Dęby niepamięci (foto)

Wydarzenia

Dęby niepamięci (foto)

09.08.2018
autor: Elżbieta Szczuka
15 sierpnia 2012 r. przy ul. Berka Joselewicza, na nadbużańskiej skarpie, został posadzony Dąb Pamięci poświęcony pamięci kapitana Hipolita Eychlera. 18 kwietnia br. przy SP1 uroczyście posadzono dąb „Adam”, na 100-lecie niepodległości Polski. Aby drzewka wyrosły, trzeba je pielęgnować, podlewać…
Sześć lat temu, 15 sierpnia, ponad pół tysiąca osób (w większości to byli uczestnicy zlotu motocyklowego „MotoCud – szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku”) wzięło udział w uroczystym posadzeniu Dębu Pamięci. Dąb, posadzony w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętnia kpt. Hipolita Eychlera, syna Stanisławy i Wiktora, urodzonego w 1899 roku, absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Piech. (1932), członka Komendy POW w Wyszkowie. Od 1918 w Wojsku Polskim, służył w 32 pp jako ochotnik. W latach 1920–1921 w 18 Pułku Artylerii Polowej i 8 pap. Odznaczony Medalem Niepodległości. Zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 roku w Charkowie.
18 kwietnia br. w ramach organizowanej przez Nadleśnictwo Wyszków akcji posadzenia 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza posadzili na terenie leśnictwa Nowiny 99 dębów szypułkowych. Ostatni, setny dąb, na cześć patrona szkoły nazwali „Adam” i posadzili uroczyście na boisku szkolnym.
Aby drzewka wyrosły, trzeba je pielęgnować, podlewać, szczególnie w tak upalnym roku, jak obecny. Niestety, pozbawiony opieki dąb „Adam” usechł. W nienajlepszym stanie jest też dąb ku czci Hipolita Eychlera. 
Nasuwa się pytanie: Upamiętniamy, ale czy pamiętamy?
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane