Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/5567.jpg

Wydarzenia

Kłopotów z reformą ciąg dalszy

03.12.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
W przyszłym roku szkolnym do szkół średnich wejdzie podwójny rocznik: obecni uczniowie klas VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjów. To kolejny efekt wprowadzonej dwa lata temu reformy oświaty. I kolejny ból głowy. Szkoły i samorząd zastanawiają się, jak pomieścić młodzież, rodzice - czy ich dzieci dostaną się do wybranej placówki.
W wyniku reformy w przyszłym roku naukę w szkołach średnich rozpoczną absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, czyli dawnego i nowego systemu edukacji. Będą chodzili do różnych klas: gimnazjaliści - trzyletnich liceów i czteroletnich techników, absolwenci klas VIII szkół podstawowych - czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Klas przybędzie, ale - jak mówią dyrektorzy szkół i samorządowcy - budynki nie są z gumy.
W ubiegłym tygodniu kuratorium zorganizowało w Szkole Podstawowej nr 2 spotkania dla samorządowców i rodziców z całego powiatu. - Ile będzie miejsca w szkołach? - to największa bolączka i pytania najczęściej zadawane przez rodziców.
Powiat wyszkowski szykuje się do naboru 1.400 - 1.600 uczniów. - Wszyscy chętni uczniowie zostaną przyjęci - zapewnia naczelnik powiatowego wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski. Uspokaja też rodziców uczniów klas VIII, wśród których panuje przekonanie, że więcej miejsc szkoły szykują dla absolwentów gimnazjów. - Żaden typ szkół nie będzie preferowany - zapewnia pan naczelnik. - Miejsc dla obu będzie tyle samo.
Plan jest taki, że I Liceum Ogólnokształcące i CEZiU Kopernik przeprowadzą podwójny nabór. To znaczy, że np. liceum zamiast, jak dotychczas, pięciu klas, utworzy dziesięć. - Ale decyzje żadne jeszcze nie zapadły - zastrzega jednak Krzysztof Arbaszewski.
Choć największy problem lokalowy ma Zespół Szkół nr 1, powiat gorączkowo szuka miejsca dla przyszłych uczniów wszystkich szkół. Pod uwagę bierze skorzystanie z gościnności innych placówek. Choć ostatecznych rozwiązań jeszcze nie ma, uczniowie muszą się liczyć ze zmianowością, a samorząd z jej efektami, choćby zmianami w komunikacji. Do Wyszkowa przyjeżdżają przecież z uczniowie z całego powiatu.
Zanim jednak uczniowie podejmą próbę dostania się do wybranej szkoły średniej, przed nimi egzaminy. W grudniu VIII-klasitów i gimnazjalistów czekają egzaminy próbne. Od ich wyników w dużej mierze zależy, czy i jakie zajęcia dodatkowe zostaną w szkołach wprowadzone. 
- Uczniowie klas VII i VIII i tak mają więcej godzin niż gimnazjaliści. Pytanie, czy po tylu godzinach lekcji wprowadzać jeszcze zajęcia dodatkowe, zwłaszcza że zajęcia wyrównawcze w szkołach i tak się odbywają - mówi zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. Dlatego gmina rozważa wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych zajęć w soboty. Taki system wdraża już zresztą Szkoła Podstawowa nr 5.
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Żeby malować, trzeba patrzeć na świat obrazem (FOTO)

Żeby malować, trzeba patrzeć na świat obrazem (FOTO)

Prace Grupy Twórczej Piętro Wyżej można oglądać w Bibliotece Miejskiej… na najwyższym piętrze. - Prace powstały z naszych przemyśleń, z ciężkiej pracy, bo żeby malować, żeby dojść do jakiegoś pomysłu, do swojego tematu, to rzeczywiście trzeba dużo tworzyć - podkreśliła kuratorka wystawy Iwona Dyl-Ostrowska.
zobacz więcej
Wypadek w Pustych Łąkach. Ranne dwie młode osoby (FOTO)

Wypadek w Pustych Łąkach. Ranne dwie młode osoby (FOTO)

17-latka i 24-latek zostali ranni w wypadku, do którego doszło w sobotę, 28 czerwca, na drodze krajowej 62 w Pustych Łąkach.
zobacz więcej
Ściany mobilne – rozwiązanie dedykowane nowoczesnym biurom. Sprawdź, co warto wiedzieć

Ściany mobilne – rozwiązanie dedykowane nowoczesnym biurom. Sprawdź, co warto wiedzieć

Komfort w miejscu pracy stanowi niezwykle istotną kwestię – zarówno z punktu widzenia menadżerów firm, jak i samych pracowników. Gwar oraz dźwięki dochodzące z otoczenia biurowego nierzadko sprawiają, że osiągnięcie maksymalnego skupienia oraz efektywności działań na rzecz firmy jest dla niektórych niewykonalne.
zobacz więcej
Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Studia prawnicze to wciąż znakomita droga do kariery zawodowej, gwarantująca stabilną pracę z mnóstwem wyzwań. Najlepsze przygotowanie do prawniczej aktywności zapewniają jednak te uczelnie, które podczas edukacji umiejętnie łączą teorię z praktyką, a także umożliwiają swoim studentom naukę w trybie zaocznym oraz zdalnym. Takie możliwości stwarza Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
zobacz więcej
Zitcom