Hołd Żołnierzom Września 1939

Wydarzenia

Hołd Żołnierzom Września 1939

08.09.2016
autor: Redakcja
Mieszkańcy, władze miejskie i powiatowe, przedstawiciele szkół, Związku Piłsudczyków uczcili pamięć o Żołnierzach Września 1939 r. Kwiaty złożono 7 września przed pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków”.
Pomnik przy sanktuarium św. Idziego upamiętniający żołnierzy walczących na naszych terenach podczas kampanii wrześniowej 1939 r. odsłonięto, z inicjatywy wyszkowskiego Związku Piłsudczyków, w grudniu ubiegłego roku.
Grupa Operacyjna „Wyszków” odegrała dużą rolę w przebiegu działań wojennych na naszym terenie. Jej podstawową jednostką była elitarna I Dywizja Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, Niemcy nazwali ją Żelazną Dywizją. W jej skład wchodziły ponadto 33 i 41 dywizja rezerwowa piechoty, składające się z mieszkańców pobliskich terenów. W grobach rozsianych po okolicznych cmentarzach, lasach i polach w większości spoczywają żołnierze właśnie I Dywizji Legionów. Jeden z jej pułków stracił aż 35% stanu. Grupa spędziła ponad 20 dni w działaniach wojennych.
fot. urząd miejski
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Każde dziecko wie, że patriotą zostać chce (foto)

Każde dziecko wie, że patriotą zostać chce (foto)

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z Przedszkola nr 9 wspaniale, słowami poetów wyjaśniły, czym jest Ojczyzna i co znaczy być Polakiem. W środę 18 kwietnia w przedszkolu odbył się Patriotyczny Konkurs Recytatorski.
zobacz więcej
Jeśli my nie będziemy mówić, opowie o nas ktoś inny (foto)

Jeśli my nie będziemy mówić, opowie o nas ktoś inny (foto)

Zapowiadany wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin z powodu choroby nie dotarł do Wyszkowa na spotkanie organizowane przez Klub Gazety Polskiej. Zastąpiła go Magdalena Gawin, wiceminister w tym samym resorcie, a jednocześnie generalny konserwator zabytków. Było to jedno z nielicznych spotkań z politykami, gdzie kwestie Trybunału Konstytucyjnego czy wieku emerytalnego zastąpił temat muzeów i filmów. Tematyka nie była jednak lekka i przyjemna, bo dotyczyła polskiej polityki historycznej.
zobacz więcej
Z całym szacunkiem dla Matejki…

Z całym szacunkiem dla Matejki…

Rada miejska, choć niejednogłośnie, zrezygnowała z przebudowy ul. Matejki. Pomysły na wykorzystanie tych środków były różne. Ostatecznie zdecydowano, że w całości w tym roku zagospodarowany zostanie pl. Miejski, co ma kosztować prawie 6 mln zł.
zobacz więcej
Wyszków pamiętał (foto)

Wyszków pamiętał (foto)

Jest tylko jeden taki dzień w roku, kiedy ruch na ulicach zamiera. To przejmujący widok, gdy wyszkowianie 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymują się, by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Nie inaczej było w tym roku: ulice stanęły, zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star