INTERWENCJA: Utrudniona rejestracja samochodów

Wydarzenia

INTERWENCJA: Utrudniona rejestracja samochodów

15.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Wydział komunikacji jest najbardziej newralgiczną komórką starostwa. Codziennie dziesiątki osób rejestruje samochody czy odbiera prawa jazdy. – Nie mogę nawet się zapisać. Ciągle słyszę: proszę próbować jutro – skarży się właściciel kupionego niedawno auta.
Wydział rzeczywiście boryka się z problemami kadrowymi. Starostwo szuka rozwiązania, ale także nowej lokalizacji. Być może jeszcze w tym roku wydział komunikacji zostanie przeniesiony na ul. Świętojańską, do jednej z opuszczonych hal CEZiU „Kopernik”.
Od kilku lat, aby zarejestrować auto, trzeba się najpierw zapisać. Zapisy prowadzone były na kilka dni do przodu, co jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, że wiele osób musi zaplanować urlop. System sprawdzał się do czasu, gdy pojawiły się problemy kadrowe. – Dlaczego zapisy prowadzone są tylko na dzień bieżący i dlaczego tylko do 14.30? Ciągle słyszę: proszę próbować jutro – skarży się nasz czytelnik.
Rejestracją pojazdów zajmuje się pięcioro urzędników, ale dwoje od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich. Wydział zrezygnował z zapisów na kilka dni do przodu, bo wiele osób po prostu nie przychodzi. Dodatkowo wydziały komunikacji w całej Polsce zostały sparaliżowane przez wdrażany od listopada nowy system rejestracji pojazdów CEPIK 2.0. Bywały dni, że w Wyszkowie udawało się zarejestrować tylko po kilka pojazdów. W efekcie do wydziału komunikacji wróciły kolejki.
W związku z problemami systemowymi i kadrowymi wydział eksperymentował, jaki system sprawdziłby się najlepiej. Jeden dzień pracowano nawet bez zapisów, ale wówczas kolejki były największe. Nasz czytelnik trafił akurat na moment, gdy chcących zarejestrować auto zapisywano tylko na dzień bieżący. Obecnie zapisy prowadzone są na dwa dni do przodu.
O zastępstwo w wydziale komunikacji nie jest łatwo. By rejestrować pojazdy, trzeba mieć odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia. A nie można ich dać np. osobom zatrudnionym na zlecenie. – Moglibyśmy zwiększyć liczbę etatów, ale to wymaga zmiany regulaminu organizacyjnego – zauważa starosta Bogdan Pągowski. – Szukamy rozwiązania, ale to nie jest takie proste. Prawdopodobnie jeden etat trzeba będzie dołożyć.
Starosta planuje jeszcze w tym roku przenieść wydział komunikacji na teren jednej z powiatowych szkół – CEZiU „Kopernik”, która dysponuje pustą halą. – Wydziały w urzędzie są „pościskane”, potrzeba więcej miejsca. Ta hala jest duża, w dobrym stanie. Trzeba ją dostosować do celów biurowych. Porządkujemy teren i robimy projekt – planuje starosta. Na terenie szkoły niedawno rozebrano również wiaty, gdzie powstaną miejsca parkingowe.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość