Fałszywy konkurs, realna strata

Wydarzenia

Fałszywy konkurs, realna strata

11.02.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W Internecie coraz więcej jest linków do fałszywych sklepów internetowych. Coraz więcej otrzymujemy też SMS-ów i mejli przekierowujących do stron, gdzie rzekomo można coś wygrać. Jednak klikając, można wiele stracić, o czym przekonała się mieszkanka naszego powiatu.
 
Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć potencjalne ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w SMS-ach, mejlach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp możemy stracić nasze oszczędności.
Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji zauważyli w ostatnim czasie wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod różne instytucje i żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy w wyniku niedopłaty za wykonaną wcześniej usługę. Proponują też wzięcie udziału w konkursie, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody pod warunkiem, że wcześniej przelejemy odpowiednią kwotę na pokrycie kosztów przesyłki. Przestępcy często podszywają się pod banki, firmy kurierskie, sklepy prowadzące sprzedaż internetową czy też inne instytucje.
Kilka dni temu właśnie w taki sposób została oszukana mieszkanka naszego powiatu, która wzięła udział w konkursie na fanpagu pod nazwą Media Expert Warszawa. Udział w konkursie miał zagwarantować jej wygraną w postaci słuchawek, a warunkiem otrzymania nagrody było dokonanie opłaty za przesyłkę w kwocie 13,35 zł. Za pomocą karty kredytowej pokrzywdzona zapłaciła wskazaną kwotę z rachunku bankowego. Niedługo potem okazało się, że stan konta pokrzywdzonej pomniejszył się o dużo więcej niż tylko 13,35 zł.
- Uważajmy zatem na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot, zawierające link do strony udającej pośrednika płatności - przestrzega rzecznik wyszkowskiej policji mł. asp. Marta Gierlicka. - Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości mejlowych wysłanych przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z różnych stron internetowych.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom