Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/7485.jpg

Wydarzenia

„Korytarz życia” i „jazda na suwak” obowiązkowe

06.12.2019
autor: źródło: mazowiecka.policja.gov.pl
6 grudnia weszły w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz „jazdy na suwak”.
 
„Korytarz życia”
Obowiązek tworzenia „korytarza życia” dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia, kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie.
Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem muszą zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia jest szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.
Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze występuje po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca musi się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.
Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

 
Jazda „na suwak”
Przepisy dotyczące „jazdy na suwak” precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.
Zgodnie z nowymi przepisami w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie ma obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać.
Przepis wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi zmianę tego pasa ruchu.

WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kierowca osobówki nie zauważył motocyklisty (FOTO)

Kierowca osobówki nie zauważył motocyklisty (FOTO)

W Skuszewie 86-letni kierowca osobówki nie zauważył nadjeżdżającego motocyklisty. Kierowca jednośladu trafił do szpitala.
zobacz więcej
Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że świeże jabłko trafia do Twojej kuchni? Co sprawia, że owoce, które widzisz na półkach sklepowych, są tak apetyczne i pachnące? W tym artykule odkryjesz, jak wygląda cały proces dystrybucji owoców – od momentu zbioru w sadzie, aż po dostarczenie ich do Twoich rąk. Przekonasz się, jakie wyzwania czekają na producentów i dystrybutorów oraz jak dba się o jakość i świeżość owoców na każdym etapie tej fascynującej podróży.
zobacz więcej
Dyfuzory zapachowe: po jakie warto sięgnąć?

Dyfuzory zapachowe: po jakie warto sięgnąć?

Coraz więcej osób poszukuje prostych, estetycznych i skutecznych sposobów na wypełnienie swojego domu przyjemnym zapachem. Dyfuzory zapachowe zdobywają serca użytkowników nie tylko dzięki funkcji perfumowania wnętrz – niektóre z nich wspierają także aromaterapię, a nawet nawilżają powietrze. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać różne rodzaje dyfuzorów i ich zastosowania, aby dobrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
zobacz więcej
Długi weekend na Mazowszu!

Długi weekend na Mazowszu!

Rowerem, kajakiem albo pieszo. Mazowsze czeka na turystów. Wielbicieli zamków, skansenów, pałaców, meandrów rzek i tajemniczych lasów.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom