Hołd Żołnierzom Września 1939

Wydarzenia

Hołd Żołnierzom Września 1939

08.09.2016
autor: Redakcja
Mieszkańcy, władze miejskie i powiatowe, przedstawiciele szkół, Związku Piłsudczyków uczcili pamięć o Żołnierzach Września 1939 r. Kwiaty złożono 7 września przed pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków”.
Pomnik przy sanktuarium św. Idziego upamiętniający żołnierzy walczących na naszych terenach podczas kampanii wrześniowej 1939 r. odsłonięto, z inicjatywy wyszkowskiego Związku Piłsudczyków, w grudniu ubiegłego roku.
Grupa Operacyjna „Wyszków” odegrała dużą rolę w przebiegu działań wojennych na naszym terenie. Jej podstawową jednostką była elitarna I Dywizja Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, Niemcy nazwali ją Żelazną Dywizją. W jej skład wchodziły ponadto 33 i 41 dywizja rezerwowa piechoty, składające się z mieszkańców pobliskich terenów. W grobach rozsianych po okolicznych cmentarzach, lasach i polach w większości spoczywają żołnierze właśnie I Dywizji Legionów. Jeden z jej pułków stracił aż 35% stanu. Grupa spędziła ponad 20 dni w działaniach wojennych.
fot. urząd miejski
AKFinanse 728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Włącz się w organizację Finału WOŚP

Włącz się w organizację Finału WOŚP

Pierwsze spotkanie organizacyjne przed zbliżającym się 27. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w czwartek 22 listopada o godz. 18 w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Wyszkowie. Do włączenia się w akcję gmina zachęca wszystkich chętnych, organizacje pozarządowe, społeczników.
zobacz więcej
Jak ptaki szybują po niebie…

Jak ptaki szybują po niebie…

Warto rozważyć udział w ciekawej inicjatywie parków krajobrazowych i urzędu miejskiego w pobliskim Pułtusku – zapraszają na bezpłatną autokarową wycieczkę ornitologiczną. Obserwacja ptaków wędrownych może być interesującym przeżyciem.
zobacz więcej
Szafy przesuwne nie tylko do sypialni

Szafy przesuwne nie tylko do sypialni

Szafa przesuwna to najprostszy sposób na pozyskanie dużej ilości miejsca do przechowywania. Utarło się, że szafy tego typu najlepiej sprawdzą się w sypialni. W tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżować dowolną przestrzeń w domu lub mieszkaniu z szafą przesuwną w roli głównej.
zobacz więcej
Festyn strażacki na 100-lecie niepodległości (foto)

Festyn strażacki na 100-lecie niepodległości (foto)

Dużo atrakcji dla dzieci i młodzieży przygotowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie i strażacy ochotnicy na dwudniowy festyn z okazji Dnia Strażaka i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoje stoiska miały też Komenda Powiatowa Policji i Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – instytucje, które również dbają o nasze bezpieczeństwo. 
zobacz więcej
Mrówka - styczeń - luty 2020
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020