Jeśli wzrośnie świadomość (foto)

Wydarzenia

Jeśli wzrośnie świadomość (foto)

11.11.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Podsumowanie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Wyszków oddycha czystym powietrzem” odbyło się 8 listopada w WOK Hutnik. Wręczono nagrody laureatom konkursów skierowanych do przedszkoli, szkół i wszystkich mieszkańców gminy. Wpłynęło ponad 100 prac konkursowych. Ciekawy wykład „Powietrze w miastach – prawdziwa historia” wygłosił dr. hab. Arkadiusz Przybysz, wyszkowianin, pracownik naukowy SGGW. Wielu informacji, ale i emocji dostarczyła debata oksfordzka, której teza brzmiała: Polacy dbają o czystość powietrza.
 
W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza Aneta Kowalewska podkreśliła, że celem kampanii było przede wszystkim budowanie prawidłowych postaw ekologicznych: - Powinniśmy mieć świadomość tego, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda nasz świat, nasze miasto, nasze otoczenie i tylko my sami możemy o to zadbać. Chcemy was przekonać, że to jest ważne, potrzebne, że może być fajne, nie musi wiązać się z ogromnymi ograniczeniami, a jedynie pewną świadomością. Bardzo wam dziękuję za udział w tym projekcie 
Przypomnijmy, że kampania edukacyjna, na którą gmina otrzymała dofinansowanie z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, została ogłoszona 29 września. W konkursach „Co to jest smog” uczestniczyli głównie uczniowie i przedszkolaki. Mogli wygrać  m.in.: rower, hulajnogi, aparaty fotograficzne, kamery.
Gmina zleciła też nagranie filmu edukacyjno-informacyjnego „Wyszków oddycha czystym powietrzem”, którego premiera odbyła się właśnie 8 listopada. 
Dr hab. Arkadiusz Przybysz z SGGW, absolwent wyszkowskiej Dwójki, przedstawił ciekawą prezentację „Powietrze w miastach – prawdziwa historia” . Podziękował za zaproszenie i za to, że Wyszków pamięta o swoich mieszkańcach. Powietrzem jego uczelnia zajmuje się od 20 lat, ale przez pierwsze 10 lat badaniami, które teraz są wykorzystywane nawet w Chinach,  nikt się nie interesował. – W Wyszkowie idzie się w lepszym kierunku niż w większości miejsc w Polsce – ocenił. 
Szczególnie złe powietrze jest na południu naszego kraju, chociaż ogólnie jest lepiej, bo Polska znajduje się na 7. miejscu w Europie, a jeszcze kilka lat temu była na drugim. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 jest w Polsce (Pszczyna i Rybnik „przodują”), choć nie na pierwszych miejscach, te zajmują miasta Bułgarii. 
- W Wyszkowie nie jest idealnie – dodał naukowiec, który zbadał powietrze wieczorem na balkonie rodziców. Norma była przekroczona wielokrotnie. Powietrze było zanieczyszczone także w mieszkaniu. Jak powiedział, jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym „szkodzimy bardziej sami, niż przemysł czy samochody”. W małych miastach problemem jest nie transport czy przemysł, lecz to, czym ogrzewamy. – To dobrze – uważa Arkadiusz Przybysz – bo jeśli wzrośnie świadomość, będzie można to wyeliminować.
Podkreślił, jak ważną rolę odgrywają rośliny, także ich obecność w pomieszczeniach (gdy nie ma roślin, powstaje syndrom chorego budynku). Dzięki nim może być nawet 60% mniej zanieczyszczeń. Naukowcy pracują nad tym, by tak posadzić rośliny, żeby przechodzień oddychał czystym powietrzem. Coraz popularniejsze stają się łąki kwietne, które zaczynają zastępować trawniki. – Chętnie pomożemy, jeśli chodzi o planowanie roślinności w mieście – zadeklarował naukowiec.
Wato wiedzieć, że liście spadające z drzew powinny być traktowane jako odpad niebezpieczny, gdyż absorbują mnóstwo zanieczyszczeń, a nie spalane  przy domu, co jest powszechną praktyką.
 
Polacy dbają o czystość powietrza? 
- to teza debaty oksfordzkiej, na której, po raz pierwszy w Wyszkowie, spotkali się uczniowie szkół podstawowych. Marszałkiem debaty był Karol Pych, pracownik z urzędu miejskiego.
Stronę propozycji stanowili: Edyta Skoczeń, Karolina Szymańska, Natalia Rojek, Jakub Zając,  Amos Zając, Amadeusz Kamiński
Po stronie opozycji wypowiadali się: Natalia Sadkowska, Tomasz Ponichtera, Olga Zdrojewska, Karol Leszczyński, Julia Salwin i Julia Reluga. 
Każdy z mówców na wypowiedź miał 4 minuty. Można było mu przerwać i zadać pytanie, którego miał prawo nie przyjąć. Debata przebiegała ściśle według obowiązujących zasad, a zabronione w niej jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Padło wiele merytorycznych argumentów z obu stron, a także pytań, które sprawiały, że dyskusja stawała się jeszcze ciekawsza. 
W drugiej części debaty udało się też zaktywizować widownię, każdy zabierający głos dostawał grę edukacyjną, specjalnie opracowaną na potrzeby kampanii. Prowadzący dyskusję Karol Pych przemieszczał się mikrofonem po całej sali, bo ciągle w górze był las rąk.
 
Nie pal w piecu byle czego, zrób dla Wyszkowa coś dobrego! 
Konkursy ekologiczne pod wspólnym hasłem „Co to jest smog” przeprowadzono w szkołach i przedszkolach, jedno z zadań skierowano do wszystkich mieszkańców. 
Przedszkola
Przedszkola miały wymyślić akcję edukacyjną, a jako jej podsumowanie wykonać kronikę, która była oceniana. 
„Byliśmy pod wrażeniem przedstawionych pomysłów. Być może niektóre z nich, takie jak spacer po czyste powietrze, wpiszą się na stałe do naszego kalendarza” – oceniają organizatorzy.
Przedszkole nr 9 „Bajka”, zdobywca I miejsca, otrzymało kamerę; wszystkie uczestniczące w konkursie przedszkola, także nr 7 „Promyk” i nr 2, zestaw tablic dydaktycznych i chusty animacyjne Klanza. 
Klasy I - III szkół podstawowych
„Otrzymaliśmy ogromną liczba prac plastycznych wykonanych najróżniejszymi technikami. Możemy być dumni z faktu, iż najmłodsi  wykazali się tak ogromną znajomością tak trudnego tematu” – podkreślają organizatorzy. 
Za I miejsce nagrodą była hulajnoga i zdobył ją Tymon Kołakowski (SP Lucynów), za II – kamera wodoodporna i cieszył się z niej Filip Czerwiński (SP4 Wyszków), za III – słuchawki bezprzewodowe, które otrzymał Filip Aksamitowski (SP Leszczydół-Nowiny). Wyróżnienie (aparat natychmiastowy), za hasło: NIE PAL W PIECU BYLE CZEGO, ZRÓB DLA WYSZKOWA COŚ DOBREGO!, jurorzy przyznali Gabrielowi Borkowi (SP4 Wyszków).
Wyróżnienia otrzymały też szkoły, które złożyły najwięcej prac: SP4 Wyszków (oczyszczacz powietrza, zestaw tablic dydaktycznych, chusta animacyjna Klanza) oraz SP5 Wyszków (zestaw tablic dydaktycznych, chusta animacyjna Klanza).
klasy IV - VIII szkół podstawowych 
Starsi uczniowie mieli za zadanie nakręcić film, ich prace były pokazywane podczas zakończenia projektu. I miejsce (hulajnogi) zdobyli Jakub Kalinowski, Aleksander Gołębiewski, i Paweł Skrzypek (SP5 Wyszków, opiekun Elżbieta Rogucka); II (kamery wodoodporne) – Anna Zaleska, Weronika Zaleska, Karolina Zyśk (SP1 Wyszków, opiekun Iwona Woźniakowska); III – (słuchawki bezprzewodowe) – Katarzyna Sudoł, Alicja Kukwa, Gabriela Niegowska (SP w Lucynowie, opiekun Anna Zaremba).
Każdy mieszkaniec gminy mógł aaprojektować plakat „Wyszków oddycha czystym powietrzem”, ale główna nagroda – rower – trafiła do ucznia Dawida Turka.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość