Czesław Lach ponownie przewodniczącym Osiedla nr 10 (foto)

Wydarzenia

Czesław Lach ponownie przewodniczącym Osiedla nr 10 (foto)

17.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Dotychczasowy przewodniczący Osiedla nr 10 (Rybienko Leśne, Latoszek) Czesław Lach, jednocześnie radny miejski, został wybrany na kolejną kadencję. - Należało mu się – skomentowała głośno jedna z mieszkanek.
W niedzielę 14 maja w Zespole Szkół "Rybienko Leśne" odbyły się wybory przewodniczącego i członków Zarządu Osiedla nr 10. W wyborach przewodniczącego wzięły udział 72 osoby, na członków zarządu głosowało 65 osób. Im dłużej trwało zebranie (ponad 2 godziny), tym bardziej topniała liczba obecnych. Zebranie, na które przybył również burmistrz Grzegorz Nowosielski,  otworzył przewodniczący osiedla Czesław Lach. 
- Miło mi jest, bardzo, dziękuje za tak liczne przybycie. Widać, że mieszkańcom zależy na naszym osiedlu, żeby kwitło i żeby mieszkańcom żyło się bezpieczniej i lepiej.
Przedstawił sprawozdanie z pracy zarządu osiedla w latach 2013-2017.
- Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców, które były zebrane podczas rozmów i zebrań z mieszkańcami, rada osiedla w szczególności: wnioskowała o budowę ulic i chodników, budowę tymczasowego wału przeciwpowodziowego, utrzymaniem ulic nieutwardzonych, odśnieżaniem oraz inwestycjami, które miały wpływ na utrzymanie, funkcjonowanie i bezpieczeństwo osiedla.
Przewodniczący wymienił długą listę inwestycji (prawie 30 pozycji), dużych i drobnych, które w ciągu ostatnich 4 lat wykonano w Rybienku Leśnym i na Latoszku. Wśród nich były place zabaw, boisko do piłki nożnej na Latoszku, wielofunkcyjne boisko przy szkole, ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Warszawskiej, budowa ul. Batorego, budowa odcinka ulicy Targowej, posadzenie 30 sztuk kasztanowców przy al. Wolności.  
W wyborach na przewodniczącego Osiedla zgłoszono 2 kandydatury: Czesława Lacha i Roberta Mieszałę. Otrzymali odpowiednio 47 i 25 głosów – przewodniczącym Osiedla nr 10 ponownie został Czesław Lach. 
- Zobowiązuję się w dalszym ciągu pracować na rzecz państwa i całego osiedla – zadeklarował zebranym. 
Do trzyosobowego zarządu osiedla zgłoszono 4 osoby: Rafała Grodzickiego, Zbigniewa Wyszyńskiego, Helenę Karłowicz i Roberta Mieszałę. Do zarządu weszła pierwsza trójka.
 
Głównie duże inwestycje
Burmistrz pogratulował wybranym, pochwalił też dużą frekwencję na zebraniu. Opowiedział o planowanych gminnych inwestycjach. Podkreślił, że ten rok i przyszły będą bogate w duże inwestycje, z dofinansowaniem zewnętrznym. Są to: budowa nowego stadionu (ok. 15 mln zł, w tym roku 5 mln), obwodnicy śródmiejskiej, kładki przez rzekę Bug (kładka o szer. 3,5 m będzie przylegała do mostu drogowego od strony zachodniej), przebudowa ulicy 3 Maja (koszt 6,5 mln). Ale do każdego dofinansowania trzeba zapewnić własny wkład. W tym roku na budowę obwodnicy Gmina zaciągnie zapewne kredyt preferencyjny. Mniej za to będzie drobnych inwestycji.
Z inwestycji na terenie Osiedla nr 10 będzie robiona ul. Letniskowa (pierwszy odcinek) i ul. Targowa (ostatni etap). Jeśli w II połowie roku pojawią się wolne środki, to jeszcze jakieś drogi na osiedlu będą wykonywane. Problemem w rozbudowie (poszerzaniu) ulic jest pozyskiwanie gruntów od mieszkańców.
 
Nie tylko ulica Jasna…
Dużą część dyskusji zajęła sprawy drogowe, głównie budowa ul. Jasnej (łączy ulice Latoszek i Dolną). Mieszkańcy skarżyli się, że jest błoto, posesje są zalewane wodą. Ulicę powinno się poszerzyć i utwardzić. Jednak są problemy z pozyskaniem gruntu od mieszkańców (sprawa m.in. wartości naniesień).
- Czy w budżecie są zabezpieczone środki na ul. Jasną? – spytał Robert Mieszało. 
- Pieniądze są zabezpieczone, jak są w budżecie, ale radni nie rozpatrują inwestycji, jak nie ma projektu, bo nie wiadomo, ile inwestycja ma kosztować – odpowiedział burmistrz. Zaproponował spotkanie w urzędzie miejskim z projektantem i naczelnikiem wydziału, na którym zostaną wyjaśnione wszystkie sprawy. 
Zgłoszono wnioski o położenie kostki na ul. W. Broniewskiego, w pobliżu kościoła (ulica gruntowa jest w złym stanie, dodatkowo odbywają się tam odpusty), ul. Kolonijnej, ul. Ogrodowej (tu problemem jest, że jest to jeszcze teren RZGW). Mieszkaniec ul. Jeziornej prosił o oczyszczenie skarpy przy wylocie ul. Latoszek na ul. Warszawską, aby poprawić widoczność.
- Nie ma już innych tematów niż ulice? – denerwowała się jedna z pań. Zwróciła uwagę na zanieczyszczanie przez niektórych środowiska, m.in. przez palenie śmieci czy opon.
Były i inne pytania, nie zawsze leżące w gestii burmistrza.
- Co zrobiono z kościołem? Pomalowano obrzydliwe, kolorowe pasy. Jak można zabytek tak spieprzyć?! Gdzie jest konserwator zabytków? 
- Czy nie można przywrócić stacji kolejowej nazwę Rybienko Leśne? Bo jest tylko Rybienko, gdzieś zniknął wyraz „Leśne”. 
Być może spróbuje na nie znaleźć odpowiedź rada osiedla.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Polska wyspą spokojności na tle Europy (foto)

Polska wyspą spokojności na tle Europy (foto)

Bardzo szerokie spektrum tematów przewinęło się podczas spotkania z posłem Prawa i Sprawiedliwości Arkadiuszem Czartoryskim, na które zaprosiły wyszkowskie struktury partii. Poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i międzynarodowego, reform oświaty i służby zdrowia, a także wyborów samorządowych.
zobacz więcej
W lepszej sytuacji niż inne szkoły

W lepszej sytuacji niż inne szkoły

Spotkanie z zastępcą burmistrza Anetą Kowalewską i naczelnikiem wydziału edukacji Sławomirem Cieślakiem, które odbyło się 26 października w Zespole Skół na Polonezie, nie  przyciągnęło wielu osób. Oprócz dyrekcji i reprezentacji pedagogów obecna była niewielka grupa rodziców. Reforma oświaty, jeden z tematów spotkania, wzbudza wszędzie emocje.  – U państwa, widzę, na razie nieco mniejsze – zauważyła zastępca burmistrza. – Pewnie dlatego, że zespołów szkół dotyczy w mniejszym stopniu.
zobacz więcej
Poprosili o posiłek, okradli ze złota

Poprosili o posiłek, okradli ze złota

Złoto wartości 12 tys. zł ukradziono z mieszkania 73-letniej mieszkanki Wyszkowa. Złodzieje w perfidny sposób wykorzystali jej dobre serce i chwilową nieuwagę.
zobacz więcej
„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

Na scenie WOK „Hutnik” mogliśmy oglądać już dziesiątki wspaniałych sztuk teatralnych. Spektakl „Smok”, który miał premierę w niedzielę 28 stycznia, jest jednak wyjątkowy i bezwzględnie wart obejrzenia. Po pierwsze to mądra opowieść dla dorosłych, po drugie doskonale przygotowana przez samych wyszkowian.
zobacz więcej
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
fotobudka star
fotobudka star