Jubileusz Wyszkowskiego Domu Seniora (foto)

Wydarzenia

Jubileusz Wyszkowskiego Domu Seniora (foto)

10.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Jubileusz 30-lecia hucznie obchodził Dom Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie.  Uroczyste dwudniowe obchody rozpoczęła w sobotę gala jubileuszowa w WOK „Hutnik”. W niedzielę w ogrodzie przy DDP odbył się piknik.
Galę prowadzili Dorota Wojtkowska – kierownik DDP „Senior” i Karol Pych z wydziału promocji urzędu miejskiego. 
Dorota Wojtkowska przedstawiła historię placówki, która w ciągu 30 lat przeszła kilka reorganizacji. Od 1 września 1988 r. była w strukturach Zespołu Opieki Zdrowotnej, w styczniu 1991 r. stała się filią DPS w Brańszczyku, zaś od stycznia 1995 r. funkcjonuje w strukturach wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
- Od samego powstania DDP otwarty był na integrację i aktywizację osób starszych. Wyszkowski Dom Seniora to przede wszystkim ludzie, bez których 
to miejsce nie miałoby racji bytu. Organizujemy czas wolny na różne sposoby, począwszy od zwykłych spotkań i pogawędek przy herbacie, przez tańce, czytanie poezji, różnego rodzaju spotkania ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, po zajęcia terapeutyczne. 
Podczas gali uczestnicy DDP pochwalili się swoimi umiejętnościami. Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralna z fragmentem  „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Zachwyt publiczności wzbudził Roman Szymanik (jako Bernard Zygier) recytujący „Redutę Ordona”. Pięknie recytuje też jego żona Jadwiga, która przygotowała wiersz „Tu jest Polska”. Własny, okolicznościowy wiersz deklamowała Barbara Andrzejewska. Ten dom jest ostoją starszego człowieka – podkreśliła.
DDP duży nacisk kładzie na współpracę międzypokoleniową. Seniorzy lubią pracować z dziećmi i na ich rzecz. W ramach tej współpracy zaprezentowały się dzieci z Przedszkola nr 9 w programie nawiązującym do stulecia niepodległośći Polski.
Od kilkunastu lat w DDP Maria Kulesza prowadzi zajęcia gimnastyczne, których uczestniczki zaprezentowały się na scenie, zapraszając też publiczność do wstania z foteli i wspólnych ćwiczeń. 
Seniorzy lubią taniec i śpiew. W 2015 r. stowarzyszenie „Promenda” pozyskało z budżetu gminy środki na realizację projektu „Taniec radością życia”. Powstała wtedy grupa taneczna prowadzona przez Andrzeja Wiśniewskiego. Obecnie uczestniczą w projekcie „Razem dla innych – wspólnie dla siebie”, finansowanym z budżetu województwa mazowieckiego. Podczas gali zatańczyli poloneza, walca angielskiego, cza-czę i quick-stepa.
Najstarszym zespołem są Nadbużanie, obecnie pracują z instruktorem muzycznym Katarzyną Grzybowską. Zaśpiewali m.in. „Dozwolone od lat 18” i „Tych lat nie odda nikt”.
Podziękowania
Jubileusz to świetna okazja, żeby podziękować osobom i instytucjom współpracującym i wspomagającym DDP, a było wielu. Członkowie placówki własnoręcznie wykonali dla nich upominki. 
Burmistrz Grzegorz Nowosielski, współorganizator uroczystości, podziękował seniorom za uczestnictwo we wszelkich aspektach wyszkowskiego życia społecznego, za współpracę przy wszystkich przedsięwzięciach, przy wszystkich imprezach patriotycznych, współpracę z dziećmi, rodzinną atmosferę.
- Podziwiam waszą energię, witalność. Jak na was patrzę, ciśnie się na usta maksyma, że tak naprawdę nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu.
Burmistrz poinformował, że gmina ma przygotowaną koncepcję rozbudowy DDP o nowe pomieszczenia, by seniorzy mogli jeszcze bardziej rozwijać swoje talenty i zainteresowania.
Wśród gości była Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. Podziękowała za te 30 lat seniorom i tym, którzy ich wspierają. 
- Ten dom zmieniał się na przestrzeni lat, było 5 pań rządzących tą placówką (Barbara Andrzejewska, Elżbieta Ciuraj, Mirosława Staniszewska, Ewa Chmielewska, Dorota Wojtkowska – ES), a wiadomo, że kobiety wspierają atmosferę domu – zauważyła Maria Ślubowska, przewodnicząca wyszkowskiej Rady Seniorów.
Jest 30 uczestników DDP „Senior”, ale przez to miejsce przewija się znacznie więcej osób. Dorota Wojtkowska przedstawiła swoich podopiecznych, o każdym powiedziała kilka ciepłych słów. Uczestnicy – Barbara Andrzejewska, Krystyna Aleksandrowicz, Jan Archacki, Krzysztof Bielecki, Emilia i Mieczysław Błońscy, Czesława i Marian Ciarkowscy, Krystyna Cytryniak, Zofia Czechowska, Krystyna i Edward Dziubłowscy, Hanna Gałązka, Sabina i Tadeusz Gałązkowie, Alicja i Ryszard Ickiewiczowie, Janina i Włodzimierz Kalinowscy, Urszula Karpińska, Krzysztof Kucharczyk, Maria Kuligowska, Maria i Jerzy Leszczyńscy, Agnieszka i Kazimierz Łubkowscy, Halina Raczkowska, Stanisław Skoczylas, Kazimierz Soliwoda, Ewa Staszewska, Władysława i Tadeusz Sternikowie, Jadwiga i Roman Szymanikowie, Teresa Tomaszuk, Teresa Wiśniewska – otrzymali z rąk dyrektor OPS Agnieszki Mróz i Elżbiety Lanc pamiątkowe dyplomy. Dyplomy otrzymały również osoby wspomagające placówkę: Zofia Lipska, Barbara Kozon, Alina i Edward Piaseccy, Zofia Skóra, Iwona Zimoń i Teodora Sawera.
Na zakończenie publiczność wraz z zespołem Nadbużanie zaśpiewała piosenkę „Żyjmy pełnym życiem”, wszyscy zostali zaproszeni na lampkę szampana i jubileuszowy tort.
W niedzielę w ogrodzie DDP „Senior” przy ul. 3 Maja ponad 200 osób w różnym wieku bawiło się na jubileuszowym pikniku. Zaśpiewał zespół Oberek, zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP. Dopisała pogoda.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość