Jak i czym sprzątać po remoncie

Wydarzenia

Jak i czym sprzątać po remoncie

13.07.2020
autor: materiał zewnętrzny
Dla każdego z nas remont domu czy mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Kiedy wreszcie dobiegnie końca, uświadamiamy sobie, że wciąż sporo pracy jest przed nami – pozostaje sprzątanie, które niekiedy jest bardziej uciążliwe od samego remontu. Ale można te prace ułatwić i przyspieszyć dzięki odpowiednim urządzeniom i środkom. Jakim?

 

Ogólne zasady sprzątania po remoncie

Zanim przystąpimy do porządkowania wnętrza po pracach remontowych, należy ustalić kolejność działań. Podstawową zasadą jest sprzątanie „od góry do dołu”, czyli rozpoczęcie od najwyższej kondygnacji domu lub poziomu mieszkania, a w pomieszczeniach – zawsze od sufitu poprzez lampy, ściany, meble i okna w kierunku podłogi.

Jeżeli podczas remontu powstał pył, usuwamy go najpierw na sucho, aby uniknąć wytworzenia się błota, które bardzo trudno usunąć. Dopiero po starannym odkurzeniu i usunięciu ewentualnego gruzu przystępujemy do czyszczenia za pomocą płynnych substancji chemicznych i wody. Najpierw należy usunąć miejscowe zabrudzenia i plamy (resztki kleju, farby, itp.), a następnie przystąpić do czyszczenia całości powierzchni.
 

Dobór sprzętu do poszczególnych prac

Sprzęt i preparaty do czyszczenia dobiera się adekwatnie do wykonanych prac remontowych. Jeżeli była skuwana glazura, niezbędny będzie odkurzacz przemysłowy o dużej mocy, który umożliwia odsysanie nie tylko pyłu, ale i większych kawałków, np. gruzu, niedopalonego węgla lub drewna w piecu lub w kominku. Takie urządzenia produkuje m.in. firma Numatic. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w specjalistyczną szczotkę, wyposażoną we włosie oraz gąbkę, uniemożliwiającą wzbijanie się pyłu podczas sprzątania.

Mycie sufitu, ścian i podłogi będzie znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne przy zastosowaniu płaskiego mopa. Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie z nakładką z włókien mikroaktywnych, co daje możliwość czyszczenia nawet bez użycia wody. Drążek powinien być teleskopowy, co umożliwi czyszczenie miejsc, gdzie normalnie nie dosięgamy. Ponadto taka budowa drążka pozwala na dopasowanie mopa do wzrostu osoby sprzątającej, co ma znaczenie w kwestii odciążenia kręgosłupa.

Okna i futryny, parapety, listwy przypodłogowe, klamki, włączniki i gniazdka elektryczne czyści się na sucho z kurzu i pyłu ścierką mikroaktywną, a następnie za pomocą ściereczki nawilżonej zwykłą wodą, jeżeli zanieczyszczenia pochodzą od farb na bazie wody, lub preparatem odpowiednim do rodzaju zabrudzenia. W ten sam sposób czyścimy meble.

Czyszczenie podłóg najlepiej przeprowadzić z użyciem nowoczesnych mopów paskowych. Zdają one egzamin zwłaszcza przy zaschniętych zanieczyszczeniach z tynków lub farb. Do mycia podłóg bardzo przydatny jest mop, a w zasadzie system czyszczący, wyposażony w wyciskacz, który umozliwia wyżęcie mopa bez moczenia rąk. Jest to istotne w przypadku osób o skórze wrażliwej na środki chemiczne, mogące powodować uczulenie nawet jeżeli używa się rękawiczek ochronnych.
 

Środki czyszczące – zastosowanie

Planując sprzątanie po remoncie nie sposób pominąć tzw. chemii gospodarczej. Środki chemiczne dobieramy do powierzchni, która ma być czyszczona i do urządzeń czyszczących. Jeżeli wypożyczamy sprzęt czyszczący, to w zależności od danego urządzenia można zakupić w tym samym miejscu preparat czyszczący, zalecany przez producenta. Takie rozwiązania proponuje np. firma Numatic.

Jeżeli natomiast kupujemy środki czyszczące we własnym zakresie, należy pamiętać, że nie ma preparatu uniwersalnego do wszystkich powierzchni. Dlatego konieczne jest czytanie etykiet. Nie należy też wybierać środka ze względu na cenę. Te najtańsze, zazwyczaj reklamowane jako „uniwersalne”, zazwyczaj nie spełniają oczekiwań.

Remont przeprowadza się raz na kilka lat, dlatego nie ma sensu oszczędzanie na preparatach czyszczących. Jest to oszczędność fałszywie pojęta, gdyż nieodpowiedni środek może uszkodzić czyszczoną powierzchnię, a jej renowacja będzie kosztować znacznie więcej. Inne substancje nadają się do mycia ścian i sufitów, inne do czyszczenia drewna, paneli podłogowych i laminatów, jeszcze inne – do prania dywanów, mycia okien, itp.

W trosce o ochronę środowiska należy również starać się, aby kupowane środki czystości zawierały substancje biodegradowalne, nie naruszające równowagi ekologicznej.

Można również pomyśleć o zakupie na własność niektórych profesjonalnych urządzeń, które można wykorzystywać po zakończeniu wszystkich prac do regularnego sprzątania. Takimi urządzeniami są choćby mopy teleskopowe, szczotki, pady sprzątające. Są one wprawdzie droższe od zwykłych domowych, ale znacznie trwalsze i efektywniejsze w eksploatacji.

 

 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

- Kategorycznie negujemy zdradę wyborców przez dwie radne - czytamy w oświadczeniu nowo wybranych z list PiS radnych miejskich. Zapewniają, że nie ma możliwości, by zawiązali koalicję ze Wspólnotą Samorządową.
zobacz więcej
Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Z ideą Integracyjnego Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Wzajemnie potrzebni”, którego liderem jest wyszkowski Monar, w piątek 5 kwietnia zapoznała się marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo - podkreśliła.
zobacz więcej
Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Witajcie, drodzy kierowcy! Życie na drodze zawsze pełne jest niespodzianek, a jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest usterka pojazdu w trakcie podróży. Nie ma co ukrywać, że nawet najlepiej utrzymany samochód może czasami odmówić posłuszeństwa. Warto więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Dlatego też chciałbym podzielić się z Wami kilkoma radami dotyczącymi usterkowych przygód, które mogą przytrafić się w trakcie podróży oraz sposobami radzenia sobie z nimi.
zobacz więcej
14-latka kradła w dwóch drogeriach

14-latka kradła w dwóch drogeriach

Różne artykuły kosmetyczne, m.in. farbę do włosów, sztuczne paznokcie czy kosmetyki do makijażu 14-latka ukradła z dwóch wyszkowskich drogerii. Została ujęta przez pracownika ochrony.
zobacz więcej