Ile kosztuje wrzesień?

Wydarzenia

Ile kosztuje wrzesień?

24.08.2016
autor: Ewa Elward
Koniec wakacji to nie tylko kres odpoczynku, ale i początek kompletowania szkolnych wyprawek. Rodzice zapłacą nie tylko za podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, ale muszą też uzupełnić garderobę dziecka. Wrzesień może być całkiem drogim miesiącem w domowym budżecie. 
Zakup książek jest sporym wydatkiem, na szczęście dla rodziców podręczniki do klas I-V szkoły podstawowej i klas I-II gimnazjum są zapewnione przez ministerstwo (poza przedmiotami nieobowiązkowymi, tj. religia, etyka). Na razie dla pozostałych uczniów, spełniających pewne kryteria, zapewnione jest dofinansowanie w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Do 16 września do dyrektorów szkół można składać wnioski o dofinansowanie podręczników i materiałów edukacyjnych. Pomocą objęci są uczniowie: słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, niepełnosprawnościami sprzężonymi.
 
Nowe czy używane?
Za komplet nowych książek do kl. VI szkoły podstawowej zapłacimy 400-450 zł (zależnie od szkoły), do kl. III gimnazjum powyżej 500 zł (same ćwiczenia to ok. 200 zł).
Pierwsza klasa szkoły ponadgimnazjlanej to już wydatek ponad 600 zł, tańsze o 100-200 zł są komplety do kl. II-III. Z drugiej strony uczniowie chętnie kupują rozszerzenia i materiały dodatkowe, przydatne przed maturami, jedna książka kosztuje ok. 30 zł. 
Komplety najczęściej kupują uczniowie kl. I szkół ponadgimnazjalnych, później zapewne zaopatrują się na szkolnych giełdach, wiedzą, czego i gdzie szukać. 
Podręczniki używane kosztują średnio o połowę mniej, ok. 18-19 zł. W komisach trudno kupić komplet, raczej są pojedyncze książki. Sprzedawcy zwracają uwagę, że w ofercie mniej jest książek do szkół ponadgimnazjalnych.
 
Pełen plecak
Wrzesień kojarzy się z pachnącymi nowością kolorowymi zeszytami, nowymi kredkami, wyborem wielu barwnych akcesoriów szkolnych. Ceny są zbliżone, łączny koszt szkolnej wyprawki zależy od fantazji i rozmachu kupującego. Poczynając od plecaków, można wybierać w firmach, fasonach, wykończeniach, wzornictwie (50 zł-ponad 300 zł). Wraz z wyposażeniem ceny wzrastają o 200-400 zł. Również piórniki są różne, portfelowe, jamniki (10-40 zł), muszą mieścić m.in. gumki (1-2 zł), temperówki (2-8 zł), flamastry (3-20 zł), kredki (8-30 zł), farby (7-15 zł), plastelina (4-6 zł), nożyczki (4-5 zł), też kleje, linijki, pędzle, bloki rysunkowe, okładki, bibuła, pudełko na kanapki, itp. Liczne sklepy oferują szeroki asortyment zeszytów, do wyboru są zwykłe, kołonotatniki, w miękkiej i twardej oprawie, dużego i małego formatu, z okładką w 3D. Kosztują od 0,5 zł do ok. 7 zł. 
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość