Cały czas trzeba wierzyć w ludzi (foto)

Wydarzenia

Cały czas trzeba wierzyć w ludzi (foto)

22.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Wiele pochwał usłyszeli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Dniu Pracownika Socjalnego - 21 listopada. Uroczystość w urzędzie miejskim była też okazją do refleksji nie tylko nad zawodem pracownika socjalnego, ale i wiarą w drugiego człowieka.
- Niestety, to praca, w której nie ma stanu zadowalającego - burmistrz Grzegorz Nowosielski zwrócił się do pracowników OPS. - Takie instytucje są pomocą, kiedy zabraknie pomocnej dłoni w rodzinie, wśród znajomych. Wyciągacie ją państwo, nawet kiedy jest odrzucana. Państwa praca jest niełatwa, często niewdzięczna, bardzo wam za nią dziękuję. Zmieniają się czasy, wyzwania, a państwo świetnie się do nich dopasowujecie. Mamy np. uzależnienia, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Dobrze, żebyśmy budowali w społeczeństwie świadomość, że są ludzie, którzy zawodowo, profesjonalnie się tym zajmują. Życzę, byście czuli wsparcie społeczne, na jakie zasługujecie. Jako kierownictwo urzędu jesteśmy z was bardzo dumni. To praca dla trochę szaleńców życiowych i mam wrażenie, że taka ekipa zebrała się u państwa.
W ośrodku na etacie pracuje ponad 50 osób, jest też 20 współpracowników. - Życzę zdrowia wam i sobie – do reprezentacji załogi zwróciła się dyrektor Agnieszka Mróz - żeby codzienne spotkania z różnymi problemami ludzkimi nie osłabiały was. Bardzo bym chciała, żeby pomoc społeczna była tym ostatnim ogniwem. Najpierw rodzina, najbliżsi. I nie że mi się coś należy, tylko wspólnie wypracowujemy, jak wyjść z trudnej sytuacji. Jesteśmy po to, aby dawać szansę, pomóc zmierzyć się z problemem. Zdarza się, że szansa drugi, trzeci, czwarty raz jest zaprzepaszczana. A my zawsze dajemy kolejną, trzymamy się zasady, że jest nadzieja. I mamy efekty, bo bez nich nie dałoby się pracować.
Aż 35 lat w OPS przepracowała Ewa Chmielewska. Podczas wtorkowej uroczystości otrzymała wyróżnienie z okazji 40-lecia pracy zawodowej. - To moja pierwsza praca. Tę pracę trzeba nawet nie lubić, trzeba ją kochać. Inaczej się w niej nie wytrzyma. Cały czas trzeba wierzyć w ludzi. Jeśli błędy prowadzą do tego, żeby coś się w życiu zmieniło, to może trzeba je popełnić – mówiła.
Niewiele mniej, bo od 34 lat w OPS pracuje Mirosława Staniszewska, która również obchodzi 40-lecie pracy zawodowej. Wyróżnienia z okazji 40-lecia otrzymały również: Elżbieta Liwska (30 lat w OPS) i Bożena Kmieć (20 lat w OPS), 30-lecia - Mariusz Duszyński (20 lat w OPS), 25-lecia - Dorota Wojtkowska (13 lat w OPS), 20-lecia - Katarzyna Kacpura (8 lat w OPS). Wszyscy otrzymali dyplomy z indywidualnymi, wzruszającymi dedykacjami.
Poza tym dwie pracownice ośrodka – Elżbieta Ciuraj i Ewa Chmielewska – zostały wyróżnione nagrodą marszałka województwa „Zawsze pomocni”. Wyróżnienie otrzymał również sam OPS.
W imieniu radnych miejskich pracownikom OPS za dotychczasową pracę – „ciężką, niebezpieczną” - podziękowali wiceprzewodniczący rady Danuta Kukwa i Piotr Turek.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom