Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

Wydarzenia

Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

24.10.2018
autor: Elżbieta Szczuka
21. rok akademicki rozpoczęła wyszkowska filia Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Uroczysta inauguracja odbyła się 21 października w siedzibie szkoły przy ul. Geodetów.
W październiku 1998 roku po raz pierwszy powstała w Wyszkowie wyższa uczelnia – Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Pierwsza inauguracja odbyła się w WOK „Hutnik”. Po kilku latach Wydział Zamiejscowy został przekształcony w Filię SWPW, która ma swój własny gmach przy ul. Geodetów.
Przybyłych na inaugurację powitał prorektor ds. Filii w Wyszkowie doc. dr Henryk Goryszewski.
- Zacznę od władzy duchownej, bo jako historyk i praktykujący katolik wyżej nieco stawiam miecz duchowny od miecza świeckiego.
Na inaugurację przybyli m.in. księża: dr Zdzisław Golan, Kazimierz Wądołowski, Zenom Mosakowski, Jarosław Balikowski, zastępca burmistrza Wyszkowadr nauk politycznych Aneta Kowalewska, dyr. Aneta Pękul, zastępca komendanta powiatowego policji Zbigniew Zięcina, prezes zarządu mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Potapowicz. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra reprezentacyjna LMiR pod batutą Józefa Kowalewskiego.
W swoim wystąpieniu prorektor przypomniał, że szkoły prywatne powstawały  w szczególnych warunkach w początku lat 90. XX w. Był wtedy odłożony popyt na studia, ponieważ w poprzednim ustroju studia były limitowane i tylko znikomy odsetek młodzieży mógł studiować na wyższych uczelniach.
- W związku z tym uczelnie państwowe i prywatne mogły przez wiele lat korzystać ze stopniowego napływu tych, którzy nie mogli studiować w młodości w tamtym systemie studiów wyższych. Przed kilkoma laty ten rezerwuar ostatecznie się wyczerpał. Rzadko zdarzają się nieco starsi studenci. Teraz można czerpać tylko z zasobów, jaki wypuszczają co roku szkoły średnie maturalne.
Wspomniał o konkurencji państwowych bezpłatnych studiów. Mimo tych trudnych warunków nabór na SWPW jest dość dobry. Dlatego jest nadzieja na stabilizację uczelni, że przetrwa ona wiele lat.
- Nasza szkoła wyższa bierze udział w aktywnych przedsięwzięciach miasta i powiatu, podejmowanych w sferze działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej. 
Chodzi tu m.in. o Uniwersytet Dziecięcy, Wyszkowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (prezesem jest Aneta Kowalewska)
Henryk Goryszewski krytycznie wypowiedział się na temat Konstytucji dla Nauki – obowiązującej od 1.10.2018 r. nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Konstytucja wprowadza centralizację władzy na wszystkich uczelniach, czyli praktycznie ogranicza samorząd uczelniany. Jego zdaniem np. to, co zrobiono ze studiami pedagogicznymi, grozi wyssaniem oświatowej inteligencji do wielkich miast i pozostawienie samym sobie szkół w małych miejscowościach.
Na zakończenie życzył studentom, oby dobrze wykorzystali najbliższe 5 lat, żeby nie kończyli swoich ambicji na licencjacie i sięgali po magisterium.
- Światopogląd człowieka inteligentnego powinien składać się ze zdań przemyślanych, a nie tylko ze zdań zapamiętanych z telewizji, radia czy internetu – zachęcał do samodzielnego myślenia.
Kolejną częścią uroczystości byłą immatrykulacja, czyli przyjęcie studentów w poczet uczelni. Poprowadził ją dziekan dr Marek Borowski.  Po immatrykulacji orkiestra zagrała hymn „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, matko Polsko), jeden z najstarszych religijnych utworów, napisany ku czci męczennika, św. Stanisława ze Szczepanowa.
- Mam nadzieję, że stanie się powoli tradycją uczelni i że tak zostanie w przyszłości – zaznaczył Henryk Goryszewski.
Sześcioro studentów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, zostało wyróżnionych specjalnymi dyplomami.
- Nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela wychowawcy, jak sukcesy studentów – podsumował prorektor. 
Za konsekwentną, systematyczną i owocną współpracę podziękowała władzom uczelni zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Jesteśmy miastem o wysokim potencjale intelektualnym. W 80% gospodarstw domowych znajduje się osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie. To bardzo dobry wynik, to też państwa zasługa.
Wspomniała o innej wspólnej inicjatywie, Wyszkowskim Dniu Nauki. Uczelni życzyła stabilizacji, a studentom wytrwałej pracy, marzeń.
Wykład inauguracyjny - Alternatywne sposoby budowy struktur i funkcjonowania europejskich systemów oświatowych - wygłosił doc. dr Andrzej Gałkowski. Mówił o systemach oświatowych obowiązujących w Polsce, Szwecji, Danii, Ukrainie, Zjednoczonym Królestwie, Włoszech, Francji i Niemczech. 
Po tym wykładzie  prorektor ogłosił rok akademicki 2018/2019 za otwarty, orkiestra zagrała hymn „Gaudeamus igitur”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku