Advertisement 
Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

Wydarzenia

Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

02.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Choć reforma szkolnictwa likwidująca gimnazja będzie realizowana od roku szkolnego 2017/2018, gmina już teraz zmuszona jest do ciągłych zmian koncepcji. Po otrzymaniu informacji od minister edukacji, że ustawa będzie gotowa dopiero w grudniu, musiała zmienić zamierzenia dotyczące tworzenia 8-letnich szkół powszechnych. W centrum miasta powstaną dwie, a nie jak wcześniej planowano, trzy. „W naszym przekonaniu budynek szkoły musi jednak pozostać szkołą” – w liście do burmistrza piszą zaniepokojeni nauczyciele Gimnazjum nr 2, gdzie, przynajmniej na razie, szkoła powszechna najprawdopodobniej nie powstanie. 
Pismo do burmistrza nauczyciele skierowali po artykule „Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?”, który ukazał się na łamach NW dwa tygodnie temu. „Jest to szkoła najlepiej wyposażona, nowoczesna, z gminną pracownią fizyczną, salami terminalowymi, kompleksem „Orlik”, szatnią i pracowniami przedmiotowymi, wyposażonymi w pomoce dydaktyczne. Od 33 lat w budynku funkcjonuje szkoła (przed Gimnazjum nr 2 mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 4 – red.), która jest pozytywie postrzegana i oceniana przez uczniów, rodziców, władze miasta, środowisko lokalne i inne instytucje”.
- W związku z niepokojem nauczycieli Gimnazjum nr 2 zakładaliśmy przywracanie tam szkoły powszechnej – na sesji 28 lipca mówiła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, odpowiadając na pytanie przewodniczącej rady Elżbiety Piórkowskiej o przyszłość wyszkowskiej oświaty. O planach gminy pisaliśmy w poprzednim tygodniu. Uległy jednak zmianie po otrzymaniu informacji od minister edukacji, że ustawa nie będzie gotowa we wrześniu, a w grudniu. 
- Nie będziemy w stanie zmienić obwodów szkół, więc od września nie będziemy mogli utworzyć tam szkoły powszechnej – wyjaśniła Aneta Kowalewska. – Obawy nauczycieli są absolutnie słuszne, przestaje istnieć szkoła, w której uczą. 
Nieubłagane są terminy, ale też dane demograficzne. W 1998 r. przed reformą, na mocy której powstały gimnazja, w gminie było 5,5 tys. uczniów, dziś jest 3,8 tys. Wraz z utworzeniem 8-klasowych szkół powszechnych jeden rocznik gmina „straci” na rzecz szkół średnich (nauka w podstawówce i gimnazjum trwa 9 lat). W gminnych szkołach powszechnych pozostanie więc ok. 3,5 tys. uczniów. Szkoły podstawowe nr 1 i 2 nie powinny mieć problemów lokalowych ze zmieszczeniem od 2017 r. siódmej klasy. Co dalej? Czas i ustawa pokażą.
- Nie uspokoję państwa, bo czekają nas duże zmiany związane ze zmianą struktury dla nauczycieli – przyznała zastępczyni burmistrza. – Samorząd ma tyle swobody, na ile rząd pozwoli. Pozostaje nam czekać na tekst ustawy.
Sytuację może trochę poprawić narzucona z góry, przez ministerstwo, mniejsza liczebność klas. Poza tym o jeden rocznik więcej będzie uczył się w obecnych szkołach ponadgimnazjalnych. Te jednak na niedobór nauczycieli nie narzekają, tam gdzie brakuje godzin, nauczyciele cieszą się z wizji pełnych etatów. Burmistrz zwrócił się jednak do starosty o „rozważenie możliwości zatrudniania w szkołach będących w zarządzie samorządu powiatowego nauczycieli wygaszanych szkół gimnazjalnych. Chciałbym zapewnić, że nauczyciele ci mają wysokie kwalifikacje, doświadczenie, osiągnięcia – z pewnością będą cennymi pracownikami”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Andrzej Wajda nagrywał w Wyszkowie

Andrzej Wajda nagrywał w Wyszkowie

Wieczorem 9 października zmarł w Krakowie Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, senator RP w latach 1989-91, laureat Oscara za całokształt twórczości. Dziesięć lat temu, właśnie w Wyszkowie, rozpoczął zdjęcia do filmu „Katyń”, jednego z najbardziej osobistych dzieł w jego karierze. Jego ojciec, oficer wojska polskiego, w kwietniu 1940 r. został zamordowany w Charkowie.
zobacz więcej
26 lutego – ważny dzień dla mikroprzedsiębiorców

26 lutego – ważny dzień dla mikroprzedsiębiorców

26 lutego mija termin pierwszego rozliczenia mikroprzedsiębiorców za pomocą JPK_VAT. Tego dnia Urząd Skarbowy w Wyszkowie będzie pracował do godz. 18, ale do godz. 22 prowadzony będzie dyżur telefoniczny.
zobacz więcej
Głos wyszkowskiej młodzieży (foto)

Głos wyszkowskiej młodzieży (foto)

Pełen tańca, zabawy, młodzieńczej radości, ale i mądrych przesłań był Wyszkowski Głos Profilaktyki, w którym młodzież tłumnie uczestniczyła 1 czerwca, na zaproszenie programu Profilaktyka a Ty, Komendy Powiatowej Policji i gminy Wyszków.
zobacz więcej
Długi weekend w Wyszkowie

Długi weekend w Wyszkowie

Planujecie długi weekend na przełomie kwietnia i maja? W Wyszkowie sporo się będzie działo, m.in. rowerowa majówka, turniej e-sportowy, przemarsze ulicami miasta, koncert patriotyczny i widowisko historyczne – z pewnością efektowne, bo pokazujące potyczkę rycerstwa polskiego i szwedzkiego. Na placu Miejskim grupy rekonstrukcyjne z różnych stron Polski ustawią obozowisko, w którym będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie XVII-wiecznych rycerzy.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku