Dzień Wszystkich Świętych (foto)

Wydarzenia

Dzień Wszystkich Świętych (foto)

01.11.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, Elżbieta Szczuka
1 listopada, zgodnie z wiarą, wewnętrzną potrzebą i tradycją, tłumnie odwiedzaliśmy wyszkowskie cmentarze. Mszy św. na cmentarzu parafialnym przewodniczył ks. biskup Stanisław Stefanek, który poświęcił wyremontowaną w ubiegłym roku kaplicę cmentarną. 
 
Przypomnijmy, że przeprowadzono prace konserwacyjne dachu, drzwi, okien i podłogi, położono nowe tynki wewnątrz i na zewnątrz kaplicy; wszystko pod okiem konserwatora zabytków. Kosztorys opiewał na 149 tys. zł, kosztami po połowie podzieliły się parafia św. Idziego i Gmina Wyszków.
W dniu Święta Zmarłych alejkami wyszkowskich cmentarzy przeszły uroczyste procesje. Mszę św. na cmentarzu parafialnym, zgodnie z tradycją, odprawili proboszczowie parafii św. Idziego i św. Wojciecha. Przewodniczył jej ks. biskup Stanisław Stefanek. Kazanie rozpoczął od słów z Apokalipsy św. Jana: "Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy."
Tłumy odwiedzają również cmentarze w dniu Wszystkich Świętych. - Dziś czujemy wewnętrzny obowiązek modlitwy za zmarłych - zauważył ksiądz biskup. - Śmierć nie dotyka istoty naszej natury, nie niszczy naszej osoby. Dotknięcie śmierci jest podstawą zmartwychwstania. Gdybyśmy za bardzo pędzili za dobytkiem, warto wybrać się na spacer na cmentarz. Kościół mówi: patrz głębiej, na wieczność. Co więcej, tej wieczności nie ominiesz. Do obcowania ze świętymi zaproszony jest każdy z nas. 
 
Kwesta
Po raz kolejny na cmentarzu parafialnym prowadzona była kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na odrestaurowanie najstarszych, opuszczonych nagrobków. Po zsumowaniu kwot datków z 2016, 2017, 2018 roku renowacji zostanie poddany nagrobek Jana Lewandowskiego, zmarłego w 1933 r. sędziego i posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej). Jeśli wystarczy pieniędzy odrestaurowany zostanie oryginalny secesyjny, wykuty z czerwonego piaskowca nagrobek Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”) - położony tuż przy kaplicy cmentarnej.
Kwestę organizują wspólnie urząd miejski oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. W tym roku środki zbierali: Anna Gołębiewska, Ewa Michalik, Agnieszka Mróz, Adam Mróz, Czesław Lach, Jan Abramczyk, Aneta Kowalewska, Arkadiusz Darocha, Mariusz Kowalski, Grzegorz Nowosielski, Danuta Kukwa, Adrian Sielski, Bartłomiej Stań, Leszek Marszał, Radosław Wężyk, Radosław Biernacki, Karol Garlacz, Małgorzata Buźniak, Mirosław Wysocki, Piotr Wykowski, Edyta Wittich, Marek Wiśniewski, Marek Siekierski, Liga Morska i Rzeczna, uczniowie szkół podstawowych nr 5, nr 1 i w Brańszczyku oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik  wraz z wychowawcami.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom