Czesław Lach ponownie przewodniczącym Osiedla nr 10 (foto)

Wydarzenia

Czesław Lach ponownie przewodniczącym Osiedla nr 10 (foto)

17.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Dotychczasowy przewodniczący Osiedla nr 10 (Rybienko Leśne, Latoszek) Czesław Lach, jednocześnie radny miejski, został wybrany na kolejną kadencję. - Należało mu się – skomentowała głośno jedna z mieszkanek.
W niedzielę 14 maja w Zespole Szkół "Rybienko Leśne" odbyły się wybory przewodniczącego i członków Zarządu Osiedla nr 10. W wyborach przewodniczącego wzięły udział 72 osoby, na członków zarządu głosowało 65 osób. Im dłużej trwało zebranie (ponad 2 godziny), tym bardziej topniała liczba obecnych. Zebranie, na które przybył również burmistrz Grzegorz Nowosielski,  otworzył przewodniczący osiedla Czesław Lach. 
- Miło mi jest, bardzo, dziękuje za tak liczne przybycie. Widać, że mieszkańcom zależy na naszym osiedlu, żeby kwitło i żeby mieszkańcom żyło się bezpieczniej i lepiej.
Przedstawił sprawozdanie z pracy zarządu osiedla w latach 2013-2017.
- Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców, które były zebrane podczas rozmów i zebrań z mieszkańcami, rada osiedla w szczególności: wnioskowała o budowę ulic i chodników, budowę tymczasowego wału przeciwpowodziowego, utrzymaniem ulic nieutwardzonych, odśnieżaniem oraz inwestycjami, które miały wpływ na utrzymanie, funkcjonowanie i bezpieczeństwo osiedla.
Przewodniczący wymienił długą listę inwestycji (prawie 30 pozycji), dużych i drobnych, które w ciągu ostatnich 4 lat wykonano w Rybienku Leśnym i na Latoszku. Wśród nich były place zabaw, boisko do piłki nożnej na Latoszku, wielofunkcyjne boisko przy szkole, ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Warszawskiej, budowa ul. Batorego, budowa odcinka ulicy Targowej, posadzenie 30 sztuk kasztanowców przy al. Wolności.  
W wyborach na przewodniczącego Osiedla zgłoszono 2 kandydatury: Czesława Lacha i Roberta Mieszałę. Otrzymali odpowiednio 47 i 25 głosów – przewodniczącym Osiedla nr 10 ponownie został Czesław Lach. 
- Zobowiązuję się w dalszym ciągu pracować na rzecz państwa i całego osiedla – zadeklarował zebranym. 
Do trzyosobowego zarządu osiedla zgłoszono 4 osoby: Rafała Grodzickiego, Zbigniewa Wyszyńskiego, Helenę Karłowicz i Roberta Mieszałę. Do zarządu weszła pierwsza trójka.
 
Głównie duże inwestycje
Burmistrz pogratulował wybranym, pochwalił też dużą frekwencję na zebraniu. Opowiedział o planowanych gminnych inwestycjach. Podkreślił, że ten rok i przyszły będą bogate w duże inwestycje, z dofinansowaniem zewnętrznym. Są to: budowa nowego stadionu (ok. 15 mln zł, w tym roku 5 mln), obwodnicy śródmiejskiej, kładki przez rzekę Bug (kładka o szer. 3,5 m będzie przylegała do mostu drogowego od strony zachodniej), przebudowa ulicy 3 Maja (koszt 6,5 mln). Ale do każdego dofinansowania trzeba zapewnić własny wkład. W tym roku na budowę obwodnicy Gmina zaciągnie zapewne kredyt preferencyjny. Mniej za to będzie drobnych inwestycji.
Z inwestycji na terenie Osiedla nr 10 będzie robiona ul. Letniskowa (pierwszy odcinek) i ul. Targowa (ostatni etap). Jeśli w II połowie roku pojawią się wolne środki, to jeszcze jakieś drogi na osiedlu będą wykonywane. Problemem w rozbudowie (poszerzaniu) ulic jest pozyskiwanie gruntów od mieszkańców.
 
Nie tylko ulica Jasna…
Dużą część dyskusji zajęła sprawy drogowe, głównie budowa ul. Jasnej (łączy ulice Latoszek i Dolną). Mieszkańcy skarżyli się, że jest błoto, posesje są zalewane wodą. Ulicę powinno się poszerzyć i utwardzić. Jednak są problemy z pozyskaniem gruntu od mieszkańców (sprawa m.in. wartości naniesień).
- Czy w budżecie są zabezpieczone środki na ul. Jasną? – spytał Robert Mieszało. 
- Pieniądze są zabezpieczone, jak są w budżecie, ale radni nie rozpatrują inwestycji, jak nie ma projektu, bo nie wiadomo, ile inwestycja ma kosztować – odpowiedział burmistrz. Zaproponował spotkanie w urzędzie miejskim z projektantem i naczelnikiem wydziału, na którym zostaną wyjaśnione wszystkie sprawy. 
Zgłoszono wnioski o położenie kostki na ul. W. Broniewskiego, w pobliżu kościoła (ulica gruntowa jest w złym stanie, dodatkowo odbywają się tam odpusty), ul. Kolonijnej, ul. Ogrodowej (tu problemem jest, że jest to jeszcze teren RZGW). Mieszkaniec ul. Jeziornej prosił o oczyszczenie skarpy przy wylocie ul. Latoszek na ul. Warszawską, aby poprawić widoczność.
- Nie ma już innych tematów niż ulice? – denerwowała się jedna z pań. Zwróciła uwagę na zanieczyszczanie przez niektórych środowiska, m.in. przez palenie śmieci czy opon.
Były i inne pytania, nie zawsze leżące w gestii burmistrza.
- Co zrobiono z kościołem? Pomalowano obrzydliwe, kolorowe pasy. Jak można zabytek tak spieprzyć?! Gdzie jest konserwator zabytków? 
- Czy nie można przywrócić stacji kolejowej nazwę Rybienko Leśne? Bo jest tylko Rybienko, gdzieś zniknął wyraz „Leśne”. 
Być może spróbuje na nie znaleźć odpowiedź rada osiedla.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rowerami na wrzosowiska (foto)

Rowerami na wrzosowiska (foto)

Około stu osób pojechało w niedzielę 4 września na rajd rowerowy „Wrzosowiska 2016”, zorganizowany przez Klub Przyjaciół Wyszkowa. Siedem godzin spędzonych wśród kojącej oko przyrody, w miłym towarzystwie, przeprawa przez zagajnik i wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów – to wszystko sprawiło, że ta wyprawa na długo zostanie w pamięci uczestników.
zobacz więcej
3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

Mieszkańcy ulicy Hanki Sawickiej wystąpili do Rady Miejskiej w Wyszkowie o zmianę patrona ulicy, ale nie nazwy. Wniosek był rozpatrywany na posiedzeniu połączonych komisji w dniu 7 sierpnia.
zobacz więcej
Tak się będzie bawił Wyszków

Tak się będzie bawił Wyszków

Wyszków powraca na mapę koncertową Lata z Radiem. Czy usłyszymy i zobaczymy Bajm, Dawida Kwiatkowskiego, a może Sylwię Grzeszczak, Afromental lub Rafała Brzozowskiego? To z pewnością jedna z największych atrakcji miejskiego kalendarza imprez na 2017 r. Będzie też widowisko plenerowe (tym razem plac Miejski zamieni się w pole walk rycerskich) i Gala Muzyki Disco. Gmina zapowiada też otwarcie sztucznego lodowiska… ale dopiero w grudniu.
zobacz więcej
Dobra zmiana czy zamach na samorządność?

Dobra zmiana czy zamach na samorządność?

Czekające nas jesienią wybory samorządowe już teraz budzą spore emocje za sprawą zmian w Kodeksie wyborczym. Wójtowie z powiatu wyszkowskiego w zasadzie nie zostawiają na nich suchej nitki. Wyszkowska Platforma Obywatelska mówi o zamachu na samorządność, Prawo i Sprawiedliwość – o dobrej zmianie.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star