Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Wydarzenia

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

10.02.2020
autor: materiał zewnętrzny
Zamiana kilku kredytów w jeden z niższą ratą to marzenie wielu osób borykających się ze spłatą zbyt wielu zobowiązań. Aby je zrealizować, wystarczy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Jego otrzymanie niestety nie zawsze jest łatwe, ponieważ instytucje, które go udzielają, wymagają spełnienia wielu warunków. Dowiedz się, o jakie warunki chodzi i w jakich instytucjach najłatwiej o konsolidację kredytów. Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

 

W ofercie wielu banków i instytucji można znaleźć specjalny rodzaj kredytów konsolidacyjnych służących do konsolidacji innych zobowiązań. Dzięki nim można spłacić bieżące pożyczki, a dotychczasowe raty zamienić na jedną niższą, która będzie dostosowana do rzeczywistych możliwości finansowych. Jest to więc rozwiązanie przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem nadmiernego zadłużenia wynikającego z posiadania zbyt wielu kredytów do spłaty. Chodzi tu o takie zobowiązania jak:

Ich zamiana w jeden kredyt konsolidacyjny pozwala uporządkować finanse i przede wszystkim zmniejszyć miesięczne obciążenia związane z obsługą zadłużenia. Dla wielu osób obniżenie raty jest jedyną szansą na spłatę zobowiązań, gdyż normalnie nie miałyby na ten cel odpowiedniej ilości gotówki. Zaletą konsolidacji jest także to, że można dzięki niej pożyczyć dodatkową gotówkę na dowolny cel, co byłoby niemożliwe przy posiadaniu do spłaty kilku zobowiązań kredytowych.
 

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Konsolidację zobowiązań proponują przede wszystkim banki, dlatego większość osób to właśnie do nich kieruje swoje pierwsze kroki w celu uzyskania finansowania. Składając wniosek, należy jednak liczyć się z koniecznością spełnienia wielu warunków – nie tylko tych formalnych takich jak posiadanie dowodu osobistego, polskiego obywatelstwa i miejsca zamieszkania na terenie Polski.

Dodatkowo należy spełnić najczęściej następujące wymagania:

  • posiadać udokumentowane źródło dochodu – konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zarobkach lub innego dokumentu potwierdzającego stałe dochody,
  • nie widnieć w rejestrach dłużników BIG,
  • mieć dobrą historię kredytową w BIK – banki zwracają uwagę na terminowość w spłacaniu zaciągniętych zobowiązań, dlatego osoby mające opóźnienia (szczególnie powyżej 30 dni) muszą się liczyć z możliwością odrzucenia wniosku kredytowego.

W praktyce mało który bank oferuje kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych osób posiadających negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej lub mających wątpliwe źródło dochodów (np. nie z tytułu umowy o pracę, lecz wyłącznie umowy zlecenia). Udzielenie takim osobom finansowania jest dla tych instytucji po prostu zbyt ryzykowne.
 

Gdzie najłatwiej otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli chcesz skonsolidować swoje pożyczki, a masz wątpliwości, czy spełnisz wymagania banków, możesz spróbować skorzystać z oferty firm pozabankowych. Instytucje te znane są z tego, że stosują znacznie mniej rygorystyczne warunki niż banki, a także proponują zwykle mniejszy zakres formalności. W wielu instytucjach znajdziesz nawet kredyt konsolidacyjny online, o który możesz się ubiegać bez wychodzenia z domu, nierzadko także bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. Co więcej, niektóre firmy nie sprawdzają wszystkich baz – jeżeli więc masz negatywną historię kredytową, możesz złożyć wniosek o konsolidację w firmie, która nie sprawdza BIK. Z kolei w przypadku, gdy masz problem z udokumentowaniem dochodów, bez trudu znajdziesz firmę oferującą pożyczki bez zaświadczeń.

Pamiętaj jednak, że łatwiejszy dostęp do kredytowania zwykle oznacza nieco wyższe koszty. Instytucje pożyczkowe proponują także nieco inne parametry kredytów konsolidacyjnych – zwykle są one dostępne w niższych kwotach niż w bankach, a ich spłata rozłożona jest na mniejszą liczbę rat.
 

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego?

W przypadku obaw o pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank lub instytucję pożyczkową, warto zastosować proste sposoby na zwiększenie swoich szans na uzyskanie kredytu. Oto co możesz zrobić:

  • złożyć wniosek jak najwcześniej, zanim pojawią się problemy z regulowaniem rat obecnych zobowiązań,
  • starać się terminowo spłacać wszystkie bieżące zobowiązania,
  • sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, by przekonać się, czy są podstawy do jej negatywnej oceny przez bank,
  • znaleźć ofertę instytucji, która oferuje najtańszy kredyt konsolidacyjny i warunki umożliwiające wyznaczenie niskiej raty – to zwiększa szanse na uzyskanie finansowania w przypadku niskiej zdolności kredytowej.

Z pewnością kluczową kwestią jest znalezienie korzystnej oferty. Zadanie to ułatwi Ci ranking kredytów konsolidacyjnych dostępny bezpłatnie online, a także specjalne kalkulatory pozwalające na oszacowanie raty zobowiązania. W przypadku bardzo trudnej sytuacji finansowej warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który profesjonalnie oceni Twoje szanse na konsolidację i wskaże ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość