Jubileuszowa inscenizacja (foto)

Wydarzenia

Jubileuszowa inscenizacja (foto)

21.10.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Już dwudziesty rocznik uczniów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego  uczestniczył w plenerowej  inscenizacji wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”, napisanego w 1851 r. przez Cypriana Kamila Norwida, patrona szkoły. 
W inscenizacji biorą udział uczniowie klas drugich (w tym roku siedmiu). Jej scenariusz właściwie przez lata się nie zmienia. Po wysłuchaniu na placu przed szkołą, w pobliżu pomnika patrona, poematu z monumentalną muzyką Czesława Niemena i w jego interpretacji, żałobny kondukt niesionego na marach wojownika – generała Józefa Bema, opiewanego w poemacie przez Norwida, przechodzi przez miasto do parku. Tam znajduje się drugi pomnik poety. Naturalną scenografię stanowi niezwykle malowniczy o tej porze roku park; barwny dywan leżących na ziemi liści i równie kolorowe korony drzew i krzewy.
Uczniowie ubrani są w samodzielnie wykonane lub wypożyczone zbroje rycerskie, mają hełmy, miecze, kolczugi. Dziewczęta zaś, wcielające się w role płaczek żałobnych, ubrane są w czarne stroje, których jedyną ozdobę stanowią barwne wieńce uplecione z jesiennych liści, ziół i gałązek. W rękach trzymają wiązanki jesiennych roślin, które składają przed pomnikiem Norwida. Drogę wyznacza im szpaler rycerzy, którzy nad przechodzącymi krzyżują miecze. 
Tegoroczna inscenizacja odbyła się w środę 19 października. Już po raz piętnasty stanowiąc wstęp do konkursu recytatorskiego twórczości Cypriana Norwida.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Wyrokiem 3,5 roku pozbawienia wolności zakończył się trwający prawie półtora roku proces 24-letniego Sebastiana G., skazanego za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego. Rodzinie zmarłego mężczyzna ma też zapłacić zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę i zwrócić koszty postępowania, w sumie 40 tys. zł. – Jakikolwiek wyrok nie zwróci życia Robertowi – komentuje rodzina państwa Czajkowskich. Ale nie ukrywają, że od tego, który zapadł w piątek 10 czerwca, zamierzają się odwołać.
zobacz więcej
Wystarczy podział statystyczny (foto)

Wystarczy podział statystyczny (foto)

Marszałek Adam Struzik podczas pobytu w Wyszkowie spotkał się też z samorządowcami powiatu. Przekonywał, by gminy przyjęły stanowiska popierające statystyczny podział Mazowsza. Natomiast wójtowie, wykorzystując jego obecność, podzielili się swoimi bolączkami.  
zobacz więcej
Napełnieni Duchem Świętym (foto)

Napełnieni Duchem Świętym (foto)

W piątek 13 kwietnia po południu w hali WOSiR rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje ewangelizacyjne „Napełnieni Duchem Świętym”, podczas których katechezy wygłaszają znani charyzmatycy, ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu.
zobacz więcej
Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Wyszkowska policja poszukuje świadków tragicznego wypadku, do którego doszło 14 stycznia na drodze z Lucynowa do Wyszkowa. Młody mężczyzna zginął na miejscu, 19-letnia kierująca zmarła w szpitalu.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom