Kółka do wózka widłowego – jak wyglądają?

Wydarzenia

Kółka do wózka widłowego – jak wyglądają?

20.09.2018
autor: Red.
Wózek widłowy to pojazd, bez którego wielu trudno wyobrazić sobie przestrzeń hali produkcyjnej lub magazynu.  To trudna sztuka przede wszystkim dla pracowników takich miejsc – ponieważ wózek widłowy bardzo znacząco ułatwia wykonywanie wielu czynności, jakie składają się na dzień pracy w takich przestrzeniach. Taki pojazd nie jest już wprawiany w ruch siłą obsługującego go osoby, ale dzięki zamontowanemu silnikowi.

Już obecność tego elementu mówi, że wózek widłowy, znacznie bardziej niż wózek, przypomina mały i zgrabny ciągnik. W konsekwencji, składa się z elementów, których można spodziewać się w pojazdach, a więc znacznie bardziej złożonych kół.

Kółka do wózka widłowego – jak je skomponować?

Wspomniana obecność silników w wózkach widłowych, jest już sygnałem tego, że takie urządzenia potrzebują również specjalnego rodzaju kół – kół napędowych. Felgi takich kół mogą być wykonane z różnego rodzaju, wytrzymałych materiałów i tworzyw. Rolki nośne do wózków widłowych są zazwyczaj wykonane z metalowej piasty. Gdy koło nie potrzebuje opony, jego konstrukcja jest uzupełniana przez substancję syntetyczną, która powleka powierzchnię toczną.

Wszystkie elementy składowe danego koła, a zwłaszcza wykończenia ich powierzchni tocznych, zależą przede wszystkim od tego, w jakim miejscu ma być użytkowany dany wózek widłowy. Inne tworzywa trzeba brać pod uwagę, gdy mowa o wózku pracującym w chłodni, inne – gdy ma się on poruszać po hali, gdzie podłoga może być zabrudzona różnego rodzaju substancjami chemicznymi, na przykład rozpuszczalnikami. Zajmując się bardziej złożonymi kołami, trzeba pamiętać też o:

  • osiach,
  • łożyskach,
  • pokrywach.
  • innych elementach składowych, bez których koła nie mogłyby dobrze funkcjonować.

Kółka do wózka widłowego zazwyczaj potrzebują też jeszcze jednego ważnego elementu – mowa tu o oponach. To dzięki oponom koło pojazdu pewniej trzyma się podłoża, przez co cały wózek porusza się stabilniej. Co więcej, gumowa powłoka ma świetne właściwości amortyzujące – pochłania wstrząsy, jakie powstają podczas gdy koło jest wprawiane w ruch. Także w asortymencie opon znajduje się szeroki wybór – mogą one bowiem wyróżniać się jakimiś szczególnymi cechami, na przykład tym, że użyta do ich produkcji guma nie brudzi podłoża, po którym opona się porusza. W ofercie wielu firm znajdują się także opony z gumy bardzo elastycznej czy wyjątkowo skutecznie amortyzującej drgania. Jak to w przypadkach wielu zakupów – ostateczny wybór zależy od tego, jakie potrzeby i preferencje ma osoba szukająca części do konkretnego wózka widłowego.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość