Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

Wydarzenia

Gaudeamus po raz dwudziesty pierwszy (foto)

24.10.2018
autor: Elżbieta Szczuka
21. rok akademicki rozpoczęła wyszkowska filia Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Uroczysta inauguracja odbyła się 21 października w siedzibie szkoły przy ul. Geodetów.
W październiku 1998 roku po raz pierwszy powstała w Wyszkowie wyższa uczelnia – Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Pierwsza inauguracja odbyła się w WOK „Hutnik”. Po kilku latach Wydział Zamiejscowy został przekształcony w Filię SWPW, która ma swój własny gmach przy ul. Geodetów.
Przybyłych na inaugurację powitał prorektor ds. Filii w Wyszkowie doc. dr Henryk Goryszewski.
- Zacznę od władzy duchownej, bo jako historyk i praktykujący katolik wyżej nieco stawiam miecz duchowny od miecza świeckiego.
Na inaugurację przybyli m.in. księża: dr Zdzisław Golan, Kazimierz Wądołowski, Zenom Mosakowski, Jarosław Balikowski, zastępca burmistrza Wyszkowadr nauk politycznych Aneta Kowalewska, dyr. Aneta Pękul, zastępca komendanta powiatowego policji Zbigniew Zięcina, prezes zarządu mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Potapowicz. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra reprezentacyjna LMiR pod batutą Józefa Kowalewskiego.
W swoim wystąpieniu prorektor przypomniał, że szkoły prywatne powstawały  w szczególnych warunkach w początku lat 90. XX w. Był wtedy odłożony popyt na studia, ponieważ w poprzednim ustroju studia były limitowane i tylko znikomy odsetek młodzieży mógł studiować na wyższych uczelniach.
- W związku z tym uczelnie państwowe i prywatne mogły przez wiele lat korzystać ze stopniowego napływu tych, którzy nie mogli studiować w młodości w tamtym systemie studiów wyższych. Przed kilkoma laty ten rezerwuar ostatecznie się wyczerpał. Rzadko zdarzają się nieco starsi studenci. Teraz można czerpać tylko z zasobów, jaki wypuszczają co roku szkoły średnie maturalne.
Wspomniał o konkurencji państwowych bezpłatnych studiów. Mimo tych trudnych warunków nabór na SWPW jest dość dobry. Dlatego jest nadzieja na stabilizację uczelni, że przetrwa ona wiele lat.
- Nasza szkoła wyższa bierze udział w aktywnych przedsięwzięciach miasta i powiatu, podejmowanych w sferze działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej. 
Chodzi tu m.in. o Uniwersytet Dziecięcy, Wyszkowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (prezesem jest Aneta Kowalewska)
Henryk Goryszewski krytycznie wypowiedział się na temat Konstytucji dla Nauki – obowiązującej od 1.10.2018 r. nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Konstytucja wprowadza centralizację władzy na wszystkich uczelniach, czyli praktycznie ogranicza samorząd uczelniany. Jego zdaniem np. to, co zrobiono ze studiami pedagogicznymi, grozi wyssaniem oświatowej inteligencji do wielkich miast i pozostawienie samym sobie szkół w małych miejscowościach.
Na zakończenie życzył studentom, oby dobrze wykorzystali najbliższe 5 lat, żeby nie kończyli swoich ambicji na licencjacie i sięgali po magisterium.
- Światopogląd człowieka inteligentnego powinien składać się ze zdań przemyślanych, a nie tylko ze zdań zapamiętanych z telewizji, radia czy internetu – zachęcał do samodzielnego myślenia.
Kolejną częścią uroczystości byłą immatrykulacja, czyli przyjęcie studentów w poczet uczelni. Poprowadził ją dziekan dr Marek Borowski.  Po immatrykulacji orkiestra zagrała hymn „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, matko Polsko), jeden z najstarszych religijnych utworów, napisany ku czci męczennika, św. Stanisława ze Szczepanowa.
- Mam nadzieję, że stanie się powoli tradycją uczelni i że tak zostanie w przyszłości – zaznaczył Henryk Goryszewski.
Sześcioro studentów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, zostało wyróżnionych specjalnymi dyplomami.
- Nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela wychowawcy, jak sukcesy studentów – podsumował prorektor. 
Za konsekwentną, systematyczną i owocną współpracę podziękowała władzom uczelni zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Jesteśmy miastem o wysokim potencjale intelektualnym. W 80% gospodarstw domowych znajduje się osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie. To bardzo dobry wynik, to też państwa zasługa.
Wspomniała o innej wspólnej inicjatywie, Wyszkowskim Dniu Nauki. Uczelni życzyła stabilizacji, a studentom wytrwałej pracy, marzeń.
Wykład inauguracyjny - Alternatywne sposoby budowy struktur i funkcjonowania europejskich systemów oświatowych - wygłosił doc. dr Andrzej Gałkowski. Mówił o systemach oświatowych obowiązujących w Polsce, Szwecji, Danii, Ukrainie, Zjednoczonym Królestwie, Włoszech, Francji i Niemczech. 
Po tym wykładzie  prorektor ogłosił rok akademicki 2018/2019 za otwarty, orkiestra zagrała hymn „Gaudeamus igitur”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku