Dziękujemy za piękno Jego życia (foto)

Wydarzenia

Dziękujemy za piękno Jego życia (foto)

14.01.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Przyjaciele, nauczyciele, uczniowie, współpracownicy i mieszkańcy Wyszkowa pożegnali Ryszarda Marciniaka, nauczyciela matematyki, wieloletniego dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, dyrektora szkół Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, radnego gminnego i miejskiego. Pogrzeb odbył się w poniedziałek 14 stycznia. Zmarły został pochowany na cmentarzu parafialnym na Nadgórzu.
Ryszard Marciniak zmarł w Wyszkowie 11 stycznia 2019 r. Urodził się 28 kwietnia 1947 r. w Ostaszewie Wielkim. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Nasielsku i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Szkole Podstawowej w Kamieńczyku. Po trzech latach przeniósł się do Bloch – tu pracował w szkole podstawowej i w Zespole Szkół Rolniczych. Od 1973 r. pracował w Wyszkowie, w Centrum Kształcenia Ustawicznego – jako nauczyciel, wicedyrektor (wrzesień 1979 – luty 1982) i dyrektor (luty 1982 – luty 2007). Dzięki Jego zabiegom w 2000 r. powstał w Wyszkowie Oddział Regionalny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, który prowadzi działalność edukacyjną na terenie województwa mazowieckiego w mieście i powiecie Wyszków, Wołomin i Pułtusk, a w którym był członkiem zarządu.
Ryszard Marciniak pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. był przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej przy Mazowieckim  Kuratorze Oświaty, członkiem władz powiatowych  wojewódzkich ZNP, działaczem ZHP w stopniu podharcmistrza, wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich województwa mazowieckiego, założycielem i aktywnym działaczem TWP, radnym miejskim dwóch kadencji, inicjatorem powstania w Wyszkowie wyższej uczelni, członkiem Senatu Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Warszawie. 
Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń.
***
Msza św. pogrzebowa, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Kazimierza Wądołowskiego, została odprawiona 14 stycznia w kościele św. Rodziny.
- Chociaż słyszeliśmy o jego chorobie, cierpieniu, ta śmierć była silniejsza i zakończyła jego życiowa wędrówkę – mówił w kazaniu ks. proboszcz. – Tak to Pan Bóg zaprojektował, że człowiek przychodzi na świat i z niego odchodzi. Ale nie cały. (…) Chociaż odszedł za wcześnie, to w tym smutku dostrzegamy piękno Jego życia i za to dziękujemy Bogu.
Jeden z celebransów mszy pogrzebowej (na prośbę Zmarłego) był ks. Stefan Ceberek, który przez 3 lata był katechetą w CKU.
 – Też byłem Jego uczniem – podkreślił. – Uczył mnie kultury. 
Pięknie zaśpiewał pieśń pogrzebową „Już opuściłeś tę łez dolinę”.
Zmarłego pożegnali też dyrektorzy szkół, w których pracował Ryszard Marciniak: prorektor SWPW Filia w Wyszkowie Henryk Goryszewski, dyr. CKU Aneta Pękul, emerytowany dyr. CKU Krzysztof Dąbrowski, prezes TWP OR w Wyszkowie Andrzej Roman, dyr. ZS nr 3 Elżbieta Michalik i przedstawiciel Zarządu Głównego TWP. Wszyscy podkreślali, że był mądrym, serdecznym, otwartym, życzliwym człowiekiem, zawsze uśmiechniętym. 
- Twój spokój, opanowanie, łagodność, a jednocześnie rozsądek dawały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Zawsze znalazłeś właściwe rozwiązanie, by niejednego z nas pocieszyć i wesprzeć. Mogliśmy zawsze liczyć na Ciebie. Byłeś naszym prawdziwym przyjacielem, a dopiero na drugim miejscu dyrektorem, którego serce i chęć pomocy innym zawsze były dla nas otwarte – przypomniał Andrzej Roman. 
Po Mszy św. kondukt żałobny przemieścił się na cmentarz parafialny – Ryszard Marciniak został pochowany w grobie rodzinnym.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od piątku 18 stycznia.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku