Dofinansowanie usprawni komunikację w mieście

Wydarzenia

Dofinansowanie usprawni komunikację w mieście

04.10.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
8 mln zł Gmina Wyszków pozyskała na realizację rozwiązań komunikacyjnych. Środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę kładki przez Bug, parkingu typu parkuj i jedź, przebudowę ulic Leśnej i Sowińskiego. Miasto przygotowuje się w ten sposób do wprowadzenia w centrum strefy ograniczonego parkowania.
Realizacja projektu ma zmniejszyć korki w mieście i „odblokować” miejsca parkingowe zajmowane przez kierowców, którzy w Wyszkowie przesiadają się do autobusów kursujących do Warszawy.
Budowa parkingu typu parkuj i jedź przy ul. Leśnej (naprzeciwko WCMB). Monitorowany parking to przede wszystkim propozycja dla osób codziennie dojeżdżających do pracy w Warszawie. Będą mogły zostawić tam auta i przesiąść się do komunikacji zbiorowej.
Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta (prawie 2 km). Najważniejszym elementem jest budowa kładki pieszo-rowerowej przy moście kołowym. Przypomnijmy, że inwestycja jest już przygotowywana. Wykonawca do końca października powinien przedstawić projekt i ruszyć z robotami.
Przebudowa ul. Leśnej, ul. Sowińskiego. Na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Dworcowej powstanie rondo. Ul. Sowińskiego zostanie przebudowana na odcinku do Sienkiewicza, gdzie powstaną: ścieżka rowerowa, miejsca parkingowe z myślą o klientach targowiska miejskiego oraz nowe oświetlenie.
Rondo powstanie również na ul. Leśnej, na skrzyżowaniu z ul. Przemysłową, w pobliżu planowanego parkingu.
Wymiana zniszczonych i uzupełnienie brakujących przystanków autobusowych na działających liniach autobusowych.
Stworzenie rozbudowanego Systemu Informacji Komunikacyjnej. Przewiduje się ustawienie tablic informacyjnych z mapą, na której zaznaczone zostaną miejsca przystanków autobusowych wraz z trasami funkcjonujących linii autobusowych. Na mapie zostaną przedstawione linie komunikacji miejskiej, jak również prywatnych linii. System będzie obejmował również opracowanie jednolitej informacji komunikacyjnej (m.in.: graficzne opracowanie wzorów rozkładów jazdy autobusów) oraz aktualizację zakładki transportu miejskiego na stronie internetowej. Tablice informacyjne z mapami pojawią się przy parkingu P&R przy ul. Leśnej, ul. Sowińskiego w pobliżu galerii handlowych, urzędzie miejskim i ul. Warszawskiej.
Wykonanie wiat rowerowych. Planowane są przy budynkach użyteczności publicznej, szkołach, m.in.: WOK „Hutnik”, urzędzie miejskim, targowisku miejskim, obiektach WOSiR (basen, hala sportowa, stadion), dworcu PKP i PKS, parkingu P&R, ul. Leśnej. Nowe stojaki na rowery będą przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, ul. Sowińskiego, Szkołach Podstawowych nr 1, nr 2, nr 3 i nr 5, przy targowisku miejskim.
Strefa ograniczonego parkowania w ścisłym centrum miasta. To rozwiązanie, nad którego wprowadzeniem władze gminy zastanawiają się od dawna. Strefę mają wyznaczać ulice: Pułtuska, 1 Maja, Prosta i 11 Listopada, gdzie znajduje się główne skupisko sklepów, urząd skarbowy, sąd i ZUS. Nie ma natomiast mowy o tym, by była to strefa płatnego parkowania. Szczegóły mają być zawarte w dokumencie „Zrównoważona Polityka Transportowa miasta Wyszkowa”, którego opracowanie gmina również zleci w ramach programu. Mowa w nim będzie również o wyznaczeniu strefy ograniczonego ruchu pojazdów ciężarowych. W tej kwestii wiele zależeć będzie od porozumienia z zarządcami dróg krajowej i wojewódzkiej, które przechodzą przez centrum miasta.
Na realizację projektu gmina nie ma wiele czasu, bo do czerwca 2018 r. Dysponuje już pozwoleniami na budowę, lada dzień powinny ruszyć przetargi.
Wartość całego projektu to 10 mln zł, dofinansowanie wynosi 8 mln zł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom