Wydarzenia

1 / 5

Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje (foto)

27.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Problemy komunikacyjne w mieście, a konkretnie na skrzyżowaniach i z miejscami parkingowymi, były głównym tematem debaty na temat bezpieczeństwa, na którą wyszkowska policja zaprosiła mieszkańców w czwartek 24 listopada. Policja zachęca do zgłaszania wykroczeń poprzez internetową Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje. Patrole na pewno się tam pojawią – zapewnił komendant wyszkowskiej jednostki inps. Michał Toporkiewicz.
W dyskusji mieszkańcy zwracali uwagę przede wszystkim na kłopotliwe skrzyżowania. Krzysztof Sobieski mówił o słabym rozwiązaniu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Wąskiej, gdzie podczas przebudowy drogi krajowej pojawiła się wysepka. - Można skręcić w lewo, ale to bardzo utrudnione – zauważył.
- Nie zawsze wygodnie oznacza bezpiecznie – zauważył komendant Toporkiewicz. - Pod względem bezpieczeństwa to najlepsze rozwiązanie.
Mowa była również o nowym rozwiązaniu na skrzyżowaniu ulic Ratuszowej i Bankowej z Sowińskiego. Po zakończeniu budowy z ul. Ratuszowej można wjechać w Sowińskiego, ale tylko w prawo. Nie można jechać w lewo ani prosto, w Bankową, czego kierowcy notorycznie nie przestrzegają. Krzysztof Sobieski zwrócił uwagę, że wyjeżdżając z kolei z ul. Bankowej nie ma żadnych ograniczeń, można jechać w prawo, w lewo, a także prosto, w Ratuszową.
O zmianę na kolejnym skrzyżowaniu, ulic Sowińskiego z Prostą wnioskował Bogdan Osik. Pismo w tej sprawie skierował już zresztą do urzędu miejskiego. Tym razem chodzi o zmianę cyklu sygnalizacji świetlnej, a konkretnie pieszych długo oczekujących na zielone światło. - Często przechodzą na czerwonym, gdy nic nie jedzie – zauważył. 
Urzędnicy miejscy spotkali się w tej sprawie z wykonawcą sygnalizacji. Z ewentualnymi zmianami wstrzymują się do zakończenia robót drogowych w mieście, które w ostatnich miesiącach mocno utrudniały ruch głównymi ulicami. Czy zmiana cyklu sygnalizacji jest w ogóle zasadna? - Pieszy nie może sterować całą sygnalizacją – zauważył kier. ruchu drogowego wyszkowskiej policji Mirosław Szydlik. - Ruch pojazdów kierowany jest kamerą. Jeśli ul. Prostą nic nie jedzie, cykl na Sowińskiego jest dłuższy. Są przyciski dla pieszych, ale najpierw cały cykl musi się zamknąć.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zauważył, że na wniosek jednego z mieszkańców, sygnalizacja została ostatnio wyposażona w dźwiękową, dla niepełnosprawnych.
 
Palą pod szkołą
Rafał Salwin powrócił do problemu, na który uwagę zwraca wiele osób, ale jest bardzo trudny do pokonania – palenia uczniów przy szkołach ponadgimnazjalnych. – Chodzi głównie o skrzyżowanie ul. Dworcowej z IAWP. Młodzież tarasuje przejście. Dzieci ze szkoły podstawowej mają problem z przejściem, rodzice obawiają się o bezpieczeństwo. To narastający problem, co obserwuję codziennie - podkreślił. - W tym miejscu przed godz. 8 widać brawurę młodych kierowców, rozwijają bardzo duże prędkości. Żeby nie stało się coś złego.
Na młodych kierowców uwagę zwróci ruch drogowy, który od ubiegłego tygodnia został powiększony o kolejnych dwóch policjantów. Komendant zauważył, że funkcjonariusze często patrolują rejon wskazanych szkół, legitymują uczniów. Wśród palących najczęściej są jednak osoby pełnoletnie.
- Patrole przechodzą podczas lekcji, a nie na przerwie – odparł Rafał Salwin.
Podinsp. Tomasz Marcinkiewicz z wyszkowskiej policji zwrócił uwagę, że ten problem leży nie tylko w gestii policji, ale i nauczycieli: – Przecież uczniowie wychodzą poza teren szkoły na przerwach.
- Uczniowie palą jak lokomotywy, widać tylko kłęby dymu – przyznał starosta. – Potrzebne jest współdziałanie ze strony szkoły, policji i nauczycieli.
 
Więcej parkingów przy targu
O to apelował Waldemar Sobczak. Kierowcy, szukając wolnego miejsca, notorycznie przejeżdżają podwójną ciągłą na ul. Sowińskiego, na wysokości apteki. - Tereny wokół targowiska są zajęte, nie ma gdzie wcisnąć palca – zauważył.
Gmina zaprojektowała w tym roku przebudowę odcinka ul. Dworcowej od Okrzei do Sowińskiego i odcinka ul. Sowińskiego od Dworcowej do Sienkiewicza. - Powstanie wiele nowych miejsc parkingowych – zapowiedział Grzegorz Nowosielski. – Kosztorys opiewa na 3 mln zł, chcemy aplikować o środki unijne. Inwestycja jest kosztowna m.in. ze względu na przełożenie sieci podziemnych. Poza tym na ul. Sowińskiego są słabe chodniki, nie ma ścieżki rowerowej.
Zdaniem burmistrza nie ma sensu budowanie parkingu w większej odległości od targu, np. przy ul. Matejki, gdzie gmina ma teren. - Ludzie przyzwyczaili się do parkowania pod bramą – zauważył.
Starosta Bogdan Pągowski zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo to nie tylko ruch drogowy, ale także rzeka. Zaproponował burmistrzowi wspólne wystąpienie o kontynuacje zatrzymanych prac przy udrażnianiu rzeki Bug. – Bo może się okazać, że prace wykonywane wcześniej nic nie dadzą – argumentował.
 
Wyszkowska mapa bezpieczeństwa
Policja zachęca do zgłaszania wykroczeń poprzez internetową Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje. Patrole na pewno się tam pojawią – zapewnił komendant. Na dzień 22 listopada na mapę powiatu wyszkowskiego mieszkańcy nanieśli 207 zgłoszeń, z których policja potwierdziła 76, a 114 nie (część zgłoszeń to po prostu żarty), 17 było w trakcie weryfikacji. Najwięcej zagrożeń naniesiono na mapy gminy Wyszków (125 zgłoszeń) i Długosiodło (53). Potem w statystyce jest Zabrodzie (12), Brańszczyk i Rząśnik (po 7) i Somianka (3).
Zdecydowanie najczęściej mieszkańcy zgłaszają miejsca, w których kierowcy przekraczają prędkość (81 zgłoszeń), gdzie pity jest alkohol (40), łamane są przepisy dotyczące parkowania (35). Mieszkańcy wskazują również miejsca używania środków odurzających, wandalizmu, grupowania się nieletnich, nieprawidłowego oznakowania dróg, dzikich wysypisk śmieci, niewłaściwej infrastruktury drogowej i złej organizacji ruchu.
 
Za zasługi dla policji
Spotkanie było okazją do nadrobienia zaległości – wręczenia dyrektor szpitala Cecylii Domżale Brązowego Medalu „Za Zasługi dla Policji”, przyznanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Święta Policji (przypada w lipcu).
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 29 listopada.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Z ideą Integracyjnego Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Wzajemnie potrzebni”, którego liderem jest wyszkowski Monar, w piątek 5 kwietnia zapoznała się marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo - podkreśliła.
zobacz więcej
„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

Wyszkowska policja szuka mężczyzny, który w nocy z 5 na 6 kwietnia wytrącił z ręki telefon przedstawicielowi KWW WIS Masz Wybór. Do zdarzenia doszło podczas rozklejania plakatów tuż przed ciszą wyborczą.
zobacz więcej
Zabytkowy nagrobek po renowacji (FOTO)

Zabytkowy nagrobek po renowacji (FOTO)

Zgodnie z umową, do końca marca br. firma Granity Skwara wykonała renowację nagrobka sędziego i posła na Sejm Ustawodawczy Jana Lewandowskiego i jego żony Michaliny. Pieniądze na ten cel zbierano podczas kwest na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie w 2022 i 2023 roku.
zobacz więcej