szereg innych czynników.

Dlatego, jeśli zależy nam na czasie, na przykład w sytuacji zakupu wykończonej nieruchomości, na którą jest duże zainteresowanie, najszybszym sposobem na uzyskanie środków pieniężnych będzie kredyt gotówkowy. Formalności ograniczone są do całkowitego minimum. Bank jedynie sprawdza historię w rejestrach dłużników oraz nasze źródła dochodów. Od złożenia wniosku, do momentu wypłaty pieniędzy może zatem minąć tylko kilka dni. Oszczędzamy tym samym mnóstwo cennego czasu, a także nerwy, które nie zostają nadszarpnięte przez biurokrację.

Swobodne dysponowanie kapitałem

Kolejną kwestią w przypadku zaciągania określonego rodzaju kredytu jest cel, na który chcemy przeznaczyć uzyskany kapitał. Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, należy mieć na uwadze, że jest to kredyt celowy. W praktyce oznacza to, że bank pożycza nam środki na realizację sprecyzowanego celu, który trzeba prawidłowo udokumentować. W sytuacji, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, pieniądze w całości zostaną przekazane kredytobiorcy. Jeśli jednak, za środki uzyskanego kredytu, chcemy sfinansować na wykończenie lub remont nieruchomości, pieniądze zostaną przelane na nasze konto, jednak będziemy zobligowani do rozliczenia się z wszystkich wykonanych prac, które zostały określone w kosztorysie remontowo-budowlanym.

Jeśli nie posiadamy jasno sprecyzowanych celów lepiej starać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie. Nie musimy się rozliczać z bankiem z każdej wydanej złotówki, co daje nam dużą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi.
 

Kredyt gotówkowy na zakup mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Zanim będziemy starać się o kredyt gotówkowy na zakup mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Okres kredytowania – ważne jest, aby był on dostosowany do naszych możliwości finansowych. Wybierzmy taką ofertę kredytu gotówkowego, aby rata była dla nas łatwa w spłacie. Dzięki temu unikniemy opóźnień w spłacie oraz ewentualnych działań windykacyjnych i egzekucji komorniczej. Termin spłaty może wynosić nawet 48 miesięcy w niektórych bankach, co pozwala na rozłożenie kredytu w dogodne raty dla kredytobiorcy.
  • Maksymalna kwota kredytu – banki mają w swojej ofercie kredyty gotówkowe nawet do 200 000 zł, co pozwala na sfinansowanie nieruchomości, jeśli posiadamy dodatkowo środki własne. Ceny mieszkań na rynku idą w górę, więc taka kwota może nie być wystarczająca na całkowitą spłatę nieruchomości.
  • RRSO – czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest ona najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem kosztów kredytu. Obejmuje ona takie opłaty jak prowizja, odsetki, opłata przygotowawcza czy ubezpieczenia. Na wartość RRSO oddziałuje także wartość pieniądza w czasie.

 

Warto skorzystać z kalkualtora kredytowego, który pomoże Ci w obliczeniu raty.

 

Kredyt gotówkowy na mieszkanie – jaki wybrać?

W celu dobrania najlepszego kredytu gotówkowego na zakup mieszkania warto śledzić aktualne rankingi kredytów gotówkowych. Pozwoli to na porównanie ofert bankowych, gdyż pokazane są tam całkowite koszty kredytu, czy też opłaty, takie jak odsetki, prowizja czy wymagane ubezpieczenie.
 

1. Oferta PKO Bank Polski – Mini Ratka.

  • Oprocentowanie – 8,99%
  • RRSO – 9,37%
  • Maksymalna kwota kredytu – do 200.000 zł
  • Okres kredytowania – 2 - 48 mies.

 

2. Oferta Getin Bank – kredyt gotówkowy.

  • Oprocentowanie – 8,99%
  • RRSO – 15,57%
  • Maksymalna kwota kredytowania – do 200000 zł
  • Okres kredytowania – 9 - 96 mies.
     

3. Oferta Citi handlowy – pożyczka gotówkowa.

  • Oprocentowanie – 5,97 %
  • RRSO – 10,6 %
  • Maksymalna kwota kredytowania – do 150 000 zł
  • Okres kredytowania – 9 - 96 miesięcy
     

4. Oferta BNP Paribas – Kredyt gotówkowy.

  • Oprocentowanie – 9,99%
  • RRSO – 13,92%
  • Dozwolona kwota –do 200.000 zł
  • Dozwolony okres – 6 - 120 mies.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość