By odnowił oblicze tej ziemi (foto)

Wydarzenia

By odnowił oblicze tej ziemi (foto)

19.05.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Moment z końcowego etapu życia Jana Pawła II - wypuszczenie gołębicy na placu św. Piotra w geście pozdrowienia i życzenia pokoju zebranym na modlitwie wiernym - przedstawia rzeźba, która stanęła na skwerze Jana Pawła II. Poświęcona została 18 maja, w setną rocznicę urodzin Papieża Polaka.
 
Krótką i deszczową uroczystość poprzedziła Msza św. w sanktuarium św. Idziego. - Dziś dziękujemy Panu Bogu za tych, którzy w bezgranicznym zaufaniu poszli za Panem Bogiem. Taki był nasz patron św. Idzi i nasz rodak św. Jan Paweł II - niezwykły mocarz wiary naszych czasów - podkreślił ks. proboszcz Zdzisław Golan. - A wiara nie jest czymś prostym. Jezus nie łudzi swoich uczniów, mówi, jak jest, ale obiecuje też pomoc w drodze do świętości. Wołajmy dziś Ducha Św., by odnowił oblicze tej ziemi, również wyszkowskiej ziemi, na której żyjemy.
Autorem rzeźby jest prof. Czesław Dźwigaj (autor stojącego na pl. Wyzwolenia pomnika przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego oraz pomnika Chrystusa Króla przy rondzie im. ks. Mieczkowskiego), a przekazał ją anonimowy darczyńca. Inicjatorem takiego uczczenia stulecia urodzin Papieża jest Zarząd Osiedla nr 7 w Wyszkowie. Posadowienie obiektu małej architektury wykonała Gmina Wyszków.
- Ta rzeźba przypomina nie tylko wielkiego Polaka, ale również to wszystko, co nam pozostawił. Ilekroć będziemy przechodzić obok tej rzeźby, będzie przypominała nam, o stuleciu urodzin Jana Pawła II - dodał ks. dziekan. Uroczystość nie mogła zakończyć się inaczej, niż wspólnym wykonaniem „Barki”.
***
Rzeźba „Angelus Domini” to jedno z 9 dzieł składających się na cykl „Via Sancta”, który prezentowany był na wielu prestiżowych wystawach w Polsce, Francji, Niemczech i Włoszech. Są to kameralne rzeźby znaczące kolejne etapy drogi, którą przebył Papież Polak - od Katedry Wawelskiej w Krakowie do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.
Rzeźba „Angelus Domini” jest pełna symboliki maryjnej, fundamentu wiary Świętego Papieża. Profesor Dźwigaj uchwycił konkretny moment z końcowego etapu życia Papieża - wypuszczenie gołębicy na placu św. Piotra w geście pozdrowienia i życzenia pokoju zebranym na modlitwie wiernym. Modlitwa Anioł Pański, jak chyba żadna inna, była związana z Janem Pawłem II. O tę modlitwę maryjną, podczas której tysiące wiernych co niedzielę łączyło się wraz z Papieżem Polakiem w rozważaniach, upominał się Karol Wojtyła u swoich rodaków, kiedy rozpoczynał swoją posługę w Rzymie.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość