Kłopotów z reformą ciąg dalszy

Wydarzenia

Kłopotów z reformą ciąg dalszy

03.12.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
W przyszłym roku szkolnym do szkół średnich wejdzie podwójny rocznik: obecni uczniowie klas VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjów. To kolejny efekt wprowadzonej dwa lata temu reformy oświaty. I kolejny ból głowy. Szkoły i samorząd zastanawiają się, jak pomieścić młodzież, rodzice - czy ich dzieci dostaną się do wybranej placówki.
W wyniku reformy w przyszłym roku naukę w szkołach średnich rozpoczną absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, czyli dawnego i nowego systemu edukacji. Będą chodzili do różnych klas: gimnazjaliści - trzyletnich liceów i czteroletnich techników, absolwenci klas VIII szkół podstawowych - czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Klas przybędzie, ale - jak mówią dyrektorzy szkół i samorządowcy - budynki nie są z gumy.
W ubiegłym tygodniu kuratorium zorganizowało w Szkole Podstawowej nr 2 spotkania dla samorządowców i rodziców z całego powiatu. - Ile będzie miejsca w szkołach? - to największa bolączka i pytania najczęściej zadawane przez rodziców.
Powiat wyszkowski szykuje się do naboru 1.400 - 1.600 uczniów. - Wszyscy chętni uczniowie zostaną przyjęci - zapewnia naczelnik powiatowego wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski. Uspokaja też rodziców uczniów klas VIII, wśród których panuje przekonanie, że więcej miejsc szkoły szykują dla absolwentów gimnazjów. - Żaden typ szkół nie będzie preferowany - zapewnia pan naczelnik. - Miejsc dla obu będzie tyle samo.
Plan jest taki, że I Liceum Ogólnokształcące i CEZiU Kopernik przeprowadzą podwójny nabór. To znaczy, że np. liceum zamiast, jak dotychczas, pięciu klas, utworzy dziesięć. - Ale decyzje żadne jeszcze nie zapadły - zastrzega jednak Krzysztof Arbaszewski.
Choć największy problem lokalowy ma Zespół Szkół nr 1, powiat gorączkowo szuka miejsca dla przyszłych uczniów wszystkich szkół. Pod uwagę bierze skorzystanie z gościnności innych placówek. Choć ostatecznych rozwiązań jeszcze nie ma, uczniowie muszą się liczyć ze zmianowością, a samorząd z jej efektami, choćby zmianami w komunikacji. Do Wyszkowa przyjeżdżają przecież z uczniowie z całego powiatu.
Zanim jednak uczniowie podejmą próbę dostania się do wybranej szkoły średniej, przed nimi egzaminy. W grudniu VIII-klasitów i gimnazjalistów czekają egzaminy próbne. Od ich wyników w dużej mierze zależy, czy i jakie zajęcia dodatkowe zostaną w szkołach wprowadzone. 
- Uczniowie klas VII i VIII i tak mają więcej godzin niż gimnazjaliści. Pytanie, czy po tylu godzinach lekcji wprowadzać jeszcze zajęcia dodatkowe, zwłaszcza że zajęcia wyrównawcze w szkołach i tak się odbywają - mówi zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. Dlatego gmina rozważa wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych zajęć w soboty. Taki system wdraża już zresztą Szkoła Podstawowa nr 5.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej (FOTO)

Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej (FOTO)

- mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Kandydaci do rady miejskiej i rady powiatu zaprezentowali program wyborczy, w którym ujęto m.in. stworzenie warunków do inwestowania przy S8, autobus na telefon w każdej miejscowości, parkuj i jedź w każdej gminie, gminne centrum rehabilitacji, nowa siedziba OPS, nowa sala gimnastyczna SP2, nowa siedziba Przedszkola Integracyjnego, nowy kompleks sportowy i Wyszkowskie Centrum Organizacji Pozarządowych w stajni dworskiej przy ul. 3 Maja.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Rozmowy o konkretach z politykami Koalicji Obywatelskiej (FOTO)

Rozmowy o konkretach z politykami Koalicji Obywatelskiej (FOTO)

Wyszkowska Koalicja Obywatelska zorganizowała we wtorek 12 marca spotkanie z posełką Kamilą Gasiuk-Pihowicz - przewodniczącą komisji odpowiedzialności konstytucyjnej oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka, posłem Januszem Cichoniem - przewodniczącym komisji finansów publicznych oraz Jurandem Dropem - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Tematy spotkania, które prowadził Marek Siekierski, to finanse, podatki, innowacje.
zobacz więcej
Zarzuty dla sprawcy kradzieży rozbójniczej

Zarzuty dla sprawcy kradzieży rozbójniczej

20-latek ukradł 8 piw i uciekając poturbował ekspedientkę.
zobacz więcej