Incydent, nie norma

Wydarzenia

Incydent, nie norma

04.10.2016
autor: Ewa Elward
O tym, jak idea wyższa może przerodzić się w patologię, była mowa 28 września na sesji rady powiatu. Dyskusja dotyczyła głośnego dzięki telewizyjnej „Uwadze” procederu w wyszkowskim szpitalu, czyli omijania kolejek w zamian za wykupienie tzw. cegiełki. Dyrektor placówki kategorycznie zaprzeczała, że wiedziała o tych przypadkach.
Obecnie w szpitalu trwa kontrola NFZ, własne postępowania prowadzą rzecznik praw pacjenta, prokuratura i starostwo.
Na sesji radni opozycyjni dopytywali, czemu wcześniej nikt nie zainteresował się tą formą wpłat na rzecz szpitala, nie sprawdził, czy nie dochodzi do nieprawidłowości. Ponieważ program powstał zapewne po wielu sygnałach, pytano, czemu dyrekcja o niczym wcześniej nie wiedziała. Radny Marek Głowacki wskazał na cięższy charakter winy, ponieważ fałszowano dokumentację. – Czy dyrekcja o tym wiedziała, czy pani to potwierdza? – zapytał wprost. 
Cecylia Domżała zaprzeczyła i przypomniała, że założeniem wprowadzenia dobrowolnych wpłat nie było omijanie kolejek, a procedury były w porządku. To druki ścisłego zarachowania, opatrzone pieczątkami, ich wydawanie było skrupulatnie rozliczane. Ujawniony przypadek był incydentem. 
– Gdybym wiedziała, moje postępowanie byłoby takie samo – mówiła, wskazując na powiadomienie prokuratury. – Zapewniam państwa, że nie wiedziałam nic o tym, że ktoś w ten sposób proponuje cegiełki.
Radna Renata Rębała pytała, czy przez 13 lat nie sprawdzano tego, nie podejrzewano nadużyć. Pytania te zadawała wcześniej na komisji i, jak stwierdziła, zarzucono jej wtedy brak szacunku. 
– Cegiełka to dobrowolna wpłata, świadczenia nie były od tego uzależniane, rozliczano się z tego, zapisywano – wtrąciła radna Katarzyna Wysocka (z zawodu lekarz). – To patologia, ktoś zrobił biznes na pacjentach w kolejce, to nie była cegiełka. Ja się z tym nie spotkałam, nikt nic nie mówił. Teraz zgłasza się dużo ludzi. Oni z tego korzystali, nakręcali patologię, współuczestniczyli w tym.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość