Jerzy Sitek nagrodzony za zasługi dla turystyki (foto)

Wydarzenia

Jerzy Sitek nagrodzony za zasługi dla turystyki (foto)

19.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. urząd miejski
Jerzy Sitek, podczas Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego odbywającego się w Warce nad Pilicą, odebrał z rąk reprezentantów Marszałka Województwa Mazowieckiego nagrodę za zasługi dla rozwoju turystyki Mazowsza.
Jerzy Sitek od 42 lat działa na rzecz rozwoju turystki gminy Wyszków i województwa mazowieckiego. Swoją przygodę z turystyką rozpoczął w roku 1976, działając w Związku Harcerstwa Polskiego. Przez 14 lat pełnił funkcję Komendanta Hufca w Wołominie, z którym organizował rajdy, wycieczki, imprezy turystyczne. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnował z pasji, jaką była i jest turystyka. W Wyszkowie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 współtworzył Klub Ekologiczno-Turystyczny. Pasją turystyczną dzielił się też z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie i młodzieżą z Gimnazjum nr 2, od obydwu szkół w dowód uznania za okazane serce, otrzymał dyplom „Przyjaciela szkoły”.
W 2004 r. Jerzy Sitek wyszedł z inicjatywą utworzenia nieformalnej grupy o nazwie Leśna Szkoła. Jej działania opierają się na wychowaniu dzieci i młodzieży poprzez różnego rodzaju formy aktywnego spędzania wolnego czasu w kontakcie z przyrodą. Leśna Szkoła niewątpliwie jest lokalnym fenomenem, na której sukces złożyło się wiele czynników, jednym z nich jest charyzmatyczna osobowość lidera, Jerzego Sitka. Oprócz pracy z dziećmi i młodzieżą prowadzi wycieczki dla seniorów: piesze, nordic walking, rowerowe, samochodem terenowym, spływy, autokarowe po Mazowszu i Polsce. Czasami łączy je z wycieczkami z udziałem dzieci i młodzieży.
Jerzy Sitek działa z seniorami w ramach koła krajoznawczego Białe Kruki, tworzonego wspólnie z Wyszkowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Prowadzi także wycieczki o charakterze przyrodniczym i historycznym dla klas szkolnych i kółek przyrodniczych wyszkowskich szkół, po najciekawszych zakątkach wyszkowskiej okolicy, np. wrzosowiskach, łęgach, nad jeziorkiem Głusza, Wielkim Kołem, w miejscowości Fidest, wzdłuż rzeki Bug, szlakami powstań narodowych itp.
Kandydaturę Jerzego Sitka do nagrody za zasługi dla rozwoju turystyki Mazowsza zgłosił burmistrz. Grzegorz Nowosielski towarzyszył nagrodzonemu podczas odbioru nagrody.

PIT z certyfikatem
Podczas tej samej gali Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego burmistrz odebrał certyfikat potwierdzający spełnianie odpowiednich kryteriów jakościowych przez wyszkowski Punkt Informacji Turystycznej, którego letnia siedziba mieści się w stróżówce, w parku miejskim. Certyfikacja stanowi bardzo ważny element realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną polityki zarządzania jakością standardu Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Wyszkowski PIT otrzymał 2 gwiazdki, co jest dużym osiągnięciem. W województwie mazowieckim są 23 centra informacji turystycznej; na terenie powiatu wyszkowskiego to jedyna taka jednostka.
W sierpniu wyszkowski PIT odwiedziła komisja certyfikacyjna z Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (MROT), która bardzo pozytywnie oceniła działalność punktu. Przypomnijmy, w okresie letnim siedziba PIT czynna jest od wtorku do soboty w godz. 9 – 17, poza sezonem - w budynku urzędu miejskiego od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16.

KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom