Co to jest EKG?

Wydarzenia

Co to jest EKG?

06.09.2019
autor: Materiał zewnętrzny
EKG to badanie, które służy diagnostyce serca. Skrót ten jest rozwijany jako elektrokardiografia. Na szczęście jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta. Lekarzowi dostarcza natomiast szeregu bardzo istotnych informacji na temat pracy naszego mięśnia sercowego. Jeśli wy lub ktoś bliski przygotowuje się do tego badania, to warto o nim poczytać w poniższym artykule.
 

EKG – co to takiego?

EKG to nieinwazyjny sposób badania naszego mięśnia sercowego. W trakcie tego badania sprawdzana jest elektryczna czynność naszego serca. W tym czasie na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, których zadaniem jest zebranie informacji, które następnie przesyłane są do aparatu EKG. Wynik takiego badania zapisywany jest na papierowej taśmie i nazywany jest elektrokardiogramem. Otrzymany wykres może być poddany analizie. Możemy z niego wyczytać napływanie krwi do przedsionków, skurcze przedsionków i komór, a także wypompowywanie krwi z serca.

Otrzymane wyniki są analizowane przez kardiologa, który na ich podstawie może wykryć nasze problemy z sercem. Może to być między innymi zaburzenie rytmu pracy serca czy upośledzenie napływy krwi do serca. Kardiolog na podstawie EKG jest również w stanie wykryć wady wrodzone serca czy zauważyć przebyty zawał.
 

Kiedy należy wykonać EKG?

EKG to badanie, które powinno zostać wykonane przez każdą zdrową osobę, która przekroczyła czterdzieści lat życia. Istnieje jednak wiele wskazań, by wykonać to badanie znacznie wcześniej. Kiedy powinniśmy więc wykonać EKG?

Z całą pewnością to badanie regularnie powinny przeprowadzać osoby, które mają zdiagnozowane choroby układu sercowo naczyniowego. Możemy tu wymienić takie schorzenia jak miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia czy inne wady wrodzone lub nabyte. Na takie badanie powinny wybrać się ponadto osoby, u których w rodzinie stwierdzono choroby układu krążenia.

Jest również sporo symptomów, które powinny skłonić nas do wykonania takiego badania. Będzie to z całą pewnością odczuwanie duszności, bólu w klatce piersiowej czy kołatania serca. Warto również zwrócić uwagę na zbyt intensywne zmęczenie i osłabienie. Warto wtedy wybrać się do lekarza rodzinnego, by uzyskać skierowanie na badanie EKG, a także do kardiologa.
 

Jak przygotować się do badania?

Jest to bardzo bezpieczne badania, do którego wykonania nie ma żadnych przeciwskazań. Nie wymaga ono ponadto specjalnych przygotowań. Warto jednak znać szczegóły, by wyniki uzyskane podczas przeprowadzania EKG były wiarygodne.

Przed badaniem nie powinniśmy pić kawy ani zimnych napojów, które mogą mieć wpływ na pracę naszego serca. Powinniśmy również unikać zbyt obfitych posiłków, ponieważ pełny żołądek jest w stanie zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Osoby, które palą papierosy powinny się powstrzymać od palenia przynajmniej na godzinę prze planowanym badaniem.

Na jeden dzień przed badaniem powinniśmy ponadto zrezygnować z alkoholu, a także z intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Przed samym EKG należy unikać wysiłku fizycznego. Na kilka minut przed rozpoczęciem badania należy odpocząć, odprężyć się i uspokoić oddech. Powinniśmy również poinformować lekarza, jakie leki przyjmuje. Część z nich może mieć może wpływ na pracę naszego serca.

W przypadku mężczyzn, którzy posiadają gęste owłosienie na klatce piersiowej konieczne będzie jegp zgolenie.

 

Jak przebiega badanie EKG?

Samo badanie jest bardzo krótkie i zwykle nie trwa więcej niż 5 minut. Pacjent powinien położyć się pozycji leżącej. Podczas EKG musi zostać zdjęta górna część ubrania. Odsłonięte są ponadto nadgarstki i kostki u nóg. Badanie może zostać zakłócone, jeśli pacjent ma na sobie jakieś metalowe elementy. Z tego powodu biżuteria czy zegarek powinny zostać usunięta na czas badania.

W czasie badania do ciała pacjenta przyczepionych zostaje dziesięć elektrod. Gdzie są one umieszczone. Najwięcej z nich, bo aż sześć przyczepionych jest oczywiście do klatki piersiowej. Pozostałe cztery przyczepione są do odsłoniętych nadgarstków i kostek w nogach. Badanie zostaje rozpoczęte wtedy, gdy wszystkie elektrody zostały przyczepione w odpowiedni sposób, a pacjent leży spokojnie. Bardzo istotne jest to, by w trakcie badania pacjent się nie poruszał ani nie komunikował się z nikim. Po wszystkim pacjent może się ubrać, a wyniki będą przekazane do lekarza kardiologa, który będzie mógł zająć się ich szczegółową interpretacją. Będzie on mógł również podjąć decyzję o tym, jakie leczenie należy zastosować w przypadku danego pacjenta. W niektórych przypadkach EKG może jednak nie być badaniem wystarczającym i w takim przypadku konieczne jest skierowanie do wykonania dodatkowych badań.

Pamiętajmy, że do kardiologa możemy wygodnie umówić się, korzystając z internetowej rejestracji. Jedną z wygodniejszych stron, na których jesteśmy w stanie znaleźć lekarzy specjalistów jest serwis lekarzebezkolejki.pl. Szybko i wygodnie sprawdzimy tu dostępne terminy do wybranych specjalistów w naszej okolicy, a także zarezerwujemy wizytę na NFZ lub prywatnie.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość