Kara obniżona do 360 tys. zł

Wydarzenia

Kara obniżona do 360 tys. zł

04.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Nie 1 mln 162 tys. zł, lecz 360 tys. zł kary za nielegalną wycinkę drzew muszą zapłacić właściciele działki przy ul. Kolejowej w Rybienku Leśnym. Kolejne postępowanie toczy się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Sprawa ciągnie się już od… 3 lat.
Jesienią 2013 r. mieszkańcy zaalarmowali urząd i lokalną prasę o nielegalnej wycince drzew prowadzonej na prywatnej nieruchomości wzdłuż torów w Rybienku Leśnym. Domagali się zatrzymania prac i wyjaśnienia sprawy przez urząd miejski. Postępowanie trwało dość długo, urzędnicy zbierali materiał, zdjęcia stanu sprzed wycinki i po niej, wszystko analizowali biegli. Należało wyjaśnić, jakie konkretnie drzewa usunięto i w jakim były wieku.
Po zakończeniu postępowania urząd naliczył właścicielom rekordową karę w wysokości 1 mln 162 tys. zł za nielegalne wycięcie 3 klonów pospolitych, 1 wiązu, 3 sosen, 12 topoli, 4 dębów, 5 olsz, 2 czeremch i 2 wierzb. Ukarani oczywiście odwołali się od tej decyzji, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który naliczane wówczas kary za nielegalne wycinki uznał za zbyt wysokie. W efekcie sejm znowelizował ustawę.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję nakładającą karę w wysokości 1 mln 162 tys. zł. – Uznając, że była nieadekwatna – dodała. W efekcie kara została zmniejszona do 360 tys. zł.
W WSA toczy się drugie postępowanie dotyczące tej samej wycinki, na którą zgodę wydała gmina. Właściciele twierdzą, że gmina w ogóle nie była do tego uprawniona, ponieważ teren stanowi las, a nie nieużytki. Tym razem jednak SKO utrzymało w mocy decyzję miasta. Druga strona odwołała się więc do sądu.
fot. arch. redakcji
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
23.15% (178 głosów)
29.39% (226 głosów)
7.67% (59 głosów)
6.89% (53 głosów)
32.90% (253 głosów)
manhattan