Funkcjonalność i ekologia - fenomen domków drewnianych

Wydarzenia

Funkcjonalność i ekologia - fenomen domków drewnianych

26.03.2020
autor: materiał zewnętrzny
Drewno jest materiałem budowlanym, używanym przez ludzkość od zarania dziejów. Jednak wraz z postępem technologii, zostało ono wyparte przez budynki murowane. Wiele osób uważa, że cegła stanowi dużo wytrzymalszy i bardziej funkcjonalny materiał budowlany domów - jednak czy faktycznie tak jest? Obecnie, coraz większą popularność zyskują domki drewniane - zarówno jako budynki letniskowe, jak i całoroczne.
 

Co jest przyczyną tego wielkiego powrotu drewna do branży budowlanej i jaką technologią budowlaną dysponujemy w dzisiejszych czasach? Na te pytania postara się nam odpowiedzieć ekspert w dziedzinie domków drewnianych, a jednocześnie dyrektor jednej z wiodących firm w Polsce, produkujących budowle z drewna - Przemysław Balcewicz.
 

Domki z drewna wytrzymalsze od murowanych - prawda czy mit?

Panie Przemysławie. Bez wątpienia można uznać Pana za autorytet w dziedzinie domów drewnianych. Trudno byłoby zatem znaleźć osobę, która lepiej niż Pan odpowie na następujące pytanie: Czy drewno, jako materiał budowlany, może być wytrzymalsze od cegły?

Cóż, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - przede wszystkim dlatego, że trwałość dowolnego materiału budowlanego zależy od bardzo dużej ilości różnych czynników. Jeśli chodzi o drewno, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że może być ono co najmniej tak samo wytrzymałe jak cegła. Warunkiem jest jednak tutaj dopilnowanie wielu ważnych kwestii - wymienię teraz kilka najważniejszych. Z całą pewnością będą to:

  • Użycie suchego drewna, którego wilgotność mieści się w przedziale 14-18%
  • Gotowe domki drewniane należy niezwłocznie i bezwarunkowo zaimpregnować oraz pomalować
  • Domki muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ich konstrukcja umożliwiała odpowiednie wietrzenie drewna
  • Zapobieganie powstawania kondensatu
  • Zastosowanie drewna jodłowego i sosnowego z regionu północnego
  • Konstrukcja wystających drewnianych elementów w taki sposób, aby woda mogła z nich swobodnie spływać

Dopilnowanie tych kwestii, pozwoli wznieść drewnianą konstrukcję, która będzie nam służyć przez długie lata. Niewykluczone, że przeżyje ono jakąś budowlę murowaną - moim zdaniem nie należy porównywać tych materiałów, przynajmniej pod kątem trwałości, ponieważ, jak wspomniałem, jest ona warunkowana przez naprawdę wiele czynników.
 

Ekologiczność domków drewnianych

No dobrze, skoro nie pod kątem trwałości - spróbujmy pod innym. Co może nam Pan powiedzieć odnośnie ekologiczności domków drewnianych?

Pierwszą rzeczą, która świadczy o przyjazności drewnianych domków dla środowiska, jest duża oszczędność energii pod kątem ogrzewania. Ocieplone domki drewniane dużo lepiej utrzymują ciepło, dzięki czemu nie wymagają tak dużego nakładu energii - tym samym ograniczając emisję gazów cieplarnianych. Jednak domki letniskowe, wykonane z drewna, również można nazwać ekologicznymi. Z kilku powodów:

  • Drewno jest surowcem w pełni odnawialnym
  • Od chwili wyrąbania drewna, aż po montaż budowli, zużywa się znacznie mniej energii na jego obróbkę
  • Ściany od wewnątrz nie wymagają wykończenia - nie zużywa się zatem energii podczas tego procesu

Jak Pan sądzi - dlaczego domki drewniane znów stają się tak popularne?

Myślę, że głównym powodem jest rosnąca troska o stan środowiska naturalnego. Oprócz tego wielu ludzi z pewnością przekonuje stosunkowo niska cena i szybki czas montażu budowli. W przeciągu zaledwie dwóch miesięcy od zlecenia projektu mają oni możliwość użytkowania gotowego budynku. Ostatnią kwestią będzie na pewno duża liczba możliwych zastosować domków drewnianych: domek letniskowy, warsztat, wiata samochodowa czy dom mieszkalny - każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom