Ewolucja a nie rewolucja

Wydarzenia

Ewolucja a nie rewolucja

27.07.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Z początkiem przyszłego roku zmiany w ustawie o samorządzie gminnym zlikwidują zespoły ekonomiczno-administracyjne obsługujące oświatę. W gminie Wyszków do szkół nie powrócą jednak księgowi. Zespół Obsługi Placówek Oświatowych zostanie przekształcony w Centrum Usług Wspólnych, które będzie mogło obsługiwać nie tylko szkoły, ale też instytucje kultury i sportu.
Obecnie ZOPO obsługuje wszystkie gminne placówki oświatowe (prowadzi finanse, ale też np. organizuje dowóz uczniów i sprzątanie szkół) oraz świetlicę „Słoneczna”. Z końcem 2016 r. ZOPO powinno zostać zlikwidowane, ustawodawca w zamian daje możliwość utworzenia Centrum Usług Wspólnych, o szerszych niż ZOPO kompetencjach. Z takiej możliwości zamierza skorzystać gmina Wyszków.
Oprócz szkół i świetlicy, nowa instytucja będzie mogła obsługiwać Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. CUW będzie mogło prowadzić zarówno finanse, kadry, jak i administrację (np. zakupy). Będzie mogło, nie oznacza jednak, że tak się stanie. Gmina w przyszłości rozważy zasadność takiego rozwiązania. Finanse takich placówek jak OPS czy WOSiR są dość rozbudowane, co wymagałoby znacznego zwiększenia zatrudnienia w CUW i cały zabieg mogło uczynić nieopłacalnym. – Ewentualne zmiany będą zachodziły w drodze ewolucji, a nie rewolucji – mówi skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wjechał do rowu wypełnionego wodą (foto)

Wjechał do rowu wypełnionego wodą (foto)

Strażacy wyciągnęli z rowu wypełnionego wodą samochód renault. Do nietypowego zdarzenia doszło 18 września po południu w Lucynowie Dużym.
zobacz więcej
Jest dofinansowanie, budowa trwa (foto)

Jest dofinansowanie, budowa trwa (foto)

Umowę na ponad 18 mln dofinansowania III i IV etapu obwodnicy śródmiejskiej burmistrz Grzegorz Nowosielski podpisał 12 lipca z wicemarszałkiem województwa Ewą Orzełowską i członkiem zarządu Elżbietą Lanc. - Przyjechałyśmy obie, bo te 18 mln zł jakość trzeba dźwigać – z uśmiechem zauważyły panie. Budowa tej ważnej dla miasta inwestycji już trwa.
zobacz więcej
60 kilogramów i 2 piętra bólu

60 kilogramów i 2 piętra bólu

„60 kilogramów – tyle waży Damianek. Z wózkiem inwalidzkim – dużo więcej. Dwoje starszych ludzi – jego mama i tata – codziennie znosi go na rękach z drugiego piętra. Jedna osoba nie dałaby rady. Kręgosłupy jeszcze wytrzymują. Ręce już nie… Schodołaz, który ułatwiał im znoszenie niepełnosprawnego syna, popsuł się. Używany codziennie od 7 lat, nie wytrzymał ze starości… Dziś mama i tata Damiana mają tylko siebie i siłę swoich rąk. My chcemy dać im nadzieję i pokazać, że są ludzie, którym nie jest obojętny los ich syna, dzięki którym uda nam się kupić nowy schodołaz. To jedyna szansa, by odciążyć ich w opiece nad synem” – czytamy na stronie siepomaga.pl. Zachęcamy do wsparcia tej ważnej zbiórki.
zobacz więcej
Mają nowe miejsce na ziemi (foto)

Mają nowe miejsce na ziemi (foto)

W czwartek 6 października odbyło się oficjalne otwarcie dwóch domów dla dzieci. Zamieszkali w nich podopieczni przeniesionej z Dębinek placówki. – Od dzisiaj kilkanaścioro dzieci otrzyma swoje nowe miejsce na ziemi – podkreśliła pani dyrektor.
zobacz więcej
fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan