Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/4947.jpg

Wydarzenia

Dęby niepamięci (foto)

09.08.2018
autor: Elżbieta Szczuka
15 sierpnia 2012 r. przy ul. Berka Joselewicza, na nadbużańskiej skarpie, został posadzony Dąb Pamięci poświęcony pamięci kapitana Hipolita Eychlera. 18 kwietnia br. przy SP1 uroczyście posadzono dąb „Adam”, na 100-lecie niepodległości Polski. Aby drzewka wyrosły, trzeba je pielęgnować, podlewać…
Sześć lat temu, 15 sierpnia, ponad pół tysiąca osób (w większości to byli uczestnicy zlotu motocyklowego „MotoCud – szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku”) wzięło udział w uroczystym posadzeniu Dębu Pamięci. Dąb, posadzony w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętnia kpt. Hipolita Eychlera, syna Stanisławy i Wiktora, urodzonego w 1899 roku, absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Piech. (1932), członka Komendy POW w Wyszkowie. Od 1918 w Wojsku Polskim, służył w 32 pp jako ochotnik. W latach 1920–1921 w 18 Pułku Artylerii Polowej i 8 pap. Odznaczony Medalem Niepodległości. Zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 roku w Charkowie.
18 kwietnia br. w ramach organizowanej przez Nadleśnictwo Wyszków akcji posadzenia 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza posadzili na terenie leśnictwa Nowiny 99 dębów szypułkowych. Ostatni, setny dąb, na cześć patrona szkoły nazwali „Adam” i posadzili uroczyście na boisku szkolnym.
Aby drzewka wyrosły, trzeba je pielęgnować, podlewać, szczególnie w tak upalnym roku, jak obecny. Niestety, pozbawiony opieki dąb „Adam” usechł. W nienajlepszym stanie jest też dąb ku czci Hipolita Eychlera. 
Nasuwa się pytanie: Upamiętniamy, ale czy pamiętamy?
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bezpłatne badania psychiatryczne dzieci i młodzieży

Bezpłatne badania psychiatryczne dzieci i młodzieży

1 lipca rozpoczną się zapisy na bezpłatne porady psychiatry dzieci i młodzieży. Środki pochodzą z programu „Alians przeciw depresji”, na którego realizację Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pozyskała dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki tym środkom rozszerzona została także działalność telefonu zaufania.
zobacz więcej
Nasze wydawnictwo nabrało charakteru osobistego, a nie tylko encyklopedycznego (FOTO)

Nasze wydawnictwo nabrało charakteru osobistego, a nie tylko encyklopedycznego (FOTO)

Słownik biograficzny, leksykon, podręcznik, zbiór ciekawych historii o ludziach związanych z naszym regionem - publikacja „Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała. Kto był kim” wymyka się pojęciom. To dwa obszerne tomy stworzone przez społeczników, pasjonatów, którzy przedstawiają czytelnikom setki osób kształtujących lokalną historię na przestrzeni wieków. O samej publikacji i wytężonej pracy nad jej przygotowaniem opowiedzieli na spotkaniu w Zespole Szkół nr 3 i Centrum Kształcenia Ustawicznego.
zobacz więcej
Białe złoto - co to jest i czym różni się od żółtego złota?

Białe złoto - co to jest i czym różni się od żółtego złota?

zobacz więcej
Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Już po raz 20. mogliśmy oglądać Deptak Taneczny, tym razem pod wiele mówiącym tytułem „Korzenie i konary”. Tegoroczny deptak to coś więcej niż wydarzenie artystyczne. Takie jubileusze skłaniają bowiem do refleksji, budzą emocje, wyciskają łzy wzruszenia, eksplodują radością, a z ust płyną słowa wdzięczności.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom