Korowód dziejów Wyszkowa (foto)

Wydarzenia

Korowód dziejów Wyszkowa (foto)

10.06.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Historię Wyszkowa od wczesnego średniowiecza do wojny polsko – bolszewickiej pokazało widowisko rekonstrukcyjne, na które gmina Wyszków zaprosiła w upalne popołudnie 10 czerwca na plac Miejski.
Widowisko nazwane przez rekonstruktorów „Korowodem dziejów Wyszkowa” było kolejną formą uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Ma podbudować miłość i dumę z ojczyzny tej dużej i tej małej, pokazać, jak rodziło się nasze miasto. W codziennym zabieganiu zapominamy, jak ważna jest historia – na „chwilę zadumy” zaprosił burmistrz Grzegorz Nowosielski.
„Korowód dziejów Wyszkowa” pokazał, jak wydarzenia w kraju i na świecie wpływały na życie wyszkowian. Przygotowało go kilka grup rekonstrukcyjnych, pasjonatów historii. - Niewiele jest miast, które mogą poszczyć się taką historią – podkreślali.
Widowisko rozpoczęło się od czasów wczesnego średniowiecza, gdy powstała osada nad Bugiem, główną arterią komunikacyjną. Nazwa Wyszków po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie Konrada Mazowieckiego w 1203 r. Pokazano również, jak mógł wyglądać przyjazd, w 1502 r., biskupa płockiego Wincentego Przerębskiego, który nadał Wyszkowowi prawa miejskie. W XVI w. nastąpił intensywny rozwój i rozbudowa miasta, a Zygmunt Stary pozwolił na budowę pierwszego mostu. Wyszków dotykały jednak toczące się wojny, został ogołocony podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej. Wiek XVII i XVIII to czas stagnacji. Miasto odbudowywało się za czasów Stanisława Augusta.
Podczas widowiska można było zobaczyć również wojska powstania kościuszkowskiego, powracającego po klęsce Napoleona, powstańców listopadowych i styczniowych. W 1794 r. miasto znalazło się pod zaborem pruskim, potem rosyjskim. W 1869 r. za patriotyczną postawę podczas powstania styczniowego car zniósł prawa miejskie. Z drugiej jednak strony wybudowano kolej, dzięki czemu pod koniec XIX w. Wyszków znów zaczął się rozwijać, powstał browar i huta szkła.
Widowisko przypomniało, co działo się w Wyszkowie podczas I wojny światowej. Korowód dziejów zatrzymał się na wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r., kiedy przez nasze miasto przeszły wycofujące się na główną linię obrony pod Warszawą oddziały polskie. 11 sierpnia wkroczyły pierwsze pododdziały wroga. Okupacja Wyszkowa trwała do 18 sierpnia i była naznaczona grabieżami oraz mordami. W tym okresie stacjonowali w wyszkowskiej plebanii członkowie komunistycznego rządu polskiego z Feliksem Dzierżyńskim na czele. Na wieść o klęsce pod Warszawą, zdrajcy opuścili miasto i odjechali na wschód. 18 sierpnia 31. pułk strzelców kaniowskich pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia, po przejściu przez most, wdarł się do miasta, zdobył je i utrzymał.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan