Już nie ma ul. I Armii Wojska Polskiego

Wydarzenia

Już nie ma ul. I Armii Wojska Polskiego

04.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Stało się. Z dniem 2 września trzy ulice w Wyszkowie zmieniły nazwy, w tym jedna z głównych – ul. I Armii Wojska Polskiego. Urzędnicy miejscy i powiatowi uspokajają, że mimo zmiany adresu dokumenty zachowują ważność.
Przypomnijmy, że zmiana nazw trzech ulic związana z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Do września 2017 r. samorządy mają obowiązek usunąć nazwy upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. W ocenie IPN Wyszków powinien zmienić nazwy ulic: I AWP, Gwardii Ludowej i Hanki Sawickiej.
I tak się stało. Ul. I AWP wróciła do swojej pierwotnej nazwy – Świętojańska. Gwardii Ludowej to teraz ulica Bolesława Prusa, a Hanki Sawickiej (mimo głośnych obiekcji części mieszkańców) – al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ze zmianą nazwy ulicy wiąże się konieczność wymiany dokumentów, co jest sporym problem dla mieszkańców. W przypadku ustawy dekomunizacyjnej mogą jednak liczyć na specjalne względy. Dowodami osobistymi, prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi mogą posługiwać się do czasu ich ważności określonej na dokumentach. W gorszej sytuacji znajdują się prowadzący działalność gospodarczą. Informację o zmianie naw ulic urząd miejski wyśle do urzędu skarbowego i ZUS.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom