Historyczne widowisko o bohaterze Wyszkowa

Wydarzenia

Historyczne widowisko o bohaterze Wyszkowa

04.08.2016
autor: Redakcja
Ciekawie zapowiadają się tegoroczne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. Oprócz nabożeństw, przewidziane są m.in. rekonstrukcja historyczna, piknik historyczny oraz rajd rowerowy.
Obchody 96. rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczną się w niedzielę 14 sierpnia rajdem rowerowym „Śladami Bitwy Warszawskiej”, który o godz. 13.30 wyruszy ze skweru Jana Pawła II. O godz. 18.00 w sanktuarium św. Idziego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Jednocześnie przy moście samochodowym rozpocznie się piknik historyczny, a o godz.19.00 – widowisko plenerowe, rekonstrukcja „Kapitan Mikołaj Bołtuć – bohater Wyszkowa”.
Mieszkańcy Wyszkowa w 1920 r. byli świadkami batalii polsko – bolszewickiej. Z początkiem sierpnia przez nasze miasto przeszły wycofujące się na główną linię obrony pod Warszawą oddziały polskie z grupy gen. Żeligowskiego. 11 sierpnia wkroczyły pierwsze pododdziały wroga. Okupacja Wyszkowa trwała do 18 sierpnia i była naznaczona grabieżami oraz mordami. W tym okresie stacjonowali w wyszkowskiej plebanii członkowie komunistycznego rządu polskiego z Feliksem Dzierżyńskim na czele. Na wieść o klęsce pod Warszawą, zdrajcy opuścili miasto i odjechali na wschód. Wieczorem 18 sierpnia 31. pułk strzelców kaniowskich z 10 DP pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia, po przejściu przez most wdarł się do miasta, zdobył je i utrzymał.
W inscenizacji z udziałem grup wyspecjalizowanych w odtwarzaniu oddziałów polskich i bolszewickich z okresu 1920 r. będzie można zobaczyć m.in.: wkroczenie do Wyszkowa oddziału bolszewickiego, zachowanie się bolszewików w stosunku do ludności cywilnej i wziętych do niewoli polskich żołnierzy, obecność Dzierżyńskiego w Wyszkowie, ostrzał artyleryjski pozycji bolszewickich, szturm oddziałów polskich przez most na Bugu do centrum Wyszkowa i zajęcie przyczółku mostowego, odparcie bolszewickiego kontrataku, szarżę Dywizjonu Jazdy Ochotniczej - Huzarów Śmierci, wzięcie przez żołnierzy polskich do niewoli bolszewików uciekających spod Warszawy, radość ludności cywilnej z przybycia oddziałów polskich i wyzwolenia miasta.
Od 14 sierpnia w zabytkowej plebanii parafii św. Idziego będzie można oglądać wystawę „Bitwa Warszawska 1920 roku. Ojczyzna ocalona”. 
15 sierpnia, tradycyjnie już, uroczystości przeniosą się do Rybienka Leśnego, gdzie po Mszy św. o godz. 11.00 uczestnicy przejdą przed pomnik żołnierzy zamordowanych w 1920 r.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość