Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

Wydarzenia

Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

24.10.2018
autor: Elżbieta Szczuka
21. rok akademicki rozpoczęła wyszkowska filia Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Uroczysta inauguracja odbyła się 21 października w siedzibie szkoły przy ul. Geodetów.
W październiku 1998 roku po raz pierwszy powstała w Wyszkowie wyższa uczelnia – Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Pierwsza inauguracja odbyła się w WOK „Hutnik”. Po kilku latach Wydział Zamiejscowy został przekształcony w Filię SWPW, która ma swój własny gmach przy ul. Geodetów.
Przybyłych na inaugurację powitał prorektor ds. Filii w Wyszkowie doc. dr Henryk Goryszewski.
- Zacznę od władzy duchownej, bo jako historyk i praktykujący katolik wyżej nieco stawiam miecz duchowny od miecza świeckiego.
Na inaugurację przybyli m.in. księża: dr Zdzisław Golan, Kazimierz Wądołowski, Zenom Mosakowski, Jarosław Balikowski, zastępca burmistrza Wyszkowadr nauk politycznych Aneta Kowalewska, dyr. Aneta Pękul, zastępca komendanta powiatowego policji Zbigniew Zięcina, prezes zarządu mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Potapowicz. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra reprezentacyjna LMiR pod batutą Józefa Kowalewskiego.
W swoim wystąpieniu prorektor przypomniał, że szkoły prywatne powstawały  w szczególnych warunkach w początku lat 90. XX w. Był wtedy odłożony popyt na studia, ponieważ w poprzednim ustroju studia były limitowane i tylko znikomy odsetek młodzieży mógł studiować na wyższych uczelniach.
- W związku z tym uczelnie państwowe i prywatne mogły przez wiele lat korzystać ze stopniowego napływu tych, którzy nie mogli studiować w młodości w tamtym systemie studiów wyższych. Przed kilkoma laty ten rezerwuar ostatecznie się wyczerpał. Rzadko zdarzają się nieco starsi studenci. Teraz można czerpać tylko z zasobów, jaki wypuszczają co roku szkoły średnie maturalne.
Wspomniał o konkurencji państwowych bezpłatnych studiów. Mimo tych trudnych warunków nabór na SWPW jest dość dobry. Dlatego jest nadzieja na stabilizację uczelni, że przetrwa ona wiele lat.
- Nasza szkoła wyższa bierze udział w aktywnych przedsięwzięciach miasta i powiatu, podejmowanych w sferze działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej. 
Chodzi tu m.in. o Uniwersytet Dziecięcy, Wyszkowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (prezesem jest Aneta Kowalewska)
Henryk Goryszewski krytycznie wypowiedział się na temat Konstytucji dla Nauki – obowiązującej od 1.10.2018 r. nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Konstytucja wprowadza centralizację władzy na wszystkich uczelniach, czyli praktycznie ogranicza samorząd uczelniany. Jego zdaniem np. to, co zrobiono ze studiami pedagogicznymi, grozi wyssaniem oświatowej inteligencji do wielkich miast i pozostawienie samym sobie szkół w małych miejscowościach.
Na zakończenie życzył studentom, oby dobrze wykorzystali najbliższe 5 lat, żeby nie kończyli swoich ambicji na licencjacie i sięgali po magisterium.
- Światopogląd człowieka inteligentnego powinien składać się ze zdań przemyślanych, a nie tylko ze zdań zapamiętanych z telewizji, radia czy internetu – zachęcał do samodzielnego myślenia.
Kolejną częścią uroczystości byłą immatrykulacja, czyli przyjęcie studentów w poczet uczelni. Poprowadził ją dziekan dr Marek Borowski.  Po immatrykulacji orkiestra zagrała hymn „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, matko Polsko), jeden z najstarszych religijnych utworów, napisany ku czci męczennika, św. Stanisława ze Szczepanowa.
- Mam nadzieję, że stanie się powoli tradycją uczelni i że tak zostanie w przyszłości – zaznaczył Henryk Goryszewski.
Sześcioro studentów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, zostało wyróżnionych specjalnymi dyplomami.
- Nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela wychowawcy, jak sukcesy studentów – podsumował prorektor. 
Za konsekwentną, systematyczną i owocną współpracę podziękowała władzom uczelni zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Jesteśmy miastem o wysokim potencjale intelektualnym. W 80% gospodarstw domowych znajduje się osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie. To bardzo dobry wynik, to też państwa zasługa.
Wspomniała o innej wspólnej inicjatywie, Wyszkowskim Dniu Nauki. Uczelni życzyła stabilizacji, a studentom wytrwałej pracy, marzeń.
Wykład inauguracyjny - Alternatywne sposoby budowy struktur i funkcjonowania europejskich systemów oświatowych - wygłosił doc. dr Andrzej Gałkowski. Mówił o systemach oświatowych obowiązujących w Polsce, Szwecji, Danii, Ukrainie, Zjednoczonym Królestwie, Włoszech, Francji i Niemczech. 
Po tym wykładzie  prorektor ogłosił rok akademicki 2018/2019 za otwarty, orkiestra zagrała hymn „Gaudeamus igitur”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Z ideą Integracyjnego Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Wzajemnie potrzebni”, którego liderem jest wyszkowski Monar, w piątek 5 kwietnia zapoznała się marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo - podkreśliła.
zobacz więcej
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej
Jaki wybrać płyn do mycia szyb?

Jaki wybrać płyn do mycia szyb?

Czyszczenie powierzchni szklanych to zmora wielu osób. Ale czy musi tak być? Wszystko zależy od tego, jak wykonujesz tę czynność i jakich środków do tego używasz. Istnieją bowiem sposoby, które sprawią, że mycie szyb i luster przestanie być przykrym i czasochłonnym obowiązkiem. W tym artykule zebraliśmy cenne porady, co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego środka czyszczącego. Przeczytaj go i dowiesz się, jak wybrać płyn do mycia szyb, by skutecznie pozbyć się z nich zabrudzeń!
zobacz więcej
Pomysły na prezenty na Dzień Ojca i Dzień Dziecka

Pomysły na prezenty na Dzień Ojca i Dzień Dziecka

Czerwiec zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim dwa ważne wydarzenia w życiu każdej rodziny – Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Mimo, iż do pierwszego miesiąca lata zostało jeszcze trochę czasu, już teraz warto pomyśleć nad tym, co podarujesz swojemu dziecku i ojcu z okazji ich święta. Przedstawiamy kilka pomysłów na prezenty, które z pewnością wywołają uśmiech na ich twarzach!
zobacz więcej