Dziewiętnasta inauguracja (foto)

Wydarzenia

Dziewiętnasta inauguracja (foto)

24.10.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Wyszkowska filia Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku zainaugurowała uroczyście 22 października swój 19. rok akademicki. Jej mury opuściło już 4 tys. absolwentów.
Mszę św. w intencji uczelni, jej studentów i pracowników  w sanktuarium Świętej Rodziny odprawili ks. kan. Kazimierz Wądołowski i ks. prof. Włodzimierz Gałązka.  W homilii ks. Włodzimierz, nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, który 22 października 1978 r. rozpoczął swój pontyfikat, mówił: - Powtarzając za Ojcem św. Janem Pawłem II, wzywam, by każdy pracownik i każdy student waszej uczelni był człowiekiem prawego sumienia. Zatem odwagi! Otrząśnijmy się z naszych życiowych przyzwyczajeń i żyjmy tak, jak żył, jak studiował, jak pracował Papież Polak. Zaprośmy zatem Boga do naszego życia i do naszego sumienia, zaprośmy go do tej wewnętrznej uczelni, jak pięknie sumienie nazwał Sobór Watykański II.
- Bądźcie tą uczelnią, która będzie pomagała wychowywać dobrych Polaków, a takich naszej ojczyźnie potrzeba – życzył ks. proboszcz.
 
25 i 19 lat
 
Druga część uroczystości odbyła się w auli uczelni przy ul. Geodetów. Prowadził ją prorektor ds. filii w Wyszkowie Henryk Goryszewski. Serdecznie powitał gości, pracowników i studentów, szczególnie tych I roku.  
Rektor Zbigniew Kruszewski przypomniał 25-letnią historię uczelni w Płocku. Powstała jako Prywatna Szkoła Wyższa Zarządzania i Bankowości, w której rozpoczęło naukę 104 studentów. Z obecną nazwą funkcjonuje od 1995 r.  Prze 25 lat wydała ponad 40 tys. dyplomów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Kształcenie prowadzi w 3 ośrodkach: Płocku, Iławie i Wyszkowie na 7 kierunkach studiów. W naszym mieście  obecna jest od 19 lat, a mury tej filii opuściło ponad 4 tys. osób. 
- Początek tego roku akademickiego okazał się dla nas pomyślny – nie krył zadowolenia Zbigniew Kruszewski. – Mimo niekorzystnych tendencji demograficznych i rosnącej konkurencji na mazowieckim rynku edukacyjnym, zdobyliśmy zaufanie bardzo wielu osób. 
- Wykształcenie i kompetencje społeczne, które państwo zdobędą – zwrócił się do studentów I roku – pozwolą swobodnie poruszać się na rynku pracy, w życiu codziennym, ale i osobistym. To, co oferujemy, to szansa – podkreślił – od państwa jednak zależy, w jakim stopniu z tej szansy skorzystacie. Apelował o wzajemną życzliwość, szczególnie w trudnych chwilach, i otwarcie się na drugiego człowieka, co stanowi miarę człowieczeństwa. 
 
Immatrykulacja
 
W imieniu studentów I roku ślubowanie złożyli: Kinga Rzemek, Artur Dawidzki, Daniel Chmiel, Marlena Jaworska, Felicja Salwin i Marcin Recz.  
Po czym rektor przyjął rozpoczynających studia do grona społeczności akademickiej. 
– Mamy szansę na zdobycie wiedzy i kompetencji, które będą naszym kapitałem w realizacji życiowych i zawodowych planów – zauważyła Justyna Tchórzewska, reprezentująca studentów. Zachęcała swoje koleżanki i kolegów do angażowania się w działania proponowane przez Parlament Studentów oraz aktywnego udziału w licznych organizacjach studenckich.
 
I gdzie te chłopy?
 
Wyróżnienia najlepszym absolwentom wręczył prorektor Henryk Goryszewski. Otrzymały je tylko panie: Anna Boguś, Justyna Mateusiak, Wioletta Rusjan, Karolina Sokołowska.  – I gdzie te chłopy? – żartobliwie sytuację skomentował słowami piosenki Danuty Rinn prorektor.
Wykład inauguracyjny na temat „Sprawiedliwość prawa – między ideą a rzeczywistością” wygłosił prof. dr hab. Radosław Krajewski. Po czym Jego Magnificencja Rektor, stukając laską, oficjalnie ogłosił otwarcie roku akademickiego 2017/2018.
O oprawę muzyczną całej uroczystości zadbała Orkiestra Ligi Rzecznej i Morskiej od batutą Stanisława Kowalewskiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom