Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

Wydarzenia

Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

02.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Choć reforma szkolnictwa likwidująca gimnazja będzie realizowana od roku szkolnego 2017/2018, gmina już teraz zmuszona jest do ciągłych zmian koncepcji. Po otrzymaniu informacji od minister edukacji, że ustawa będzie gotowa dopiero w grudniu, musiała zmienić zamierzenia dotyczące tworzenia 8-letnich szkół powszechnych. W centrum miasta powstaną dwie, a nie jak wcześniej planowano, trzy. „W naszym przekonaniu budynek szkoły musi jednak pozostać szkołą” – w liście do burmistrza piszą zaniepokojeni nauczyciele Gimnazjum nr 2, gdzie, przynajmniej na razie, szkoła powszechna najprawdopodobniej nie powstanie. 
Pismo do burmistrza nauczyciele skierowali po artykule „Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?”, który ukazał się na łamach NW dwa tygodnie temu. „Jest to szkoła najlepiej wyposażona, nowoczesna, z gminną pracownią fizyczną, salami terminalowymi, kompleksem „Orlik”, szatnią i pracowniami przedmiotowymi, wyposażonymi w pomoce dydaktyczne. Od 33 lat w budynku funkcjonuje szkoła (przed Gimnazjum nr 2 mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 4 – red.), która jest pozytywie postrzegana i oceniana przez uczniów, rodziców, władze miasta, środowisko lokalne i inne instytucje”.
- W związku z niepokojem nauczycieli Gimnazjum nr 2 zakładaliśmy przywracanie tam szkoły powszechnej – na sesji 28 lipca mówiła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, odpowiadając na pytanie przewodniczącej rady Elżbiety Piórkowskiej o przyszłość wyszkowskiej oświaty. O planach gminy pisaliśmy w poprzednim tygodniu. Uległy jednak zmianie po otrzymaniu informacji od minister edukacji, że ustawa nie będzie gotowa we wrześniu, a w grudniu. 
- Nie będziemy w stanie zmienić obwodów szkół, więc od września nie będziemy mogli utworzyć tam szkoły powszechnej – wyjaśniła Aneta Kowalewska. – Obawy nauczycieli są absolutnie słuszne, przestaje istnieć szkoła, w której uczą. 
Nieubłagane są terminy, ale też dane demograficzne. W 1998 r. przed reformą, na mocy której powstały gimnazja, w gminie było 5,5 tys. uczniów, dziś jest 3,8 tys. Wraz z utworzeniem 8-klasowych szkół powszechnych jeden rocznik gmina „straci” na rzecz szkół średnich (nauka w podstawówce i gimnazjum trwa 9 lat). W gminnych szkołach powszechnych pozostanie więc ok. 3,5 tys. uczniów. Szkoły podstawowe nr 1 i 2 nie powinny mieć problemów lokalowych ze zmieszczeniem od 2017 r. siódmej klasy. Co dalej? Czas i ustawa pokażą.
- Nie uspokoję państwa, bo czekają nas duże zmiany związane ze zmianą struktury dla nauczycieli – przyznała zastępczyni burmistrza. – Samorząd ma tyle swobody, na ile rząd pozwoli. Pozostaje nam czekać na tekst ustawy.
Sytuację może trochę poprawić narzucona z góry, przez ministerstwo, mniejsza liczebność klas. Poza tym o jeden rocznik więcej będzie uczył się w obecnych szkołach ponadgimnazjalnych. Te jednak na niedobór nauczycieli nie narzekają, tam gdzie brakuje godzin, nauczyciele cieszą się z wizji pełnych etatów. Burmistrz zwrócił się jednak do starosty o „rozważenie możliwości zatrudniania w szkołach będących w zarządzie samorządu powiatowego nauczycieli wygaszanych szkół gimnazjalnych. Chciałbym zapewnić, że nauczyciele ci mają wysokie kwalifikacje, doświadczenie, osiągnięcia – z pewnością będą cennymi pracownikami”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)
manhattan
manhattan