Dali się okraść internetowym oszustom

Wydarzenia

Dali się okraść internetowym oszustom

20.01.2020
autor: mł. asp. Marta Gierlicka
Prawie 13 tys. zł straciło małżeństwo z powiatu wyszkowskiego, które dało się oszukać internetowym naciągaczom podszywającym się pod firmę kurierską.
 
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Podszywają się np. pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.
W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.
Kilka dni temu ofiarą podobnego oszustwa padło małżeństwo z powiatu wyszkowskiego. Zaczęło się od SMS-a, z treści którego wynikało, że paczka została wstrzymana z powodu przekroczenia wagi i aby dokończyć zlecenie, trzeba wejść w załączony link. Pokrzywdzeni, nie podejrzewając niczego, postąpili według podanych wskazówek, a niedługo po tym okazało się, że z ich konta zniknęło prawie 13 tys. zł.
Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość