Dziękujemy za piękno Jego życia (foto)

Wydarzenia

Dziękujemy za piękno Jego życia (foto)

14.01.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Przyjaciele, nauczyciele, uczniowie, współpracownicy i mieszkańcy Wyszkowa pożegnali Ryszarda Marciniaka, nauczyciela matematyki, wieloletniego dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, dyrektora szkół Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, radnego gminnego i miejskiego. Pogrzeb odbył się w poniedziałek 14 stycznia. Zmarły został pochowany na cmentarzu parafialnym na Nadgórzu.
Ryszard Marciniak zmarł w Wyszkowie 11 stycznia 2019 r. Urodził się 28 kwietnia 1947 r. w Ostaszewie Wielkim. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Nasielsku i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Szkole Podstawowej w Kamieńczyku. Po trzech latach przeniósł się do Bloch – tu pracował w szkole podstawowej i w Zespole Szkół Rolniczych. Od 1973 r. pracował w Wyszkowie, w Centrum Kształcenia Ustawicznego – jako nauczyciel, wicedyrektor (wrzesień 1979 – luty 1982) i dyrektor (luty 1982 – luty 2007). Dzięki Jego zabiegom w 2000 r. powstał w Wyszkowie Oddział Regionalny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, który prowadzi działalność edukacyjną na terenie województwa mazowieckiego w mieście i powiecie Wyszków, Wołomin i Pułtusk, a w którym był członkiem zarządu.
Ryszard Marciniak pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. był przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej przy Mazowieckim  Kuratorze Oświaty, członkiem władz powiatowych  wojewódzkich ZNP, działaczem ZHP w stopniu podharcmistrza, wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich województwa mazowieckiego, założycielem i aktywnym działaczem TWP, radnym miejskim dwóch kadencji, inicjatorem powstania w Wyszkowie wyższej uczelni, członkiem Senatu Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Warszawie. 
Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń.
***
Msza św. pogrzebowa, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Kazimierza Wądołowskiego, została odprawiona 14 stycznia w kościele św. Rodziny.
- Chociaż słyszeliśmy o jego chorobie, cierpieniu, ta śmierć była silniejsza i zakończyła jego życiowa wędrówkę – mówił w kazaniu ks. proboszcz. – Tak to Pan Bóg zaprojektował, że człowiek przychodzi na świat i z niego odchodzi. Ale nie cały. (…) Chociaż odszedł za wcześnie, to w tym smutku dostrzegamy piękno Jego życia i za to dziękujemy Bogu.
Jeden z celebransów mszy pogrzebowej (na prośbę Zmarłego) był ks. Stefan Ceberek, który przez 3 lata był katechetą w CKU.
 – Też byłem Jego uczniem – podkreślił. – Uczył mnie kultury. 
Pięknie zaśpiewał pieśń pogrzebową „Już opuściłeś tę łez dolinę”.
Zmarłego pożegnali też dyrektorzy szkół, w których pracował Ryszard Marciniak: prorektor SWPW Filia w Wyszkowie Henryk Goryszewski, dyr. CKU Aneta Pękul, emerytowany dyr. CKU Krzysztof Dąbrowski, prezes TWP OR w Wyszkowie Andrzej Roman, dyr. ZS nr 3 Elżbieta Michalik i przedstawiciel Zarządu Głównego TWP. Wszyscy podkreślali, że był mądrym, serdecznym, otwartym, życzliwym człowiekiem, zawsze uśmiechniętym. 
- Twój spokój, opanowanie, łagodność, a jednocześnie rozsądek dawały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Zawsze znalazłeś właściwe rozwiązanie, by niejednego z nas pocieszyć i wesprzeć. Mogliśmy zawsze liczyć na Ciebie. Byłeś naszym prawdziwym przyjacielem, a dopiero na drugim miejscu dyrektorem, którego serce i chęć pomocy innym zawsze były dla nas otwarte – przypomniał Andrzej Roman. 
Po Mszy św. kondukt żałobny przemieścił się na cmentarz parafialny – Ryszard Marciniak został pochowany w grobie rodzinnym.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od piątku 18 stycznia.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom