Gorące konsultacje w sprawie pomnika burmistrza (foto)

Wydarzenia

Gorące konsultacje w sprawie pomnika burmistrza (foto)

21.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Kilkanaście osób przyszło we wtorek 20 lutego do Urzędu Miejskiego na konsultacje społeczne w sprawie pomnika przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego, pośmiertnie uhonorowanego wraz z żoną medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Pomnik, zaprojektowany przez Czesława Dźwigaja, ma stanąć na placu między ulicami T. Kościuszki i Wąską, w miejscu, gdzie przed II wojną stała synagoga. Największą dyskusję wzbudziła podstawa pomnika – stylizowana na gwiazdę Dawida, symbol religii żydowskiej. 
- Chcielibyśmy poznać państwa opinię na temat przedstawionego projektu pomnika – przywitał zebranych burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Zaznaczę, że jest to koncepcja. Rzeźba byłaby odlewem z brązu, napis został wstępnie zaproponowany przez artystę. Docelowo pomnik (wysokość 2,5 - 2,75 m) ma stanąć na pl. Wyzwolenia, jest zwrócony twarzą w stronę kościoła św. Idziego, profilem do ul. Kościuszki, tyłem do ul. Wąskiej. Miałby być zrealizowany w drugiej połowie maja, abyśmy mogli go odsłonić w Dniu Samorządowca (27 maja – ES).
- Uważam, że pan Wolski zasługuje na pomnik i nie jestem antysemitą – zadeklarował radny Krzysztof Sobieski. – Ale to jest nasz bohater i stoi na gwieździe żydowskiej. Czy pytał pan rodzinę? Bo ja, będąc bohaterem, a być może i pan Wolski, nie chciałbym być z gwiazdą żydowską kojarzony. 
Radny miał też uwagi do miejsca: - Uważam, że na pl. Wyzwolenia powinien być prawdziwy bohater. Nie jestem przeciwny temu pomnikowi, ale może poczekajmy spokojnie. Konsultacje, na drugi rok i na 80. rocznicę postawimy temu burmistrzowi pomnik? Uważam, że nie w tym miejscu, nie z gwiazdą i sporo moich wyborców jest tego samego zdania - podsumował.
Do postaci burmistrza i dwóch uratowanych przez niego żydowskich dziewczynek nie miał uwag Konrad Wróbel, ale zgodził się z radnym w sprawie postumentu: - Uważam, że powinno się go zastąpić konturem II Rzeczpospolitej (- No, oczywiście – zgodził się K. Sobieski). I umieścić po bokach gwiazdę Dawida i opiekuńcze skrzydła polskiego Orła.
Głos zabrał Karol Pękul: – Mimo kilkusetletniej obecności Wyszkowa na mapie polskich miast, miejskich pamiątek i miejsc, które tworzą miasto, mamy mało. Skoro Stanisław Wolski był wyszkowianinem z piękną kartą, to może warto poszukać godnego miejsca? 
Dodał, że pomnik będzie miał ogromną rolę edukacyjną: – Ten człowiek uratował ludzi, narażając życie swoje i swojej rodziny. 
- Ta edukacja to chyba za mocno jest podniesiona, jeśli chodzi o młodzież – do słów poprzednika odniosła się Anna Król. – Kolejna rzecz: najpierw jest to wymiar wielkiego samorządowca i wyszkowianina, osoby, która otrzymała medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. To jest czyn wart omawiania. Natomiast to wszystko w porównaniu do bryły nie trzyma się całości. Bryła nawiązuje do osoby Janusza Korczaka. Patrząc na nią, ja widzę Janusza Korczaka, a nie samorządowca. Dodatkowo wszystkie bryły, które ukazują Janusza Korczaka, który był poniekąd pochodzenia pół-żydowskiego, nigdzie nie pokazują jego w świetle gwiazdy Dawida.
Elżbieta Szczuka w maju ub. roku pisała w „NW” o pomyśle Wojciecha Chodkowskiego odnośnie upamiętnienia burmistrza Stanisława Wolskiego, który wraz z żoną uratował dwie żydowskie dziewczynki, Rachelę i Bruchę, córki wyszkowskiego kuśnierza, którym udało się w 1942 r. uciec z wołomińskiego getta. - Początkowo byłam przeciwna pomnikowi – przyznała – bo bałam się, że to będzie kolejny brzydki pomnik. Ale muszę przyznać, że ten projekt mi się podoba, jest ciepły, sympatyczny. Co do gwiazdy Dawida. Stawiamy pomnik samorządowcowi, który uratował żydowskie dzieci. To jak pokażemy, że te dziewczynki są Żydówkami?
- Dać opaski na rękę – podpowiedział jeden z obecnych.
- Ale one nie nosiły opasek, one się ukrywały. 
Jeszcze jeden argument przeciwko proponowanej lokalizacji podał Krzysztof Sobieski: – Będziemy mieli dwa żydowskie pomniki, jeden obok drugiego. Jeden mamy nad Bugiem, a tu w odległości ok. stu metrów z symbolami żydowskimi.
- To są inne pomniki. Tamten memoriał mówi, że tu mieszkał Mordechaj Anielewicz – zauważyła Elżbieta Szczuka.
- Można jeszcze kilka postawić – odpowiedział radny Sobieski.
- Państwo widzicie taką czy inną postać, a ja widzę katolika, chrześcijanina, który dał przykład, świadectwo człowieczeństwa – orzekł Marek Siekierski.
- Przypominam, że on dostał medal. Medal nie jest w kształcie gwiazdy, jest okrągły. On jest nadawany ze strony Izraela i nie ma w środku gwiazdy Dawida. A my próbujemy wyjść mocno przed szereg. Postawmy go na tym medalu, postawmy obok medal – proponowała Anna Król.
Głos zabrał też pomysłodawca przedsięwzięcia, Wojciech Chodkowski. – Jestem w kontakcie z rodziną, jest informowana o pracach. Akceptuje tę formę pomnika. Żyje też jedna z uratowanych dziewczynek. 
Zebrani zastanawiali się, czy to, że postacie stoją na gwieździe Dawida, nie jest profanacją. Burmistrz wyjaśnił, że również miał pewne obawy, dlatego temat został przedyskutowany ze środowiskami żydowskimi. Druga strona nie podzieliła obaw co do wykorzystania tego motywu, to jest podobno częsta formuła. 
 - Stanisław Wolski jest bardzo ciekawą postacią, która zasługuje na pomnik – uznał Piotr Płochocki – ale jednocześnie nieoczywista. Nie poniósł takiej ofiary, że zginął za ojczyznę. Wiem, że pewne elementy pomnika mają być zmienione, jak np. kształt kapelusza. Jeśli chodzi o gwiazdę Dawida, to w skali makro tej rzeźby nie będzie aż tak bardzo zauważalna, jak w skali mikro. Postument jest czymś w rodzaju symbolu. Uważam, że miejsce usytuowania pomnika jest szczęśliwe, bo nawiązuje do żydowskich tradycji.
- Mnie się ta gwiazda podoba, bo pomnik jest niepowtarzalny. Mamy piękny pomnik, piękną postać, którą warto upamiętnić – oceniła Elwira Czechowska.
Więcej w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 27 lutego.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
fotobudka star