Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/8933.jpg

Wydarzenia

Furosemid - Jak działa lek i kiedy się go stosuje?

11.09.2020
autor: materiał zewnętrzny
Furosemid jest lekiem, w którym zastosowanie znalazła substancja czynna o tej samej nazwie. Jest ona moczopędna, przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia krwi. Lek dostępny jest w polskich aptekach jedynie za okazaniem stosownej recepty. W sprzedaży farmaceutycznej lek przybiera formę tabletek lub roztworu do iniekcji.

 

Substancja czynna zastosowana w leku zapobiega mechanizmowi wchłaniania zwrotnego jonów chloru i sodu. Powiększa to ilość wydalanej z organizmu wody, jednak przy usuwaniu wody, wydalane są również: magnez, potas i wapń. Furosemid stosowany jest zarówno w leczeniu obrzęków jak i nadciśnienia tętniczego. Stosowany jest zarówno u dzieci jak i u dorosłych cierpiących na schorzenia związane z niewydolnością nerek, marskością wątroby, zastoinowa niewydolnością serca. Stosowany jest również w innych schorzeniach, w których konieczne jest szybkie działanie moczopędne - lek działa już po pół godziny od pierwszego podania. U pacjentów dorosłych lek stosowany jest przy leczeniu nadciśnienia tętniczego. Forma tabletek przyjmowana jest przez pacjentów w formie doustnej. Furosemid dostępny jest także w formie iniekcji dożylnych lub domięśniowych, te jednak mogą być podawane jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny. Ze względu na zmniejszenie ilości płynów pozakomórkowych w organizmie następuje obniżenie ciśnienia krwi. Lek nie może być stosowany prze kobiety ciężarne, oraz osoby z niedrożnym układem moczowym.
 

Czy lek Furosemid ma skutki uboczne?

Jak każda substancja przyjmowana przez ludzki organizm, także i ten lek może powodować skutki uboczne. Zazwyczaj dotyczą one jednak pacjentów ze schorzeniami nerek. Jest to związane z faktem, że lek wydalany jest z organizmu wraz z moczem - co z kolei oznacza, że w procesie uczestniczą nerki. Jeśli są one nadmiernie obciążone może dojść do wystąpienia niepożądanych dolegliwości. Najczęściej objawy przedawkowania nie są groźne. Do skutków ubocznych stosowania leku zalicza się: bóle głowy, zawroty głowy, nawracające nudności. Lek może również spowodować anemię związaną z częstym oddawaniem moczu oraz wywoływać reakcje alergiczne. Te ostatnie mogą dotyczyć zarówno substancji czynnej jak i substancji pomocniczych w leku. Substancja może również wpływać na obniżone przyswajanie glukozy przez organizm. Ze względu na zmniejszenie wydalania kwasu moczowego u pacjentów stosujących lek na stałe może wystąpić dna moczanowa, dlatego powinni być oni stale kontrolowani pod tym względem.
 

Źródło: Furosemid, Medyk Online

Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom