Jubileusz twórczej szkoły (foto)

Wydarzenia

Jubileusz twórczej szkoły (foto)

31.05.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie 26 maja obchodziła jubileusz 15-lecia przystąpienia do Klubu Przodujących Szkół. Z tej okazji uczniowie otrzymali wspaniały podarunek – miasteczko ruchu drogowego, bo jak zauważyła dyrektor Hanna Dziubiel, bezpieczeństwo dzieci nie tylko w szkole, ale i poza nią jest najważniejsze. W programie artystycznym, umiejętnie powiązanym z patronem szkoły wieszczem Adamem Mickiewiczem, uczniowie zaprezentowali mnogość swoich talentów.
Gośćmi uroczystości, której tłem był dworek w Soplicowie, byli m.in.: przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, władze gminy, radni miejscy, księża, dyrektorzy gminnych placówek, szkół i przedszkoli oraz rodzice.
Jedynka akt przystąpienia do Klubu Przodujących Szkół otrzymała 3 kwietnia 2002 r. w Pałacu Kultury w Warszawie. – Nie było to łatwe, bo trzeba było się wykazać wieloma osiągnięciami, żeby kapituła przyjęła naszą szkołę – podkreśliła dyr. Hanna Dziubiel. – 
Przystąpienie do Klubu nie kończy się na otrzymaniu na tytułu i spoczywaniu na laurach. Otrzymanie tytułu mobilizuje do dalszej pracy, żebyśmy dalej się rozwijali.
Jak zauważyła pani dyrektor, swoją obecność w KPS Jedynka zawdzięcza przede wszystkim czterem paniom – ówczesnej dyr. Elżbiecie Chylińskiej oraz Zofii Dawidzkiej, Zofii Grzebisz-Nowickiej i Mariannie Woźniak ze Stowarzyszenia Pomocy Szkole – które ją do tego zachęciły i przekonały. 
W Klubie Przodujących Szkół, działającym w ramach stowarzyszenia, w tej chwili jest 225 szkół z całej Polski, tych najbardziej twórczych, kreatywnym, mogących być wzorem dla innych.
Dzięki tej przynależności wyróżniający się uczniowie Jedynki otrzymują stypendia, biorą udział w konkursach, jeżdżą na wycieczki, nauczyciele zaś uczestniczą w kursach i szkoleniach. Szkoła realizuje projekty edukacyjne inicjowane przez stowarzyszenie. Ważna jest też wymiana doświadczeń między klubowymi szkołami.    
Za wspaniałą współpracę Stowarzyszenie Pomocy Szkole uhonorowało Szkołę Podstawową nr 1 specjalnym pucharem, który wręczyły dyr. Hannie Dziubiel władze stowarzyszenia.  
Podczas wystąpień gości padło wiele ciepłych słów pod adresem szkoły i życzenia dalszego rozwoju.
- Cieszę się, że jesteśmy samorządem, w którym aż tak wiele szkół należy do Klubu Przodujących Szkół. Zachęcam kolejne – mówiła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Podkreśliła, że tę szkołę doceniają rodzice i lubią dzieci.
Elżbieta Chylińska zapewniła, że choć na emeryturze, nadal sercem i duszą jest ze swoją szkołą, cieszy ją, że dzięki obecnej dyrektor i radzie pedagogicznej, oraz nieustającemu wsparciu rodziców, jedynka stale się rozwija.  
Ks. proboszcz Roman Karaś też chwali sobie współpracę ze szkołą i panującą w niej, rodzinną atmosferę. – Cieszę się, że ta szkoła jest najlepsza, że pani dyrektor jest jak matka – mówił z przekonaniem, tak się złożyło, że w Dniu Matki.  
Przy okazji jubileuszu zostało otwarte i poświęcone powstające jeszcze miasteczko ruchu drogowego. 
Wrażenia zrobiła część artystyczna, podczas której uczniowie przedstawili własnych 12 Ksiąg, inspirując się dziełem patrona – epopeją „Pan Tadeusz”, a zatytułowali je po swojemu: Patriotyzm, Szkoła, szkoła!, Prawa dziecka, Tolerancja, Sport, Szachy, Zdrowie, Ekologia, Rodzina, Grzeczność, Przyjaźń, Talenty i pasje. 
W stylowych strojach kwestie wygłaszali wieszcz Adam Mickiewicz, a także Zosia i Tadeusz, bohaterowie epopei narodowej. Nie zabrakło oczywiście poloneza, Sędziego nauki o grzeczności  czy opisu sadu w Soplicowie. Ale przede wszystkim swoje różnorodne talenty mogli zaprezentować uczniowie, od tych najmłodszych po najstarszych, pięknie tańcząc, śpiewając, recytując, przekazując przy tym mnóstwo wiadomości o swojej szkole.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom