Jubileuszowa inscenizacja (foto)

Wydarzenia

Jubileuszowa inscenizacja (foto)

21.10.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Już dwudziesty rocznik uczniów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego  uczestniczył w plenerowej  inscenizacji wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”, napisanego w 1851 r. przez Cypriana Kamila Norwida, patrona szkoły. 
W inscenizacji biorą udział uczniowie klas drugich (w tym roku siedmiu). Jej scenariusz właściwie przez lata się nie zmienia. Po wysłuchaniu na placu przed szkołą, w pobliżu pomnika patrona, poematu z monumentalną muzyką Czesława Niemena i w jego interpretacji, żałobny kondukt niesionego na marach wojownika – generała Józefa Bema, opiewanego w poemacie przez Norwida, przechodzi przez miasto do parku. Tam znajduje się drugi pomnik poety. Naturalną scenografię stanowi niezwykle malowniczy o tej porze roku park; barwny dywan leżących na ziemi liści i równie kolorowe korony drzew i krzewy.
Uczniowie ubrani są w samodzielnie wykonane lub wypożyczone zbroje rycerskie, mają hełmy, miecze, kolczugi. Dziewczęta zaś, wcielające się w role płaczek żałobnych, ubrane są w czarne stroje, których jedyną ozdobę stanowią barwne wieńce uplecione z jesiennych liści, ziół i gałązek. W rękach trzymają wiązanki jesiennych roślin, które składają przed pomnikiem Norwida. Drogę wyznacza im szpaler rycerzy, którzy nad przechodzącymi krzyżują miecze. 
Tegoroczna inscenizacja odbyła się w środę 19 października. Już po raz piętnasty stanowiąc wstęp do konkursu recytatorskiego twórczości Cypriana Norwida.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom