Ewolucja a nie rewolucja

Wydarzenia

Ewolucja a nie rewolucja

27.07.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Z początkiem przyszłego roku zmiany w ustawie o samorządzie gminnym zlikwidują zespoły ekonomiczno-administracyjne obsługujące oświatę. W gminie Wyszków do szkół nie powrócą jednak księgowi. Zespół Obsługi Placówek Oświatowych zostanie przekształcony w Centrum Usług Wspólnych, które będzie mogło obsługiwać nie tylko szkoły, ale też instytucje kultury i sportu.
Obecnie ZOPO obsługuje wszystkie gminne placówki oświatowe (prowadzi finanse, ale też np. organizuje dowóz uczniów i sprzątanie szkół) oraz świetlicę „Słoneczna”. Z końcem 2016 r. ZOPO powinno zostać zlikwidowane, ustawodawca w zamian daje możliwość utworzenia Centrum Usług Wspólnych, o szerszych niż ZOPO kompetencjach. Z takiej możliwości zamierza skorzystać gmina Wyszków.
Oprócz szkół i świetlicy, nowa instytucja będzie mogła obsługiwać Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. CUW będzie mogło prowadzić zarówno finanse, kadry, jak i administrację (np. zakupy). Będzie mogło, nie oznacza jednak, że tak się stanie. Gmina w przyszłości rozważy zasadność takiego rozwiązania. Finanse takich placówek jak OPS czy WOSiR są dość rozbudowane, co wymagałoby znacznego zwiększenia zatrudnienia w CUW i cały zabieg mogło uczynić nieopłacalnym. – Ewentualne zmiany będą zachodziły w drodze ewolucji, a nie rewolucji – mówi skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku