Danuta Kukwa zrezygnowała. Marek Tauter nowym wiceprzewodniczącym

Wydarzenia

Danuta Kukwa zrezygnowała. Marek Tauter nowym wiceprzewodniczącym

10.09.2020
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Prawo i Sprawiedliwość dopięło swego i obsadziło funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Sytuacja była dość niezręczna, bo miejsca Markowi Tauterowi ustąpiła dotychczasowa wiceprzewodnicząca Danuta Kukwa. - Uważam, że pani radna zachowała się, jak trzeba - skomentował nowy wiceprzewodniczący.
 
Przypomnijmy, że od kilku lat rada miejska miała dwóch wiceprzewodniczących. Sytuacja zmieniła się w marcu tego roku, gdy radni zdecydowali o odwołaniu z funkcji Krzysztofa S., na którego padły bardzo poważne oskarżenia dotyczące jego kontaktów z nieletnimi.
Po kilku miesiącach funkcjonowania rady z jednym wiceprzewodniczącym, radni PiS przypomnieli o umowie koalicyjnej, która gwarantuje im to stanowisko w radzie. Na wspólnym posiedzeniu komisji (pod koniec sierpnia) okazało się jednak, że nie mogą liczyć na poparcie nawet wszystkich radnych koalicji. Po pierwsze ostatnie miesiące pokazały, że nie ma potrzeby powoływania dwóch wiceprzewodniczących, z czym wiążą się wydatki. Po drugie już na pewno nie w czasie epidemii i gdy gmina podwyższa podatek od nieruchomości.
Na sesji rady miejskiej 10 września Adam Szczerba złożył wniosek o zdjęcie tego punktu z obrad: - Uzasadnienie jest proste. Na komisji wywiązała się szeroka dyskusja, głosy były bardzo podzielone. Powołanie drugiego wiceprzewodniczącego jest niezasadne.
Radny wycofał jednak wniosek, bo okazało się, że rano rezygnację z pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej złożyła Danuta Kukwa. „Moja decyzja wynika z troski o dobro wspólne, potrzeby zapewnienia współpracy i dialogu w samorządzie gminy Wyszków” - napisała w swoim oświadczeniu. - „Z szacunku do mieszkańców Gminy Wyszków, z troską o samorządowe finanse, z nadzieją na spokój, kompromis i konstruktywną współpracę wszystkich radnych na rzecz naszej lokalnej wspólnoty proszę o zrozumienie i akceptację mojej decyzji. Przed nami wiele wyzwań i problemów do rozwiązania. Pracujmy nad tym w spokoju i wzajemnym szacunku.”
Na miejsce ustępującej Danuty Kukwy kandydaturę Marka Tautera, w imieniu radnych PiS, złożył Eugeniusz Zaremba: - To osoba która działa w opozycji, była internowana, została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego - wyliczał Eugeniusz Zaremba.
Marek Tauter w poprzednich kadencjach był radnym powiatowym i miejskim. - Osoba jest merytorycznie przygotowana. Jestem pewny, że w życiu swoim poświęciła dużo czasu i dalej poświęca miastu, jak i sprawom patriotycznym, solidarnościowym - podsumował Eugeniusz Zaremba.
Paweł Turek zgłosił kandydaturę Mirosława Powierzy (również radnego z listy PiS), ale ten odmówił.
W tajnym głosowaniu wzięło udział 21 radnych, oddali 18 głosów ważnych. Marek Tauter otrzymał 15 głosów.
- Większość z nas była przeciwko powoływaniu drugiego wiceprzewodniczącego. Dziękujemy Danucie Kukwie za podjecie tej niełatwej decyzji. Danusiu, bardzo ci dziękujemy, ogromne wyrazy szacunku za to - do koleżanki zwróciła się przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska. - A nowemu wiceprzewodniczącemu gratulujemy.
Swojej poprzedniczce podziękował również Marek Tauter: - Dziękuję za tę przemyślaną decyzję. Uważam, że pani radna zachowała się jak trzeba, rozumiejąc sytuację stabilności w tej radzie. Dziękuję wszystkim radnym, którzy głosowali na moją osobę. Tym, którzy nie glosowali na mnie, deklaruję otwartość i wyciągniętą dłoń do współpracy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W listopadzie zamkną dwa przejazdy

W listopadzie zamkną dwa przejazdy

Dwa dni, a nie jak pierwotnie planowano dwa tygodnie, remontowany będzie przejazd kolejowy na ul. 3 Maja. PKP zapowiadają prace również na przejeździe na ul. Pułtuskiej. Na czas modernizacji oba zostaną zamknięte. Na szczęście nie w tym samym czasie…
zobacz więcej
Raz byśmy zrobili i byłby spokój

Raz byśmy zrobili i byłby spokój

- o wiecznie zapadających się studzienkach na ul. Matejki na ostatniej sesji rady miejskiej mówiła Danuta Kukwa. Gmina planuje zgłosić cały odcinek ulicy do rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury.
zobacz więcej
W sobotę utrudnienia na drodze do Łochowa

W sobotę utrudnienia na drodze do Łochowa

Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się kierowcy, którzy w sobotę planują jechać drogą krajową nr 62 z Wyszkowa do Łochowa, gdzie planowany jest protest mieszkańców.
zobacz więcej
60 kilogramów i 2 piętra bólu

60 kilogramów i 2 piętra bólu

„60 kilogramów – tyle waży Damianek. Z wózkiem inwalidzkim – dużo więcej. Dwoje starszych ludzi – jego mama i tata – codziennie znosi go na rękach z drugiego piętra. Jedna osoba nie dałaby rady. Kręgosłupy jeszcze wytrzymują. Ręce już nie… Schodołaz, który ułatwiał im znoszenie niepełnosprawnego syna, popsuł się. Używany codziennie od 7 lat, nie wytrzymał ze starości… Dziś mama i tata Damiana mają tylko siebie i siłę swoich rąk. My chcemy dać im nadzieję i pokazać, że są ludzie, którym nie jest obojętny los ich syna, dzięki którym uda nam się kupić nowy schodołaz. To jedyna szansa, by odciążyć ich w opiece nad synem” – czytamy na stronie siepomaga.pl. Zachęcamy do wsparcia tej ważnej zbiórki.
zobacz więcej