Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

Wydarzenia

Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

08.09.2019
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Starostwo Powiatowe
W uroczystości upamiętnienia polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, która odbyła się 6 wrześnie w Panteonie Narodowym w Krakowie, brała udział kilkudziesięcioosobowa grupa z Wyszkowa. W Krypcie Panteonu Narodowego w podziemiach kościoła Świętych Piotra i Pawła złożono w sarkofagu urny z ziemią z miejsc związanych ze śmiercią lub pochówkiem kryptologów. Dla Jerzego Różyckiego, absolwenta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r., który utonął 9 stycznia 1942 r. podczas katastrofy parowego statku pasażerskiego „Lamoriciere”, to grób symboliczny.
 
"Zadaniem pierwszoplanowym dla Zarządu Fundacji Panteon Narodowy było stworzenie symbolicznego grobu Jerzemu Różyckiemu, który pomimo zasług, jakie poczynił dla kraju i świata, nie ma miejsca, które można by określić jako miejsce jego wiecznego spoczynku (utonął w 1942 roku w okolicach Balearów). Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż osiągnięcia w rozszyfrowaniu Enigmy są dziełem wszystkich trzech naukowców w równym stopniu, Kapituła Panteonu zadecydowała o postawieniu w Kryptach jednego sarkofagu, do którego zostanie złożona ziemia z trzech miejsc związanych z ich śmiercią, czyli z dna Morza Śródziemnego, z Chichester oraz z okolic grobu na Powązkach.
Decyzja o sarkofagu z trzema urnami, z których żadna nie zawiera ludzkich szczątków stanowi absolutny wyjątek. Nie ma żadnej możliwości, aby odnaleźć szczątki Jerzego Różyckiego, a wybitność tego człowieka jest ponad wszelką wątpliwość. Stawiając mu grób, choćby symboliczny, spełniamy obowiązek państwa polskiego” – czytamy na stronie www.panteonnarodowy.org
Uroczystość uhonorowania Mariana Rejewskiego, Jerzego Rózyckiego i Henryka Zygalskiego rozpoczęła się Mszą św. za zmarłych kryptologów, której przewodniczył bp Janusz Mastalski. Wzięły w niej m.in. udział rodziny kryptologów: Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego, Jan Janusz Różycki – syn Jerzego Różyckiego, Maria Bryschak - siostrzenica Henryka Zygalskiego oraz Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, autor książki „X, Y, Z Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Nowodworski, czyli uczniowie z I LO w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego. Poczty sztandarowe wystawiły szkoły w różny sposób związane z kryptologami, w tym I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, kontynuatora tradycji przedwojennego gimnazjum, w którym w 1926 r. zdał maturę Jerzy Różycki.
Prof. Franciszek Ziejka, Przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy, mówił podczas uroczystości, że w osobach trzech polskich matematyków i kryptologów chcemy uczcić cały polski świat nauki, który przyczynił się do pokonania hitlerowskich Niemiec.
- W szeregach obrońców Polski nigdy nie brakowało uczonych, którzy w miarę swych umiejętności i talentów walczyli o wolną Ojczyznę. Tak jak walczyli o wolność i wolną Polskę bohaterowie dzisiejszej uroczystości: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - podkreślił. - To symboliczny pogrzeb – wyróżnienie tych, którzy się wyróżnili.
Homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban. Zaznaczył, że Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego połączyła pasja do matematyki, że wszyscy studiowali w Poznaniu u prof. Zdzisława Krygowskiego. Swoje kariery akademickie poświecili dla wykonania zadania, które im powierzono: rozszyfrowania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej.
- Ci, którzy chcieli ukryć dokonania naszych kryptologów, ponieśli klęskę – stwierdził ks. prof. Jacek Urban. 
 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 13 września.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

9 września 2018 r. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński pobłogosławił nową świątynię w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. – To dzień wyjątkowy, który zapisze się w historii i sanktuarium, i diecezji, i Mazowsza – podkreślił. Na uroczystość przybyło kilka tysięcy pielgrzymów, m.in. z diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, warszawsko-praskiej, szeroko rozumiana rodzina loretańska, zastępy służby papieskiej ze sztandarami.
zobacz więcej
Uczniowie „dwójki” mają szansę realizować Bezcenne Marzenia

Uczniowie „dwójki” mają szansę realizować Bezcenne Marzenia

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 mają szansę stać się bohaterami programu telewizji TVN „The Wishing Tree. Bezcenne Marzenia”. Wiele zależy od ich pomysłowości i życzliwości.
zobacz więcej
Pożegnanie Krzysztofa Soliwody (foto)

Pożegnanie Krzysztofa Soliwody (foto)

Uroczystości pogrzebowe śp. Krzysztofa Soliwody, emerytowanego zastępcy powiatowego policji, przez 20 lat przewodniczącego Rady Gminy w Rząśniku, odbyły się 27 listopada w Lubielu Nowym. – Całe swoje życie zawodowe związał z powiatem wyszkowskim, z komendą, z lokalną społecznością, ze społeczeństwem ziemi wyszkowskiej, ale także jako społecznik z Rząśnikiem – podkreślił komendant powiatowy policji.
– Dla wielu ludzi mogłeś być przykładem tego, jak żyć dobrze, godnie, porządnie i przede wszystkim jak żyć dla drugiego człowieka – mówił o Zmarłym wójt. – Taki był, taki odszedł i taki pozostanie w naszej pamięci.
zobacz więcej
Nietrzeźwy kierowca chciał przekupić policjantów

Nietrzeźwy kierowca chciał przekupić policjantów

Do policyjnego aresztu trafił 53-latek, który próbował przekupić policjantów. Chciał w ten sposób uniknąć konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu.
zobacz więcej
Zitcom